Asamat edhe Osomat (maqedonisht: Асамати/Asamati) ёshtё fshat nё komunën e Resnjës, Maqedoni.

Asamat
Асамати
Fshat
noform
Vendndodhja
Asamat is located in Maqedonia e Veriut
Asamat
Asamat
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pellagonia
Komuna Resnjë
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Asamatli
Krahina etnografike-
gjeografike
Prespë e Madhe
Lartësia 980 m (m.n.d.)
Koordinatat 40° 59′ 11″ Veri

21° 3′ 4″ Lindje

Popullsia 175 banorë (2002)

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 175 banorë nga të cilët 81 ishin Shqiptarë, 68 Maqedonas dhe 26 Turq.[1]

BurimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto