Përdoruesi diskutim:Liridon/Arkivi 8

Shto një temë
Active discussions
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Liridon/Arkivi 8. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.
Arkivi i diskutimeve
Filing cabinet icon.svg
      Arkivi 1       (10 janar 2009 — 30 qershor 2010)
      Arkivi 2       (1 korrik 2010 — 29 maj 2011)
      Arkivi 3       (29 maj 2011 — 13 tetor 2015)
      Arkivi 4       (22 tetor 2015 — 13 maj 2016)
      Arkivi 5       (13 maj 2016 — 28 nëntor 2016)
      Arkivi 6       (28 nëntor 2016 - 14 qershor 2017)
      Arkivi 7       (14 qershor 2017 - 20 tetor 2017)
      Arkivi 8       (20 tetor 2017 - 7 shkurt 2019)

Grisja e lajm-shqip.comRedakto

Perse mu gris faqja? Ka ndonje informacion qe nuk duhet?— Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 46.252.33.174 (diskutimet)

Përshëndetje 46.252.33.174, artikulli qe ju krijoni eshte promovues dhe nuk ka shqueshmeri (nuk eshte per nje subjekt te njohur gjeresisht).--Liridon (diskutimet) 19 janar 2018 14:00 (CET)

Per grisjen e artikullit Soft & SolutionRedakto

Pershendetje Liridon, Jam e re ne wikipedia dhe a mund te marr nje informacion perse me eshte grisur artikulli? Faleminderit – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Soft & solution (diskutimiredaktime).

Përshëndetje @Soft & solution,, artikulli qe ju krijoni eshte promovues dhe nuk ka shqueshmeri (nuk eshte per nje subjekt te njohur gjeresisht).--Liridon (diskutimet) 18 janar 2018 23:44 (CET)

Some additional fixups related to the Macedonia matterRedakto

Tung Liridon

What the bots did not cover i did manually, overall the problematic terms are removed from pages etc. I came across a few things which need a fix through the tools of an admin. The stampa (MK/MQ): [1] has sllavomaqedonisht in it, i tried changing it to maqedonisht but it does not change. The stampa on country colours of Macedonia has the IRJM abbreviation [2], if possible can it be Republika e Maqedonise? The stema page [3] for Macedonia has the abbreviation IRJM in the page content (and can only be edited by an admin) -can it be Republika e Maqedonise? This category with a problematic name [4] can be deleted too and has no articles attached, and the same goes for this category as well [5]. I came across these two infoboxes and since Macedonia now has one template for settlements their kind of defunct, up for deletion [6], [7]. I also came across duplicate articles [8] and [9]. Both have articles Hërkoci and Gurgurica. Best.Resnjari (diskutimet) 24 tetor 2017 16:14 (CEST)

Forgot to add that the page on the 2001 conflict Lufta në Ish Republikën Jugosllave të Maqedonisë në 2001 has the ish republika thing in its title, and two of the redirects has it without (Lufta në Republikën e Maqedonisë në vitin 2001 or Lufta në Republikën e Maqedonisë në 2001) which one of them would be better for its title page. I tried to change it but i keep getting that red error message. Best.Resnjari (diskutimet) 24 tetor 2017 16:19 (CEST)
  U bë! Faleminderit shumë @Resnjari,. You've helped a lot in the issue, and me as administrator. --Liridon (diskutimet) 24 tetor 2017 18:44 (CEST)
I manually fixed the remaining links for the Lufta page replacing it with thee new name that were linked to the old name with the ish thing. This Macedonia matter is done and dusted in whole. Faleminderit shumë per ndhimen !!! Te fala.Resnjari (diskutimet) 24 tetor 2017 20:24 (CEST)

Liridon, can you undo this edit ?Redakto

Tung Liridon

Liridon, can you undo this edit ? I am fixing up infoboxes and settlement names in Macedonia and editor Zmarlind5 deleted the infobox on the komuna linking settlements. The reasons given are not sufficient [10]. Best.Resnjari (diskutimet) 27 tetor 2017 19:37 (CEST)

  U bë!--Liridon (diskutimet) 28 tetor 2017 12:48 (CEST)

Perjcellim stampashRedakto

Kërkoj ndjesë nëse përcjellimet e stampave që po bën u krijuan nga grisjet që fillova duke pastruar këtë backlog. Meqenëse ke shkruar qindra e mijëra artikuj vendbanimesh, shih se mos u bën redirect-e këtyre stampave, dhe unë do u rrij larg për javët e ardhshme. Do pres nja dy javë dhe pastaj, nëse s'duhen, do i gris. Falemeinderit! --1l2l3k (diskutimet) 3 nëntor 2017 15:02 (CET)

@1l2l3k, Në shumicën e rasteve tek stampat duhet mbajtur ridrejtimi, por jo në ato raste kur edhe stampa është e pavlerë ose duhet të fshihet. Në të gjitha rastet e tjera ridrejtimi nuk pengon dhe nuk është i tepërt psh (Stampa:Country data South Afrika -> Stampa:Country data Afrika Jugore), edhe sistemin nuk është se e ngarkojnë. Në rast se fshin një stampë, sado e panevojshme/jocilësore së pari kontrollo nëse përdoret nga ndonjë faqe (artikull, kategori, stampë, përdorues) nga sidebari i majtë Mjetet>Lidhjet këtu.--Liridon (diskutimet) 3 nëntor 2017 15:10 (CET)
Po, po, e kontrolloj, se ma keshilloi edhe Olsi. Faleminderit! --1l2l3k (diskutimet) 3 nëntor 2017 15:24 (CET)

Perkthime stampash automatikishtRedakto

A ka ndonje menyre automatike per te perkthyer stampat? Pershembull, kur bej komunat e Italise, cdo gje perkthehet pervecs infobox-it, edhe kur e perkthej, te themi nga frengjishtja apo gjermanishtja, qe e kane stampen te lidhur ne wikidata me ate qe kemi ne. Di gje pse? --1l2l3k (diskutimet) 3 nëntor 2017 16:51 (CET)

@1l2l3k, Jo, ska ndonjë mënyrë të lehtë për përkthim të stampave, nuk ka diçka të unifikuar ende për këtë, pra ne i përkthejmë komplet në shqip si psh {{Infobox person}} ose pjesërisht vetëm pjesën që paraqitet por jo parametrat psh {{Infobox shkencëtar}}. Në rastin e dytë, stampa mund të kopjohet nga artikulli i enwiki dhe nuk ka nevojë të vendosen parametrat një për një. Stampat që përdorin informacione nga Wikidata është gati 1 vit si mundësi, për të cilën kam pasur kërkesa edhe nga përdorues të tjerë që të fillojmë ti përdorim si në wikit e tjera, por që nuk kam pasur shumë kohë të lirë implementojë diçka, por as wikipedianët e tjerë. --Liridon (diskutimet) 3 nëntor 2017 17:33 (CET)
I kam pare qe infobox-et e personave jane te lidhura, po nuk kuptoj pse ky infobox (Stampa:Qytet (Italia)), qe eshte i lidhur ne wikidata, nuk perkthehet automatikisht. Derisa eshte i lidhur ne wikidata duhet te kete perkthim automatik, apo jo? Mos ndoshta duhet nje fare njetrajtshmerie e infobox-eve qe duhet shtuar, ne menyre qe te mund te kete perkthim automatik? Nese e bejme kete, do kemi mijera artikuj goxha te mire: per shume vendbanime infobox-i eshte mese i mjaftueshem per te dhene kod postar, popullsi, siperfaqe, nivel mbi det, steme, embleme etjera, dhe do beje shume pune per artikuj historike, qe do wikilinkin me vendbanime. Ne nje fare menyre vendbanimet jane baza e wikit, pasi nderton kollaj pastaj artikuj historike, te cilet jane pasuria e vertete. --1l2l3k (diskutimet) 3 nëntor 2017 17:48 (CET)
Aha, po edhe kjo është një çështje që jemi pas, pra shumë stampa nuk janë të sinkronizuara, ose është e lidhur stampa kryesore, por ajo stampa mund të përdorë 10-15 tjera dhe një nga ato mos jetë e lidhur mund të bëjë problemin. Problem mund të jet edhe vetë Special:ContentTranslation, ndoshta nuk është shumë dinamik, pasi stampa për persona janë të gjitha të bëra ndryshe ose janë të përkthyera dhe bëjnë, që do të thotë ndoshta ka përkrahje për ato stampa që përdoren më shumë. Në rastin e artikullit që ke krijuar Antey-Saint-André, përdor stampë en:Template:Infobox Italian comune (d:Q5627389) nuk është e lidhur me një stampë të sqwikit, dhe Stampa:Qytet (Italia) është e lidhur me (d:Q20501393), pra nuk janë të lidhura, edhe pse prej në sqwiki lidhja të con te en:Template:Infobox Italian comune, kjo për shkak se kishte mbetur lidhja e vjetër interwiki (shih). --Liridon (diskutimet) 3 nëntor 2017 18:19 (CET)

Wikipedia Asian Month 2017: engage with audienceRedakto

Dear WAM organizer,

I’m Erick, the coordinator of WAM 2017. Thanks for your effort and help at m:Wikipedia Asian Month 2017! Here are some more information about organizational matter of the event at a national level.

You are receiving this message because you have signed up as a organizer or in the list.

Timeline

The event has started and will end in the November 30th 23:59 (UTC). However, we are late for some matter. So we need your help:

 • Invite previous participants and your community members to join. We have a template you can use.
 • Translate Central Notice for your community (more instruction below) as well as sending a notice in village pump. Go public!
 • Become the jury member in a campaign on Fountain which is an amazing tool for you to supervise participants’ articles. If you don’t have the campaign set up, please contact us! And put a link to your community’s campaign page for participants’ navigation.
 • Organize a off-site editathon event. A coffee bar, internet and laptops. Though it’s optional. If you want to do that, please contact me.

In the following days, you should answer the questions from your community and supervise the submissions. Hope you have fun!

Prepare Central Notice

Central Notice shows a banner on the top of pages in your wiki project along the event timeframe. We will use this to engage with audience. Steps:

 1. Translate, change logo and link to event page. Find your project's Central Notice here. For example, we can change the banner for Chinese Wikipedia here.
 2. When you mark the 4 items (translation) as done. I'll enable the central notice in your language for this month.
Interesting articles

Have some interesting articles in your mind or from community? Drop us a line so that we can post that here to exchange the information to other communities.

Special Prize

You can find some special prizes in Event Partner page. They can be claimed by:

 • Write an article about Indigenous people in Taiwan at Wikipedia Asian Month (supported by Wikimedia Taiwan).
 • Write articles on monuments of Bhubaneswar (supported by Bhubaneswar Heritage Edit-a-thon).

The participants who joins for the special prize need to also report their conribution in the speical page. The link is shown in the Event Partner page.

Looking for help

At all times, please reply me back or send me an email at erick@asianmonth.wiki.--Fantasticfears (talk) 5 nëntor 2017 13:13 (CET)

WomenwikidaysRedakto

Pershendetje Liridon,

Uroj te jesh sa me mire. Doja te te thoja qe duhet update-uar lista ditore e artikujve te shkruar ne womenwikidays se e fundit del 31 tetori ose me trego ku mund ta ndryshoj nese mund ta bej une.

Faleminderit dhe pune te mbare, Jona :-)--JonaRizvanolli (diskutimet) 6 nëntor 2017 09:54 (CET)

Përshëndetje @JonaRizvanolli,, Po e di, ndodh ndonjëherë kjo, pasi është faqe dinamike që ndryshon çdo ditë. Në fund të faqes ka një link "Purge/Fresko kujtesën e serverit", hapet një faqe tjetër, kliko më pas butonin "shko/go" dhe do të përditësohet faqja. Më trego nëse kjo nuk e zgjidh problemin. Gjithë të mira.--Liridon (diskutimet) 6 nëntor 2017 11:43 (CET)
Liridon, ndoqa hapat njesoj sic mi sugjerove ti dhe prap nuk mori nuk u zgjidh problemi. --JonaRizvanolli (diskutimet) 6 nëntor 2017 13:10 (CET)
@JonaRizvanolli, ka mundësi të jetë problem në browser, nuk jam i sigurt, përndryshe tek unë nuk paraqitet ky problem. Zakonisht mban mend ditën e kaluar, por pas pastrimit të kujtesës rikthehet data aktuale. --Liridon (diskutimet) 6 nëntor 2017 17:44 (CET)

BlloqetRedakto

Të lutem, shihi pak bllokimet që kam bërë dhe mv thuaj nëse ke ndonjë vërejtje. Në përgjithësi do doja te lija te faqja e diskutimit nje stampe qe dikush eshte i bllokuar kur e bej, pasi do doja te njoftoja personin. Ti cfare stampe perdor dhe a ka ndonje gje automatike? --1l2l3k (diskutimet) 8 nëntor 2017 18:59 (CET)

@1l2l3k, Është kjo stampa {{Përdorues i bllokuar}}, por që rrallë e përdor. Për bllokimet ska ndonjë guidë, pra sduhet as shumë të tolerohen por as të teprohet me kohën, sidomos te IP. Ska dicka automatike për këtë.--Liridon (diskutimet) 8 nëntor 2017 19:08 (CET)

Category glitchRedakto

Pershendetje Liridon.

I was trying to create a category page for settlements in the Banja e Nishit municipality (there are only 3: Jellshnica, Manastiri (Banjë e Nishit), Preseka (Banjë e Nishit) and it says that i don't have privileges to do so. Admins tools are required for this. When time permits or its possible, can you create or remedy the glitch? > [11]. Also delete this redundant category: (Palilula is suburb of Nish so the category it goes into is Nish) [12]. Te fala.Resnjari (diskutimet) 9 nëntor 2017 23:34 (CET)

  U bë!--Liridon (diskutimet) 9 nëntor 2017 23:46 (CET)

PortalRedakto

Përshëndetje liridon si kalove? Ndoshta do te merzis me kerkesen time, dua te hap nje portal per gjuhet por sdi se si. Mundet ti ta besh kur te kesh kohe se nuk ja kam iden Ose tme udhzosh tek ndonje faqe qe ta msoj.Me te mira --Tiimiii (diskutimet) 10 nëntor 2017 00:48 (CET)

Përshëndetje @Tiimiii,, dhe përgëzime për punën e deritanishme në Wikipedian shqip. Zakonisht edhe ne nuk është se i ndërtojmë vet, zakonisht bazohemi te wiki anglisht për stampa dhe portale, psh enwiki ka Portal:Language dhe Portal:Linguistics, dhe do duhet të gjitha faqet, nën-faqet, menuja të përkthehen. Për këtë mund të ndihmojë edhe unë, por nëse do më mirë fillo vetë, pasi edhe ashtu do duhet ta menaxhosh, edhe nëse bën gabime, me kohë i mëson. mjafton që në krye të portalit për gjithë kohën derisa punon, vendose stampën {{draft}}, kohë mbas kohe nëse ke probleme që nuk mund ti zgjidhësh më trego.--Liridon (diskutimet) 10 nëntor 2017 11:06 (CET)
Portal:Gjuha Mendon se ja dola? Te pelqen? Do me duhen kohe qe ta shqiptezoj dhe te shkruajta me ate qellim qe mos e grisish per shkak te gjuhes angleze por do e regulloj se eshte pak i komplikuar.--Tiimiii (diskutimet) 15 nëntor 2017 05:35 (CET)
@Tiimiii, Shumë mirë, të gjithë kështu ja kemi filluar. Suksese.--Liridon (diskutimet) 16 nëntor 2017 12:41 (CET)

RedaktimetRedakto

Tung; Liridon përse tek numri i redaktimeve tek ne që jemi përdorues dhe të kyqur del numri 70.300 kurse po të jesh i shkyqur nga Wiki numri del 69.768 , më erdhi qudi kjo . Gjithë të mirat ! , Zmarlind5 11 Nëntor 2017 , 19:42 (CET)

@Zmarlind5, Numri i artikujve?? Tek un mirë i nxjerr, provova edhe me browser tjetër, dhe numri del njëjte. Por kur klikon te numri, te statistikat sa e nxjerr numrin?--Liridon (diskutimet) 11 nëntor 2017 20:19 (CET)
@Liridon, , tani është mirë siq duket i është dashur një lloj rifreskimi ndoshta , më fal për shqetësimin. Kalo mirë -- Zmarlind5 , 11 Nëntor 2017 20:26 (CET)

Montenegro InfoboxRedakto

Tung Liridon,

I was going over articles related to Montenegro settlements and we need a new infobox to cater for information as the current one is not sufficient. The current infobox [13] is an old one created around a decade ago and is the same like the old Macedonia infobox. AT44 has slightly changed it by adding some colours to it, but in essence its the same when it comes to information etc. If time permits and when possible, could you create a infobox that has all the options of the Serbia infobox [14] with colours that AT44 added or other that relate to Montenegro. Can we also have this [15] map for it. With a new infobox, i then can add it to all Montenegro settlements thereafter. Best.Resnjari (diskutimet) 12 nëntor 2017 11:45 (CET)

@Resnjari, sorry for the delay, here you have the infobox for Montenegro settlements {{Vendbanim në Mal të Zi}}.--Liridon (diskutimet) 8 janar 2018 10:29 (CET)
Many thanks for creating a size fits all infobox. Much appreciated. Best.Resnjari (diskutimet) 9 janar 2018 19:48 (CET)

GrisjetRedakto

Pershendetje Liridon, per cfare arsye me eshte grisur artikulli i krijuar me pare nga une ne Wikipedia?

Përshëndetje Liridon, lidhur me 2 faqet e grisura më parë kam qenë shumë i sigurt se kanë qenë të panevojshme dhe tek teksti i njërës faqe shkruhej vetem 'afdauycbaigbjv' e ksi lloj tekstesh të pakuptimta , mirëpo e pranoj përsëri gabimin dhe kërkoj ndjesë lidhur me këtë , vetëm nëse ke mundësi të ma tregosh Stampën për diskutim pasi nuk po mundem ta gjej dhe pastaj do e vendos tek faqet që nuk janë të nevojshme . Gjithë të mirat - Zmarlind5 13 Nëntor 2017 14:27 (CET) .

@Zmarlind5, Stampë për fshirjen e faqeve të diskutimit ?? është e njëjta si për artikujt {{Grise}}.--Liridon (diskutimet) 13 nëntor 2017 15:04 (CET)
@Liridon, Në rregull e kuptoj shqetësimin tënd , më fal sinqerisht nuk do ndodhë më por qfar të shkruaj në artikull nëse nuk pranon për grisje të menjëherëshme . Vetëm këtë ma trego asgjë më shumë , kalo Mirë . --Zmarlind5 (diskutimet)-- 15 Nëntor 2017 16:50 (CET)
@Zmarlind5, mjafton vetëm stampa {{grise|Arsyeja pse duhet te fshihet}}. Të kandiduar për grisje ka shumë artikuj por derisa një Admin të hyj dhe të fshij atë artikull mund të shkoj 1 orë, 1 ditë, 1 javë ose më shumë. Gjatë kësaj kohe, nëse krijuesi i artikullit ose një përdorues tjetër që e sheh se është kandiduar artikulli për grisje ka mundësi ta kundërshtojë atë ose ta përmirësojë përmbajtjen. Shto vetëm stampën, tekstin mund ta fshish vetëm në raste kur është 1.ofendues dhe 2.teksti ka të drejta autori (për këtë duhet ta verifikosh se prej ku është kopjuar), në rastet e tjera teksti qëndron.--Liridon (diskutimet) 15 nëntor 2017 17:22 (CET)
@Liridon, Më fal nëse po të shqetësoj desha që të pyes diqka ty lidhur me disa grisje që më janë bërë në Wikimedia Commons , nuk e di nëse mund të më ndihmosh sadopak por vetëm dua ta di arsyen përse fotografitë i kanë grisur , ato i kam bërë vetë dhe pastaj i ngarkova në Wikimedia Commons , tani më vijnë njoftime se edhe një herë po ngarkova imazhe do më bllokojnë . Më fal për shqetësimin . -- Zmarlind5 15 Nëntor 2017 20:25 (CET)
@Zmarlind5, nuk di çfarë foto ke ngarkuar, sjam admin atje për ti parë, por ke shkelur licencat, ndoshta foto të njëjta ekzistojnë në ndonjë faqe tjetër me Copyright, nuk di. --Liridon (diskutimet) 15 nëntor 2017 20:26 (CET)

autochecked user dhe redaktorrRedakto

Si qenka bere automatikisht ky serbi ne autochecked user dhe redaktorr https://sq.wikipedia.org/wiki/Speciale:Log/rights keni gisht ju apo si qendron puna? --Tiimiii (Tiimiii) 19 nëntor 2017 02:26 (CET)

@Tiimiii, Eshte shume e qarte i nderuar, Përdoruesi:Ранко Николић ka fituar ato te drejta automatikisht, pasi ka plotesuar nje numer te caktuar redaktimesh. Pastaj cfare problemi ka kjo per ty, nese sheh redaktimet e tij jane komplet normale. Wikipedia shqip seshte e shqiptareve, por e atyre qe duan ta ndihmojne ate.--Liridon (diskutimet) 20 nëntor 2017 10:21 (CET)

Just traslate a new picture in Maurizio MalvestitiRedakto

Hi dearest Liridon, how are you? Me I'm fine.

Please, cand you tranlsate, just 2 minutes, the last picture I put in this page? You'll spend just 2 minutes, sure!!! Thanks a lot for your precious help!!!

Rei Momo (diskutimet) 20 nëntor 2017 13:06 (CET)

InfoboxiRedakto

Liridon përse nuk shfaqet infoboxi i rregullt tek kjo faqe ? *https://sq.wikipedia.org/wiki/Hildegard_von_Bingen

Tani e rregullova , më fal për shqetësimin . Zmarlind5
OK  .--Liridon (diskutimet) 25 nëntor 2017 19:31 (CET)

LIdhur me artikullin per alpinisten Uta IbrahimiRedakto

Pershendetje Liridon e pash qe e kishe largu tekstin tim te artikullit per alpinisten Uta Ibrahimi. A kish pas mundsi me me tregu cila eshte arsyeja? Kame informata shtese per te dhe jam i interesuar ti shkruaj te artikulli, a kishe mujt me me ndihmu pasi qe pe shoh qe edhe ti je i interesuar. Flm.– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Thktha (diskutimiredaktime).

Pershendetje @Thktha,. Po, jam i interesuar, fillimisht un e kam krijuar dhe do ishte mire te kompletohej, po ne menyren e duhur, me permbajtje enciklopedike dhe te referencuar. Pothuaje permbajtje te njejte qe ti shtove eshte ne diskutim te faqes Diskutim:Uta Ibrahimi, dhe disa here kete permbajtje po e heq, pasi nuk eshte e ndertuar sic duhet, dhe e eshte e marre copy/past nga webfaqja e saj. Na duhen burime asnjanese per te verifikuar faktet, sidomos per nje person qe jeton.--Liridon (diskutimet) 30 nëntor 2017 14:25 (CET)

Faleminderit per angazhimin tend @Liridon, pasi qe une jam i ri ketu te Wikipedia nese kishe pas mundsi pak te me orientosh se cka nenkupton nje artikull enciklopedik, psh ne rastin e Utes, cka ish dasht me permbajt e cka jo ai artikull. Sepse une kame informata te bollshme per te edhe si person edhe per aktivitetet e saj. --Thktha (diskutimet)

Pershendetje @Thktha,, ka disa udhëzues se si të fillosh, Wikipedia:Fillimi, Wikipedia:Politikat dhe udhëzimet, Wikipedia:Pikëpamje neutrale, Wikipedia:Hulumtimi vetjak. Ti mund të kesh informata të bollshme, por nëse nuk janë botuar/publikuar diku tjetër nuk mund ti përdorësh, ose nëse janë vetë në webfaqen zyrtare të subjektit kjo nënkupton se burimi nuk është neutral. Së pari shih artikuj biografik të tjerë të ngjashëm si janë ndërtuar dhe më pas ngadal-ngadal të ndërtosh edhe këtë artikull (psh në anglisht en:Ueli Steck, en:Gerlinde Kaltenbrunner).--Liridon (diskutimet) 30 nëntor 2017 18:22 (CET)

What's Next (WAM)Redakto

Congratulations! The Wikipedia Asian Month is has ended and you've done amazing work of organizing. What we've got and what's next?

Here are some number I would like to share with you
Total submitted: 7429 articles; 694 users
Here are what will come after the end of WAM
 • Make sure you judge all articles before December 12th, and participants who can improve their contribution (not submit) before December 10th.
 • Once you finish the judging, please update this page after December 12th
 • There will be three round of address collection scheduled: December 15th, December 20th, and December 25th.
 • Please report the local Wikipedia Asian Ambassador (who has most accepted articles) on this page, if the 2nd participants have more than 30 accepted articles, you will have two ambassadors.
 • There will be a progress page for the postcards.

If you no longer want to receive the WAM organizer message, you can remove your username at this page.

Best Wishes,
Sailesh Patnaik using MediaWiki message delivery (diskutimet) 5 dhjetor 2017 18:37 (CET)

@Saileshpat, thanks for information, soon I will publish results and other necessary data on meta pages. Who will judge my articles, it's now fair me to judge them  .--Liridon (diskutimet) 5 dhjetor 2017 20:05 (CET)
I see that @Fantasticfears, is in judging team of sqwiki WAM, I think he would do.--Liridon (diskutimet) 5 dhjetor 2017 20:07 (CET)
@Liridon, Hopefully I can rely on the community to put necessary tags if ever needed since I don't understand the language :) But I'll finish the work as soon as possible.--Fantasticfears (diskutimet) 5 dhjetor 2017 23:17 (CET)

Ftese për Wiki Weekend Tirana 2017Redakto

Komuniteti i Open Labs zhvillojnë për të katërtin vit rradhazi Wiki Wekeend Tirana 2017 me qëllimin për të pasuruar artikujt në gjuhën shqipe në Wikipedia. Ky aktivitet do të zhvillohet gjatë fundjavës së dytë të dhjetorit, përkatësisht në datat 9 dhe 10 dhjetor, ku pjesëmarrësit do të mblidhen në ambientet e Open Labs Hackerspace (Tiranë) në një program që kombinon puntoritë (workshops) me prezantimet nga wikipedianët nga Tirana, Elbasani, Durrësi, Prishtina, Gjilani, Zyrihu etj. Do të ketë gjithashtu workshope/editathons të ndryshme rreth Wikidata, Wiki Loves Maps, Wikiprojekti LGBT dhe Wikimedia Commons. Wiki Weekend synon që të ndërtohen ura bashkëpunimi me wikimedianë të tjerë nga vendi dhe rajoni, të inspirohen wikimedianë të rinj që të bashkohen me komunitetin, të njihet publiku me projektet e Wikimedias, të organizohen editathone dhe të rritet ndërgjegjësimi i mediave lokale dhe institucioneve rreth rëndësisë së ndarjes së dijes përmes projekteve të lidhura me platformat dhe kulturën bashkëpunuese wiki.

Aktiviteti fillon në 9:30 dhe mbaron në 16:00 (të shtunën dhe të dielën). Ju ftojme të bashkoheni në abientet e Open Labs.

--Nafie shehu (diskutimet) 7 dhjetor 2017 22:14 (CET)

English-speaking Albanian admin neededRedakto

Can an administrator from this project who speaks good English please take a look at the discussion here, and comment on the underlying conversation in Albanian which is the subject of the complaint? Thanks. Beyond My Ken (diskutimet) 9 dhjetor 2017 02:27 (CET)

[16]Redakto

Këtu roboti nuk punon dhe vetëm bën gabime : imazhi i humbur dhe shkronja e madhe e humbur !

--AXRL (diskutimet) 18 dhjetor 2017 19:37 (CET)

@AXRL, e di, atëherë në fillim bëra ca gabime me botin, u mundova ti rikthej dhe si duket kanë mbet ende ca redaktime të dëmshme. Për momentin nuk është aktiv boti, dhe e përdor vetëm në pak raste gjysmë-automatik.--Liridon (diskutimet) 18 dhjetor 2017 19:40 (CET)

PershendetjeRedakto

desha tju pyes se cilat jan shkaqet e Fshierjes së gazetës Qkakatre ?, kur un vetem e verejta se disa gazeta te tjera jan vetem te listuara me ne wikipedia – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Qkakatre (gazetë) (diskutimiredaktime).

@Qkakatre (gazetë), mungon shqueshmëria/njohje.--Liridon (diskutimet) 23 dhjetor 2017 16:49 (CET)

Hormone/HormonetRedakto

Pershendetje Liridon, Krijova nje kategori te re, Hormone, me pas vura re qe egziston kategoria Hormonet. E para ka emertimin e sakte dhe permbledh pak a shume te gjithe artikujt e Wikipedias qe i jane dedikuar hormoneve. Prandaj, kategoria e dyte duhet fshire ose percjelluar tek e para. Ktrimi991 (diskutimet) 27 dhjetor 2017 21:49 (CET)

@Ktrimi991,   U bë!--Liridon (diskutimet) 29 dhjetor 2017 18:20 (CET)
Me falni qe po fus hundet. Grisa Hormonet, pasi ne pergjithesi kategorite nuk duhet te kene percjellime, duhen grisur, ndryshe, do kete duplikate kategorizimesh ne dy kategori, gjithashtu @Ktrimi991, kishte rikategorizuar te gjitha zerat, pra kategoria qe fshiva ishte boshe. --1l2l3k (diskutimet) 29 dhjetor 2017 18:27 (CET)

WAM Address CollectionRedakto

Congratulations! You have more than 4 accepted articles in Wikipedia Asian Month! Please submit your postal mailing address via Google form or email me about that on erick@asianmonth.wiki before the end of Janauary, 2018. The Wikimedia Asian Month team only has access to this form, and we will only share your address with local affiliates to send postcards. All personal data will be destroyed immediately after postcards are sent. Please contact your local organizers if you have any question. We apologize for the delay in sending this form to you, this year we will make sure that you will receive your postcard from WAM. If you've not received a postcard from last year's WAM, Please let us know. All ambassadors will receive an electronic certificate from the team. Be sure to fill out your email if you are enlisted Ambassadors list.

Best, Erick Guan (talk)

WAM Address Collection - 1st reminderRedakto

Hi there. This is a reminder to fill the address collection. Sorry for the inconvenience if you did submit the form before. If you still wish to receive the postcard from Wikipedia Asian Month, please submit your postal mailing address via this Google form. This form is only accessed by WAM international team. All personal data will be destroyed immediately after postcards are sent. If you have problems in accessing the google form, you can use Email This User to send your address to my Email.

If you do not wish to share your personal information and do not want to receive the postcard, please let us know at WAM talk page so I will not keep sending reminders to you. Best, Sailesh Patnaik

Confusion in the previous message- WAMRedakto

Hello again, I believe the earlier message has created some confusion. If you have already submitted the details in the Google form, it has been accepted, you don't need to submit it again. The earlier reminder is for those who haven't yet submitted their Google form or if they any alternate way to provide their address. I apologize for creating the confusion. Thanks-Sailesh Patnaik

Thanks.--Liridon (diskutimet) 6 janar 2018 18:10 (CET)

Kategoria homologeRedakto

Pershendetje Liridon, kategoria standarte homologe e "See also" cila eshte? "Lexo edhe", "Shih edhe", "Shiko edhe"? Ktrimi991 (diskutimet) 10 janar 2018 22:43 (CET)

@Ktrimi991, më vjen keq që po përgjigjem me vonesë, por koha e limituar dhe detyra të shpërndara në jetën reale më kanë dekoncentruar pak nga Wiki. Mendoj se më mirë është "Shih edhe", edhe pse në plot raste mund të kem përdorur edhe "Shiko edhe". Gjithë të mira. --Liridon (diskutimet) 26 shkurt 2018 21:53 (CET)
Faleminderit Liridon, eshte shume e rendesishme nga ana estetike qe te gjithe artikujt ta kene seksionin me te njejtin emertim. Eshte shume e vertete, punet e tjera e veshtiresojne punen ne Wiki. E rendesishme eshte qe cdo gjeje, sidomos ne lidhje me familjen dhe shendetin, tia dalim me sukses. Te gjithe te mirat, Ktrimi991 (diskutimet) 7 mars 2018 12:24 (CET)

CaraciRedakto

Mirdita Liridon. Disa muaj me pare pata shtuar tek wiki shqip nje artikull per caracin duke shfrytezuar si burim kryesor wikipedia ne italisht, artikull "i grisur" nga ju (sigurisht qe ka nje arsye, mbase pikerisht mungesa e burimit). Po e propozoj perseri, ne fund te fundit eshte nje kontribut. Pershendetje, Ingrid ZaimiCaraci (Australis Celtis)

Klasifikimi Cronquist

Domeni Eukaryota Mbretëria Plantae Nënmbretëria Tracheobionta Filiumi Magnoliophyta Klasa Magnoliopsida Rendi Urticales Familja Ulmaceae Gjinia Celtis Lloji Celtis australis

Klasifikimi APG Rendi Rosalesi Familja Cannabaceae

Emërtimi binom Australis Celtis


Caraci


Sinonime

Bobja, boboli, bobolja, çerçemi, çuçumi, foljeta, fuleta, goxhamishja, hidhëza, hini, hinëza, hithëthi, hithi, hiza, ithja, kaliboba, karabobja, karata, karateneja, kokobobja, kollopriftja, vidhëza, vidhi i butë. .


Shpërndarja gjeografike


Përhapja dhe habitati

Caraci është i pranishëm në Europën Jugore, Azinë Perëndimore dhe Afrikën veriore. Në Shqipëri, si rezultat i zhvillimit urban dhe, kryesisht të moskujdesjes, numëri i caraceve është zvogluar shumë e rrezikon zhdukjen. Ai rritet në pyje gjetherënës, madje edhe në gurishte dhe vende të thatë, me tokë gëlqerore. Caraci mund të shoqërohet me lehtësi me elmin, shkozën,lajthinë, lisin dhe panjën. Përshkrimi Caraci (Australis Celtis L., 1753), i quajtur gjithashtu çerçemi, karabobja apo karatoneja etj. (Shih Sinonime) është një bimë drusore me origjinë nga Europa Jugore, Afrika e Veriut dhe Azia e Vogël. Druri i tij paraqitet i çelët, i fortë, i përkulshëm e elastik, i qëndrueshëm dhe jetëgjatë. Është i kërkuar për mobilje, në zdrukthari, për vegla bujqësore dhe punime në torno. Lëvorja e drurit përdoret në ngjyrosje, nga ajo nxirret një pigment i verdhë. Druri i caracit është gjithashtu një lëndë djegëse e shkëlqyer. Lartësia mesatare është rreth 10 m, por kjo pemë mund të arrijë lartësi të konsiderueshme, deri në 25 m. Lëshon rrënjë kudo duke zhvilluar një sistem rrënjor të thellë dhe shpesh prania e kartones shkakton prishjen e specieve drurësore në afërsi. Në Itali kjo bimë është e njohur edhe me emrin spaccasassi (gurëcoptues), për hir të sistemit të saj të fortë rrënjor, që e bën atë të aftë për të mbijetuar dhe të lëshojë rrënjë edhe në toka karstike e shkëmbore. Trungu është mjaft i shkurtër, i fuqishëm dhe plot me nervature (në moshën e rritur), me degë primare me përmasa të mëdha, ndërsa ato të mesmet kanë tendencë të jenë të varura. Kurora është mjaft e dendur, e zgjeruar, me një rrumbullaksi pothuajse të përkryer. Gjethet Gjethet e Caracit (karatonesë) kanë një bisht të shkurtër (5-15 mm) dhe një fletë pothuajse eliptike ose heshtake (2-6 cm x 5-15 cm). Ato karakterizohen nga një majë e zgjatur dhe një bazë pak asimetrike. Faqja e sipërme është errët dhe e ashpër. Lulet Ato janë hermafrodite dhe uniseks (mashkull), shfaqen njekohësisht me gjethet dhe në grupe të vogla (çdo lule është rreth 2-3 mm). Lulëzimi ndodh midis prillit dhe majit. Frutet (Karabobet)

Frutet janë drupe (frut me bërthamë, tul dhe lëkurë) në formë sferike me diametër rreth 8-12 mm. Në fillim kanë ngjyrë të verdhë ose gri-jeshile të çelët, kur piqen bëhen të errët. Ata kanë një shije të ëmbël, të ngrënshëm, por tuli është i pakët.

 Lëvorja

 Lulëzimi

  Gjethet

  Gjethe dhe fruta të papjekur

  Fruta të pjekur të zinj (karabobe) dhe të papjekur, të verdhë

Dallimet me specie të tjera Celtis australis ndryshon nga Celtis occidentalis (L.), me origjinë në Amerikën verilindore,

 prej lëvores: Tek C. occidentalis është plasaritur dhe të errët
 prej gjetheve: në C. australis ato janë të ashpra dhe më të errta në faqen e sipërme e me push të dendur në atë të poshtmen, ndërsa gjethet e C. occidentalis janë të lëmuara dhe me shkëlqim sipër dhe pa push poshtë. Së fundi, te C. occidentalis gjethet janë më pak të rrumbullakosura, më të zgjatura dhe pa dhëmbëza afër majës.

Përdorime

Caraci përdoret me sukses në pemëzimet anash rrugëve dhe në parqet e qyteteve, për rezistencën e tij ndaj ndotjes urbane dhe për hijen e dendur, pavarësisht rreziqeve për shtresën rrugore, për shkak të faktit se sistemi i tij rrënjor mund të zhvillohet edhe në sipërfaqe.

Infobox glitchesRedakto

Pershendetje Liridon

Also the Kosovo infobox [17] you created in 2016, i came across a glitch which needs to be fixed. It has to do with the prefix thing not showing. When adding a prefix number it does not come up on the main screen, see: https://sq.wikipedia.org/wiki/Bresalca_(Gjilan)

With Serbia related articles, two infoboxes have a glitch and both converge and overlap on each other. This has been happening for a few months now see for example the article https://sq.wikipedia.org/wiki/Shulemaja

Best.Resnjari (diskutimet) 28 janar 2018 16:34 (CET)

@Resnjari,, For Prefiksi is weird, everything seems ok in template, Ill check when I have some more time. In case of Serbia related articles, the problem is not infobox, but the other template, notify me for every case like this, I will fix, same as with template in Shulemaja.--Liridon (diskutimet) 30 janar 2018 09:47 (CET)
Tung Liridon
All the stampas (apart from the one you fixed) for the Serbia komuna's have that defective glitch [18] and are also in need of fixing. Do when time permits as there are many. Best.Resnjari (diskutimet) 3 shkurt 2018 10:53 (CET)

Çeshtje per bllokimRedakto

Pershendetje. Lexova çeshtjen ne Kuvend per nje debat mes perdoruesish, dua te te risjell ne kujtese detyrimin qe ke ndaj propozimit te mbeshtetur ne kuvend. Konkretisht shkeljet ndaj te cilave ke detyrim jane ketu dhe ketu. Pune te mbare --Bibëri (diskutimet) 9 shkurt 2018 17:04 (CET)

Përshëndetje Liridon, ky është sockpuppet i Hatakes.--Udha (diskutimet) 9 shkurt 2018 18:18 (CET)
Çështja e Kuvendit ishte se nëse ndryshojnë redaktimet e njëri tjetrit, mund të bllokoheshin nëse nuk e diskutonin më herët në faqen e diskutimit. Referenca e parë ndoshta keni të drejtë, është tepruar me at citimin, gjithsesi është diçka e vogël, sja vlen të diskutohet, të dytën e ka përmirësuar vetë. Besoj se për asnjërin nuk është mirë edit-war, prandaj diskutoni mes veti ne faqet diskutuese në të ardhmen. --Liridon (diskutimet) 9 shkurt 2018 18:23 (CET)
Ja te ta rikujtoj Liridon se te paska kapur skleroza Përdoruesit ndalohen të redaktojnë, rikthejnë, riemërojnë, në artikujt e krijuar&redaktuar të njëri-tjetrit për 1 vit. Përdoruesit, edhe nëse gjejnë gabimin minimal që ekziston, duhet ta shprehin atë së pari në faqen e diskutimit dhe të ftojnë përdoruesit e tjerë që të ndryshojnë ose diskutojnë argumentet. Pra e ke në artikujt e krijuar&redaktuar jo ndryshojne redaktimet e njeri tjetrit. Po i mjere qenke edhe ti, te rrofshin kompetencat. --Bibëri (diskutimet) 10 shkurt 2018 00:28 (CET)
A nuk e kupton, ka rikthyer redaktimin tend, jo te HATAKES. Nuk di pse po hyn ne ceshtje qe nuk te takojne, apo ti je Hatake ashtu sic pretendon UDHA ??--Liridon (diskutimet) 10 shkurt 2018 09:52 (CET)
Përshëndetje. Përdoruesi Bibër ka nisur një Edit War tek artikulli Ismail Kadare dhe ka thyer 3RR. Mendoj se ka nevojë për pushim për 24 orët e ardhshme--Udha (diskutimet) 10 shkurt 2018 15:39 (CET)
E bllokova përdoruesin @Bibër, për 3 dite për shkelje të 3RR dhe sulme personale ndaj administratorit Liridon. Ftoj përdoruesin Bibër që t'i pergjigjet pyetjes që Liridoni i beri më siper kur të kthehet nga blloku dhe t'i përgjigjet me sinqeritet. --1l2l3k (diskutimet) 10 shkurt 2018 20:57 (CET)
Bllokoni rrjedhjen e mendve. Po si more te mjere ju ben çorap nje kopuk i pajete si ky qe ben revert editimi te mbara? Pse more nuk i ben revert Buharase apo Korçes e Tasit, por te gjithe komunisteve dhe ju nuk e bete qe nuk e bete nje shkerdhate orvatjeje ta frenoni kete avokatin e te kuqve ne sq.wiki? Kaq shume jeni kalbur si burokrate saqe s'ju hyn ne sy e verteta? Hiq kosovaret qe hane buke veç, ju qenkeni te kalbun deri ne palce. --217.73.133.82 10 shkurt 2018 22:53 (CET)
Përshëndetje Hatake. Perderisa Wikipedia e ka lejuar per WP:BANREVERT, kam te drejte ta bej. Une po e bej kunder deshires sime, por jam i mendimit se nje politike e tille duhet ndjekur karshi vandalisteve agresive si Hatake. Detajet tjera ua kam borxh administratoreve, jo ty Hatake.--Udha (diskutimet) 10 shkurt 2018 23:09 (CET)

Hej dini të më tregoni diçka për dentistin?Redakto

Më duhet shpejt!!!

Artikuj për të krijuarRedakto

Përshëndetje Liridon desha tët pyes nëse ke ndonjë listë të ngjashme sikur ajo e vendbanimeve të Francës që i kemi krijuar, për të bërë edhe disa artikuj të rinj. Faleminderit ! Astronomi06 (diskutimet) 5 prill 2018 21:40 (CEST)

Përshëndetje @Astronomi06,, nuk kam, por nëse ka nevojë do mundohem gjatë fundjavës të gjeneroj diçka. Për Francën mungojnë shumë, por që të bëjmë disi më të larmishme do provoj ndonjë shtet tjetër. Kam pasur ide edhe me biografi të bëj diçka të ngjashme, por aty kërkohet më shumë punë për përdoruesin që krijon artikullin, të marrë referenca/foto/përmbajtje shtesë nga anglishtja. Do të njoftoj kur të kem gati listën.--Liridon (diskutimet) 5 prill 2018 22:22 (CEST)
Gjithashtu do ju rekomandoja të merrni pjesë te ky projekti për Kosovën Wikipedia:Wikimedia CEE Spring 2018 Kosova, ka udhëzime, nëse ju duhet ndihmë lirisht shkruani te faqja e diskutimit.--Liridon (diskutimet) 5 prill 2018 22:24 (CEST)

BalshajtRedakto

Pershendetje. Kuptoj qe nuk u lodhe shume ta kthesh mbrapsht perpunimin disaoresh dhe vendosjen e dy referencave shtese nga biblioteka ime (shiko Gelçiq, Shuflaj dhe Vlora) per artikullin. Nese ke ndonjegje enciklopedikisht korrekte per te diskutuar atehere ma shpreh ndryshe te lutem, sepse zhberjet nuk jane veprim per t'u pershendetur nese motivacioni kane tekat ekstra-enciklopedike.--GjonBdeku (diskutimet) 13 prill 2018 12:44 (CEST)

Shoh që jeni përdorues i ri, por me aftësi teknike si prej një përdoruesi me eksperiencë, prandaj merrni gjerat më ngadalë, nuk duhet të bëhen ndryshime rrënjësore në një artikull si ai, aq më shumë në rastin e përdorimit të versionit anglisht që në këtë rast nuk është neutral. Më mirë të bëjmë një artikull jo neutral dhe të anoj nga historia shqiptare se sa ai version, prapë se prapë jam më shumë që të bëhet neutral.--Liridon (diskutimet) 13 prill 2018 13:26 (CEST)
Po ta lexosh mire, e ka edhe referencen pro-shqiptare (shiko Vlora) meqe po pranon haptazi qe te komplekson joneutraliteti i tjeterkujt. Meqe po propozon haptazi qe artikulli te kete natyre jo vetem joenciklopedike, por edhe me tendence te qarte nacionaliste, na i servir burimet dhe i nxjerrim Balshajt krejtesisht shqiptare dhe pa medyshje. Perndryshe, ke deshire te privosh rregullimin e nje artikulli vetem pse ka disa referenca? Historiografia kjo eshte, disa mendojne ndryshe, disa te tjere jo, disa kane burime, disa shtytje politike, perfund le te radhiten te tera dhe zgjedh vete lexuesi. Me thuaj, c'mund te marre lexuesi nga varianti i prapambetur i artikullit? --GjonBdeku (diskutimet) 13 prill 2018 14:09 (CEST)
Po ndërhyj në diskutimin mes Liridonit dhe sockut të trembëdhjetë ose të katërmbëdhjetë të Hatake a.k.a. "S.Saiti" meqë ky i fundit filloi t'i akuzojë të tjerët për "nacionalizëm". @GjonBdeku, a.k.a Hatake, I kam akoma të freskëta në kujtesë vandalizimet që ia bëje artikullit të Skënderbeut dhe insistimet që t'i fusje në SQwiki refercat e nacionalistëve serbë kështu që ta akuzosh dikë tjetër për "tendencë të qartë nacionaliste [shqiptare]" kur vetë ke tendenca të qarta nacionalizmit serb është kulmi i dyfytyrësisë.
Ti je i njëjti që i quaje kosovarët "analfabetë", kurse Kosovën "Kosmet" (shkurtesë e Kosovo i Metohija, term nacionalist serb, por gjithashtu duke aluduar që Kosova qenkësh pjesë e Serbisë). Ndërsa mua më quaje "Kosmet-as". Simpatia jote për nacionalizmin serb është shumë e qartë. Ndoshta je njëri nga këta shkodranët?
Po të ishte në dorën time do të të kisha zhbërë që nga fillimi me arsyen WP:Banrevert, meqë je qartësisht sock i Hatakes, por ç'e do, një veprim i tillë nuk u pëlqen adminëve të këtushëm.--Udha (diskutimet) 13 prill 2018 15:10 (CEST)
@Udha, a.k.a. fut-hundes i pavend dhe logorreik, po te sqaroj vetem sa i perket Kosmetit qe me sa duket nuk e ditke se eshte term kronotopik, pra flet per nje vend ne kohe dhe hapesire pa ngarkese ideologjike. Nese ke ndonje gje konkrete dhe te dobishme per te shtuar per temen, je i mirepritur. --GjonBdeku (diskutimet) 13 prill 2018 15:21 (CEST)
@GjonBdeku, gjendja momentale dhe referencimi i tanishëm nuk më pëlqen, por nuk kam mjaftueshëm kohë të merrem me diskutime dhe të gjej burime tjera për artikullin, ose ta ndërtoj atë nga fillimi siç duhet, prandaj e diskutuam edhe me @1l2l3k,, që derisa s'kemi burime më të mira le të qëndrojë ky version. @Udha, kemi disa artikuj që janë për ose rreth historisë tonë që i kemi përkthyer nga anglishtja, që ndoshta sështë versioni më i mirë por derisa skemi historianë të shkruajnë dhe njerëz të kësaj fushe në sqwiki që të na argumentojnë të kundërtën, do mbesin ashtu.--Liridon (diskutimet) 13 prill 2018 18:27 (CEST)

Pershendetje LiridonRedakto

Me fal per shqetsimin flori. Ju shpreh ,pergeyimet e mija per aftesiste, qe keni ne administrimin e kesaje tematike, dhe ndihmesen qe jepni ne te. Do te lutesha nese mundesh te me ndihmosh.Po shkruaj nje teme ne lidhje me nje trashgimi fafiljare, por diku kam bere nje gabim dhe me shkruan tek faqja (ROLAND BADEMI (PETRELA)...

Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "ROLAND BADEMI (PETRELA)", por nuk u gjet etiketa korresponduese

Mundet te lutem ta ndreqim, qe te keme mundesine te vayhdoj te punoj ne te.

Dhe dicka tjeter vlla, me fal se mbase ke pune dhe u ygjata shume. kam ngritur nje unen time ne lidhje me fluturimet DRONE, POR ME KANE DERGUAR KETE REFERIM ‪EugeneZelenko‬ left a message on your talk page in "‪File:FLIGHT LITERATURE.pdf‬".

 File:FLIGHT LITERATURE.pdf has been listed at Commons:Deletion requests so that the community can discuss whether it should be kept or not. We... 

Shiko mesazhin ‪EugeneZelenko‬ Shiko ndryshimet

Sinjqerisht se kuptove perse duhet fshire publikimi, nderkohe qe eshte nje pune personale, e bayuar mbi manuale, studim. Sa fare lidhje me te drejten e autorit..une jam ai qe e shkruaj, sdudjoj, formuoj..perse flori duhet fshire..nderkohe qe munde ti sherbeje shume njeryve si literature fillestare.


Faleminderit duke te kerkuar ndjese per shqetsimin Pershendetje Roland Bademi

Faqja Misto Treska https://sq.wikipedia.org/wiki/Misto_TreskaRedakto

Pershendetje i nderuar, Pas shume e shume ankesash qe nuk me jane marre parasysh, po ju lutem te merrni masa ne faqen “Misto Treska” https://sq.wikipedia.org/wiki/Misto_Treska ; ku individi “Zall-herr” i vertetuar si sock-puppet i 15-te i famekeqit “Hatake”, vijon te vandalizoje artikullin duke fshire material te referencuar ku pasqyrohen vlerat e figures se Treskes dhe baltos me dashakeqesi imazhin e tij duke e mbingarkuar me çeshtje politike te kohes se diktatures. Une nuk i kam fshire kurregje, te tera le te pasqyrohen, ama mos te fshijë kontributet me referencat perkatese. Perpiqem vetem t’i bej rikthim në versionin e shqyrtuar nga administratori 1|2|3. Ju kerkoj mbrojtje te artikullit nga sulmet vandale të nekrofilit Sait Saiti që heq material të referencuar, fshin kontributet dhe i mbulon me pisllëkun e urrejtjes së tij personale ndaj familjes Treska (lutem shikoni fyerjet që janë ruajtur prej fundit të marsit të shkuar, ne ndryshimet qe bente me IP), me synim baltosjen e figurës së Misto Treskës. Konflikt i paster interesi, lufte personale, sulme vandale dhe zhberje kontributesh. Ju lutem te merrni masa pasi keshtu eshte e pamundur te vijohet. Ju falenderoj paraprakisht Arkivisti (diskutimet) 3 maj 2018 21:23 (CEST)

Do t'ju luteshim shume fshirjen / grisjen perfundimtare te artikullit ne fjale ( https://sq.wikipedia.org/wiki/Misto_Treska ) nga SQwiki, pasi eshte i mbushur me krime, akuza per dhjetera vrasje me revole e te shtena ne koke, te cilat jane marre lart e poshte neper blogje thashethemnajash virtuale, pa asnje vendim gjykate qe t'i kete sanksionuar. Eshte e pamundur te gjendet nje variant neutral me administruesin qe e ka shkaterruar krejtesisht artikullin per shkaqe personale (ka konflikt te hapur me familjen e te ndjerit). Ju lutem te veproni, pasi jane shkaktuar mjaft probleme mes pasardhesve te njerezve qe permenden ne ate artikull, jane hapur konflikte serioze, te cilat nuk kane pse t'i vuajne ne jeten e perditshme njerezit / pasardhesit e nje njeriu qe eshte ndare nga jeta plot 25 vjet me pare. Ju lutem griseni / fshijeni ate artikull, per te miren e te gjithe njerezve qe po vuajne pa faj. P.S. Kerkesa ne MetaWiki ku na referojne qe t'iu drejtohemi administratoreve lokalë per kete çeshtje shqetesuese: https://meta.wikimedia.org/w/index.php?title=Meta:Requests_for_deletion&oldid=18094248

Me falni qe po nderhyj, po dua te sqaroj (edhe pse ia kam thene pales ankuese), qe grisja e artikujve te vjeter te wikit, pra atyre qe kane shume kohe dhe ku kane punuar shume editore, mund te behet me votim te WP:VPG. --1l2l3k (diskutimet) 5 qershor 2018 16:16 (CEST)

AWBRedakto

Hello Liridon, would you add me to Wikipedia:AutoWikiBrowser/CheckPage? I'm working on Special:LintErrors. My updates are low volume, but I have a huge batch of regexes in AWB to assist. Best regards, — xaosflux Talk 16 maj 2018 23:27 (CEST)

 Y U bë: @Xaosflux,--Liridon (diskutimet) 17 maj 2018 11:26 (CEST)

DeleteRedakto

Please delete this article, because it is vandalism. --Cyrus noto3at bulaga flas me mua 21 maj 2018 04:18 (CEST)

Block this userRedakto

This user has impersonates your account. --Cyrus noto3at bulaga flas me mua 1 qershor 2018 04:41 (CEST)

Thanks @Cyrus noto3at bulaga,, but "Liridon" is an Albanian name, not an unique nickname/username, therefore whoever want it can use it.--Liridon (diskutimet) 1 qershor 2018 12:11 (CEST)

BraunshvajgiRedakto

A mund të krijoj një artikull për Braunshvajgin duke marrur prej artikullit Braunshvajgi që keni grisur më parë? — Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 217.209.105.159 (diskutimet)

Ai artikull është grisur pasi ishte përkthim automatik, nëse e krijoni përsëri, atëherë përktheni siç duhet, jo me mjetin për përkthim automatik.--Liridon (diskutimet) 18 qershor 2018 10:47 (CEST)

Delete this articleRedakto

This page has faking the page Facebook, and you may block this user? Thanks. --Cyrus noto3at bulaga flas me mua 17 qershor 2018 12:08 (CEST)

Done--Liridon (diskutimet) 18 qershor 2018 10:47 (CEST)

Pro. Nexhat IbrahimiRedakto

Pershendetje, Kam hasur se keni grisur shkrimin lidhje me Prof. Nexhat Ibrahimi.

Mund tme thoni se si tua deshmoj?

Pershendetje

Wikipedia Asian Month 2018Redakto

Hey Liridon,

My name is Yu Lun, and I’m from the Wikipedia Asian Month International Team. It’s a great pleasure to meet you and see the effort you have put into the previous edition of WAM. Thank you! On a side note, have you received your postcard? If you have yet to receive the postcard, I can help you to check our records.

We are currently preparing the 2018 edition of the Wikipedia Asian Month and would like to check with you if you are still willing to organize the WAM on the Albanian Wikipedia? On behalf of the WAM team, I will be the liaison to Albanian Wikipedia this year. So if you have any questions, requests or ideas, feel free to contact me directly.

Meanwhile, as a WAM organizer, we will put you on this mailing list (https://lists.wikimedia.org/mailman/listinfo/wam-announce) that is exclusively for organizers only. We will keep emails from that list to a minimal. But feel free to let us know if you wish to not be subscribed. Here is a survey we would like you to fill in (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfxUiT2RILnuOr3eacXzYwCgda6s2IcgRqSQZdYPy_GadWHxg/viewform?usp=sf_link). This survey will ensure that we will be able to better help you in WAM 2018. I’m looking forward to seeing you at this year’s event!

--Yulun5566 (diskutimet) 30 qershor 2018 15:22 (CEST) on behalf of WAM International Team

Hey @Yulun5566,, Yes, I received postcard, thank you. Yes, I would like to organize WAM again in Albanian Wikipedia. --Liridon (diskutimet) 2 korrik 2018 22:42 (CEST)

Genc GjineciRedakto

Pershendetje! Mund ta verifikoni artikullin ju lutem...nuk dija si ta Beja skeden prandaj e kopjova nga Rudina Xhunga... Sapo perfundova....mund ta kontrollosh te lutem Armando.D 12 (diskutimet) 27 korrik 2018 21:55 (CEST)

Moduli:AboutRedakto

Liridon, shpresoj cdo gje mire. Ky editim prishi linkun qe dergon mbrapsht te faqja e kthjellimit. Ishte mire perpara, po tani shihet si redlink. Pershembull kjo faqe perpara bente redirect te kjo e tani s'e ben me. --1l2l3k (diskutimet) 1 gusht 2018 21:34 (CEST)

Flm per sugjerimin @1l2l3k,, ndryshimi tek Stampa:Ky artikull ishte problemi. --Liridon (diskutimet) 1 gusht 2018 23:55 (CEST)

Kërkohet bllokimi i sockpuppets të konfirmuar zyrtarisht nga Checkuser në MetaRedakto

Kërkohet bllokimi i sockpuppets të konfirmuar zyrtarisht nga Checkuser në Meta: https://meta.wikimedia.org/wiki/Steward_requests/Checkuser#Lludha_@sq.wikipedia Konfirmuar zyrtarisht si sockpuppets të Hatakes: -Serasqeri -SANDRIILERA Të dy sockpuppets e Hatakes vijojnë ndërkohë shkruajnë lirisht të pashqetësuar, madje të mbështetur e të përkrahur me statusin e redaktorit nga administratori 1l2l3k.

PershendetjeRedakto

Pershendetje,

I nderuar

Desha te di nëse është e mundshme ta fus nje artikull për një agjensi lajmesh në Gjuhën Shqipe. Kam tre artikuj që janë janë postuar në gazeta të tjera lokale mirëpo në verzionin anglisht nuk po i pranojnë si burime.– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga BerattKasumi (diskutimiredaktime).

Pershendetje @BerattKasumi,, Artikujt ne Wikipedia jane enciklopedik, te shquar (per tema shume te njohura), dhe jopromovuae. Mendoj se agjencia me siguri nuk ploteson keto kritere ne anglisht, prandaj nuk e pranojne. Hidhi nje sy ketij udhezuesi hap-pas-hapi se cfare kerkohet per cdo lloj artikulli. Gjithe te mira.--Liridon (diskutimet) 27 gusht 2018 09:38 (CEST)

Invitation from WAM 2018Redakto

Hi WAM organizers!

Hope you receive your postcard successfully! Now it's a great time to sign up at the 2018 WAM, which will still take place in November. Here are some updates and improvements we will make for upcoming WAM. If you have any suggestions or thoughts, feel free to discuss on the meta talk page.

 1. We want to host many onsite Edit-a-thons all over the world this year. If you would like to host one in your city, please take a look and sign up at this page.
 2. We will have many special prize provided by Wikimedia Affiliates and others. Take a look at here. Let me know if your organization also would like to offer a similar thing.
 3. Please encourage other organizers and participants to sign-up in this page to receive updates and news on Wikipedia Asian Month.

If you no longer want to receive the WAM organizer message, you can remove your username at this page.

Reach out the WAM team here at the meta talk page if you have any questions.

Best Wishes,
Sailesh Patnaik using MediaWiki message delivery (diskutimet) 23 shtator 2018 18:03 (CEST)

Little translation in Gianuario Carta pageRedakto

Hi, dearest Liridon, how are you? Me fine, here Autumn is arrived!

Please, I need your help: I opened this page and I put 3-4 lines in English, but it was, obviously, put off. Please, I ask 3 minutes of your time to translate the few English lines in Shqip.

I'll be pleased to help you in Italian and Portuguese.

Thanks a lot and see you soon

Rei Momo (diskutimet) 3 tetor 2018 22:41 (CEST)

27 Communities have joined WAM 2018, we're waiting for you!Redakto

Dear WAM organizers!

Wikipedia Asian Month 2018 is now 26 days away! It is time to sign up for WAM 2018,

Following are the updates on the upcoming WAM 2018:

 • Follow the organizer guidelines to host the WAM successfully.
 • We want to host many onsite Edit-a-thons all over the world this year. If you would like to host one in your city, please take a look and sign up at this page.
 • If you or your affiliate wants to organize an event partnering with WAM 2018, Please Take a look at here.
 • Please encourage other organizers and participants to sign-up in this page to receive updates and news on Wikipedia Asian Month.


If you no longer want to receive the WAM organizer message, you can remove your username at this page.

Reach out the WAM team here at the meta talk page if you have any questions.

Best Wishes,
Wikilover90 using ~~~~

Fshatrat e ShqiperiseRedakto

Pershendetja Liridon! Kam vene re se ketu ne sqwiki emrat e fshatrave te Shqiperise jane pergjitheshisht te pashquar (p.sh. Bratilë), por ndonjehere jane te shquar (Bratila). Ka sqwiki nje rregull per formen e emrave? Faleminderit! Pasztilla (diskutimet) 1 nëntor 2018 11:08 (CET)

@Pasztilla, rregulla eshte ne faqen kryesore "Jeni të lutur të emëroni faqet që krijoni në trajtën e shquar dhe të përdorni germat Ë, Ç, ë, ç në fjalët e duhura.".--Liridon (diskutimet) 5 nëntor 2018 13:24 (CET)
Pershendejte @Liridon,. A do të më bënit një redaktor? Unë vetëm i korrigjoj emrat e faqes jo-shqiptare.--Sonra Mint (diskutimet) 5 nëntor 2018 13:13 (CET)
 Y U bë: @Sonra Mint,.--Liridon (diskutimet) 5 nëntor 2018 13:21 (CET)

Mbajtja me doreRedakto

I nderuar Liridon, pas diteve te tera abuzime me artikullin e Ismail Kadarese per te cilin abuzuesi me dy IP qe qartazi bashkendan te njejtin bias haterli dhe patronizues kundrejt Kadarese si perdoruesi i bllokuar Udha qe papritmas u riaktivizua si Përdoruesi:Udha1 me te njejten gjalleri siç vjet iu vu te punonte Trebeshinen qe do te diktonte edhe ç'dilte nder media ditet pas vdekjes se tij dhe tashme njevjetorit te tij. Kjo tendence mbrojtjeje per njeren pale dhe sulmi kundrejt tjetres eshte pak te thuhet e turpshme, madje te ndjell krupen. I kam sherbyer lexuesit wikipedian me vite, me kokefortesine time dhe me duke mesuar permes gabimit e pesimit me shume, por gjithnje me deliresi, nijet-pastert dhe dashamiresi kundrejt divulgimit te informacionit pa bias. Ju po e mbani me dore nderkohe qe po diktohet kahja e informacionit te divulgueshem nder artikujt e Kadarese dhe Trebeshines. Propozoj mosmbajtjen me dore dhe te zbresim ne konkluzionin ku te optojme vijen e holle te mesme ku te mos gjezdisin elozhete e kalbura nga perseritja e papagajve. Jepini Përdoruesi:1l2l3k mjetet e administratorit meqenese ju pasi u bete burokreter ia hodhet bythes pergjegjesive qe keni ketu. Me shendet --Hatake 5 nëntor 2018 16:17 (CET)

Gianuario CartaRedakto

Hi, dearest Liridon, how are you? Me fine!

I opened this page some week ago, and I ask a little help, please, to translate this line I'm wrtiting to you:

 • He graduated with a law degree from Università Cattolica del Sacro Cuore. He was a lawyer and president of province of Nuoro lawyers.
 • He served as Deputy (1968-1983) and Senator (1983-1992) of Italian Parliament and was minister of the Merchant Navy from 1983 to 1986 in the Craxi I Cabinet.

Please, can you translate it and put on the page? I'll be pleased to help you in Italian and Portuguese Wikipedia. Thank you for your freat help!!!

Rei Momo (diskutimet) 6 nëntor 2018 11:38 (CET)

Moduli CS1Redakto

Përshendetje! :)

Këto kohë, siç mbase mund edhe të kesh vënë re, kam qenë duke përkthyer në shqip pjesë nga moduli CS1. Tashmë mesazhet dhe kategoritë e sugjeruara janë të gjitha në shqip dhe i jam futur punës për të përkthyer dhe faqen e ndihmës në lidhje me mesazhet. Me sa kam vënë re nga përvojat personale, procesi i referimit është nga proceset më të vështira për tu praktikuar drejtë nga përdoruesit e rinj dhe për pasojë mendoj se faqja e ndihmës do ndihmonte goxha në këtë drejtim. Sapo ta mbaroj në Wikicitate do e sjell dhe këtu. Ndërkohë po mendoja të sillja ndryshimet e modulit dhe këtu. Mirë do ishte t'i kishim shqip. Dilema e vetme që kam është se për pak kohë, kategoritë do ishin të dyfishta, si shqip dhe anglisht, derisa të bëheshin ridrejtimet e duhura. Gjithashtu pjesë e konfigurimit është dhe data, vura re që këtu është zhvendosur ajo pjesë. Në lidhje me datën gjithashtu vura re se problemi me muajin nëntor nuk ekziston më (njëherë e një kohë, Lua nuk njihte ë-në). Thashë të shkruaj këtu meqë pashë se shumica e ndryshimeve për përkthim ishin bërë nga ti. Kur të mundesh, hidhi një sy ndryshimeve të mia këtu dhe nëse të duket e drejtë mund ta sjellim dhe në Wikipedia. Ose të bëjmë ndryshimet e nevojshme përpara se ta sjellim këtu, nëse ekziston një nevojë e tillë.

Faqja e stampës së votës është tashmë e pambrojtur, siç kërkove.

- Klein Muçi (diskutimet) 6 nëntor 2018 16:15 (CET)

@Klein Muçi, me fal per vonesen. Nese deshiron mund ta zevendesosh kodin e perkthyer dhe me permiresime ketu ne sqwiki Moduli:Citation/CS1/Configuration, ta testojme ;).--Liridon (diskutimet) 12 nëntor 2018 09:09 (CET)
@Liridon, e bëra. Ka akoma vend për përkthime te mesazhet in-code apo dhe ndonjë pjesë që mund ta kem lënë pasi nuk isha i sigurt tamam çfarë bënte që të dija fiks si ta përktheja por në përgjithësi është goxha më mirë nga ana e gjuhës. - Klein Muçi (diskutimet) 12 nëntor 2018 12:30 (CET)
@Klein Muçi, Mendoj që shtimet që bëre po japin probleme. Te ky artikull, për shembull, nuk shihen dot referencat. Mund t'i hedhesh nje sy? Nuk dua të të bëj revert atje, do desha ta shihje vetë një herë. Më thuaj nëse ke nevojë për ndihmë.--1l2l3k (diskutimet) 12 nëntor 2018 17:58 (CET)
@1l2l3k, provova mos shtimi i informacioneve te nënfaqet e tjera të modulit do e zgjidhte si problem. Nënfaqeve të tjera s'i kam ndërhyrë me sa mbaj mend, i kam marrë direkt nga EnWiki por prapë kishin ca dallime me kodin aktual këtu. Kishin pjesë të shtuara, mbase sepse janë përmirësime të shtuara pasi është marrë moduli nga atje këtu. E megjithatë, në lidhje me artikullin e Stavros vetëm sa ndryshoi gabimi por nuk mund të rregullohej. A dimë gjë nëse ka artikuj të tjerë të tillë? Mbase gabimi është i izoluar vetëm te ky e mund ta rregullojmë duke u marrë vetëm me të. Po provoj dhe njëherë mos e rregulloj me ndonjë ndryshim specifik e nëse gjenden të tjerë artikuj apo s'ia dal dot ta kthej siç duhet këtë po i kthej të gjitha ndryshimet te të gjitha nënfaqet. - Klein Muçi (diskutimet) 12 nëntor 2018 19:45 (CET)
@1l2l3k, e zgjidha! :D Me sa duket, kishte keqfunksionuar procedura e kopjimit dhe kisha lënë një pjesë kodi pa kopjuar te faqja e konfigurimit. Tani është në rregull. Më thuaj nëse gjendet ndonjë artikull tjetër me probleme. - Klein Muçi (diskutimet) 12 nëntor 2018 20:15 (CET)
@Klein Muçi, Pune e bukur. Gjithmonë kopjoje gjithë kodin. Nuk shoh më probleme tani. Faleminderit! --1l2l3k (diskutimet) 12 nëntor 2018 21:22 (CET)

Çorapët e UdhasRedakto

Udha2 është një çorapë e re e Udhas dhe Udha1.--2003:E6:2BE1:DA18:E089:ADB:9859:DFD0 9 nëntor 2018 10:55 (CET)

Wikipedia Asian MonthRedakto

Miredita i nderuar,

desha t'ju pyes për contestin Wikipedia Asian Month për përmbajtjen e artikullit, e di s duhet të ketë një temë reth azise, por asgjë tjetër nuk është specifikuar, në rast se dëshiron të kontribuojë me një përkthim të një faqjes kineze të një shkrimtari kinez është konsideruar si një artikull? --ArdiChina (diskutimet) 11 nëntor 2018 18:18 (CET)

@ArdiChina, po, gjithcka qe eshte e azise eshte e perfshire ne gare, pra edhe biografi, edhe vendbanime, edhe per kulture, sport.--Liridon (diskutimet) 12 nëntor 2018 08:59 (CET)

WAM Organizers UpdateRedakto

Hi WAM Organizer! Hopefully, everything works just fine so far! Need Help Button, post in any language is fine

 • Here are some recent updates and clarification of rules for you, and as always, let me know if you have any idea, thought or question.
  • Additional souvenirs (e.g. postcard) will be sent to Ambassadors and active organizers.
  • A participant's article count is combined on all language Wikipedias they have contributed to
  • Only Wikipedia Asian Month on Wikipedia or Wikivoyage projects count (no WikiQuote, etc.)
  • The global top 3 article count will only be eligible on Wikipedias where the WAM article requirement is at least 3,000 bytes and 300 words.
  • If your community accepts an extension for articles, you should set up a page and allow participants to submit their contributions there.
  • In case of redirection not allowed submitting in Fountain tool, a workaround is to delete it, copy and submit again. Or a submission page can be used too.
  • Please make sure enforce the rules, such as proper references, notability, and length.
  • International organizers will double check the top 3 users' accepted articles, so if your articles are not fulfilling the rules, they might be disqualified. We don't want it happened so please don't let us make such a decision.

Please feel free to contact me and WAM team on meta talk page, send me an email by Email this User or chat with me on facebook. For some languages, the activity for WAM is very less, If you need any help please reach out to us, still, 12 more days left for WAM, Please encourage your community members to take part in it.

If you no longer want to receive the WAM organizer message, you can remove your username at this page.

Best Wishes,
Sailesh Patnaik

Sock i perdoruesit Cinephile-alRedakto

Ky perdorues eshte qartesisht sock i perdoruesit Cinephile-al i cili u perjashtua me vote nga Kuvendi simjvet. Te lutem bllokoje. Gjithashtu, konsidero te mbrosh artikullin Misto Treska nga vandalizmat. Te falenderoj! --1l2l3k (diskutimet) 19 nëntor 2018 15:56 (CET)

I nderuar Liridon, lutem mos lejoni qe urrejtja personale e 1l2l3k te triumfoje mbi arsyen dhe te baltosë artikullin per Misto Tresken. Versioni objektiv eshte ai i administratorit te perhershem Planeti ( https://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Misto_Treska&oldid=1862737 ) - asnje presje ndryshe. Kishte 6 muaj i bllokuar artikulli me versionin plot mllef dhe urrejtje personale ndaj nje njeriu te vdekur 25 vjet me pare, ne menyre obsesivo-kompulsive nga 1l2l3k (siç mund te shihet nga qindra nderhyrjet e tij pergjate 9 muajve te fundit ditë-natë ne kete artikull), i cili eshte kallezuar per fyerjet dhe shpifjet e tij. Ju falenderoj --Përdoruesi:SaitBrahimi29041991 (diskutimet) 19 nëntor 2018 17:25 (CET)

Liridon, hapa nje diskutim per SaitBrahimin, i cili eshte sock i Cinephile, i perjashtuar nga Kuvendi. --1l2l3k (diskutimet) 19 nëntor 2018 19:39 (CET)

What's Next (WAM)!Redakto

Congratulations! The Wikipedia Asian Month has ended successfully and you've done amazing work of organizing. What we've got and what's next?

Tool problem
If you faced problem submitting articles via judging tool, use this meta page to do so. Please spread this message with local participants.
Here are what will come after the end of WAM
 • Make sure you judge all articles before December 7th, and participants who can improve their contribution (not submit) before December 10th.
 • Participates still can submit their contribution of November before December 5th at this page. Please let your local wiki participates know. Once you finish the judging, please update this page after December 7th
 • There will be three round of address collection scheduled: December 15th, December 20th, and December 25th.
 • Please report the local Wikipedia Asian Ambassador (who has most accepted articles) on this page, if the 2nd participants have more than 30 accepted articles, you will have two ambassadors.
 • There will be a progress page for the postcards.
Some Questions
 • In case you wondering how can you use the WAM tool (Fountain) in your own contest, contact the developer Le Loi for more information.

Thanks again, Regards
Sailesh Patnaik using MediaWiki message delivery (diskutimet) 3 dhjetor 2018 05:59 (CET)

WAM Postcard collectionRedakto

Dear organiser,

Thanks for your patience, I apologise for the delay in sending the Google form for address collection. Please share this form and the message with the participants who created 4 or more than 4 articles during WAM. We will send the reminders directly to the participants from next time, but please ask the participants to fill the form before January 10th 2019.

Things to do:

 1. If you're the only organiser in your language edition, Please accept your article, keeping the WAM guidelines in mind.
 2. Please report the local Wikipedia Asian Ambassador (who has most accepted articles) on this page, if the 2nd participants have more than 30 accepted articles, you will have two ambassadors.
 3. Please update the status of your language edition in this page.


Note: This form is only accessed by WAM international team. All personal data will be destroyed immediately after postcards are sent. If you have problems accessing the google form, you can use Email This User to send your address to my Email. Thanks :) --Saileshpat using MediaWiki message delivery (diskutimet) 19 dhjetor 2018 22:15 (CET)

Invitation to Organize Wiki Loves Love 2019Redakto

Wiki Loves Love (WLL) is an International photography competition of Wikimedia Commons to subject love testimonials happening in the month of February 2019.

The primary goal of the competition is to document love testimonials through human cultural diversity such as monuments, ceremonies, snapshot of tender gesture, and miscellaneous objects used as symbol of love; to illustrate articles in the worldwide free encyclopedia Wikipedia, and other Wikimedia Foundation (WMF) projects. February is around the corner and Wiki Loves Love team invites you to organize and promote WLL19 in your country and join hands with us to celebrate love and document it on Wikimedia Commons. The theme of 2019 is Festivals, ceremonies and celebrations of love.

To organize Wiki Loves Love in your region, sign up at WLL Organizers page. You can also simply support and spread love by helping us translate the commons page in your local language which is open for translation.

The contest starts runs from 1-28 February 2019. Independent from if there is a local contest organised in your country, you can help by making the photo contest Wiki Loves Love more accessible and available to more people in the world by translating the upload wizard, templates and pages to your local language. See for an overview of templates/pages to be translated at our Translations page.

Imagine...The sum of all love!

Wiki Loves Love team

--MediaWiki message delivery (diskutimet) 6 janar 2019 13:33 (CET)

Privilegjet e përdoruesveRedakto

Përshëndetje Liridon,

Doja të njihja më shumë për grupet e përdoruesve në sqwiki, sidomos për redaktorët dhe kontrolluesit, kush janë grupet përkatës në wikit të tjera, për tani gjeta vetëm këtë. Gjithashtu doja të dija nëse është e mundur që privilegjet e këtyre grupeve mund të përfshihen në mënyrë të nënkuptuar në grupin e administatorëve dhe burokratëve sipas hierarkisë (p.sh. kjo faqe nuk lejon administratorët që nuk janë redaktorë ose kontrollues). — Βατο (diskutimet) 7 shkurt 2019 14:41 (CET)

Tani sa pashë këtë por nuk kuptova ende funksionin e redaktorit i cili është gati njësoj si kontrolluesi, më shërbejnë këto info për shkruajtjen e faqes së përdoruesve, duke shtuar sa më shumë të dhëna. Ndërsa për administratorin, i vetmi privilegj që i mungon ësht "View the list of unreviewed pages (unreviewedpages)", a mund t'i lejohet edhe kjo në mënyrë që t'i thjeshtohet kontrolli i faqeve pa nevojën e pjesëmarrjes në grupin redaktor ose kontrollues? — Βατο (diskutimet) 7 shkurt 2019 15:38 (CET)
Return to the user page of "Liridon/Arkivi 8".