Pretorri

fshat në Maqedoni

Pretorr, (maqedonisht: Претор/Pretor) ёshtё fshat nё komunën e Resnjës, Maqedoni.

Pretorr
Претор
Fshat
noform
Vendndodhja
Pretorr is located in Maqedonia e Veriut
Pretorr
Pretorr
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pellagonia
Komuna Resnjë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Prespë e Madhe
Lartësia 992 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 58′ 47″ Veri

21° 3′ 42″ Lindje

Popullsia 142 banorë (2002)

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2002, fshati kishte 142 banorë nga të cilët 138 ishin maqedonë, 3 serbë dhe 1 tjetër.[1]

BurimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto