Federata Ndërkombëtare e Skitarisë

Federata Ndërkombëtare e Skitarisë (frëngjisht: Fédération Internationale de Ski - FIS; Anglisht: International Ski Federation) është organi më i lartë sportiv në botë, përgjegjës për sportet e dimrit. Federata është themeluar në vitin 1924, dhe është përgjegjëse për organizimin e Lojërave Olimpike Dimërore në të gjitha disiplinat e skijimit, skijimit alpin, kërcimet me ski, skijimi nordik (i kombinuar), stil i lirë dhe snowboarding. FNS është përgjegjëse edhe për vendosjen e rregullave ndërkombëtare të konkurrencës. Organizata tani ka një anëtarësim prej 118 shoqatave kombëtare të skitarisë dhe selia e saj është në Oberhofen am Thunersee, Zvicër. [1]

Federata Ndërkombëtare e Skitarisë
Formation1924
TypeFederata Sportive
HeadquartersOberhofen am Thunersee, Zvicër
Membership
123 Anëtarë
Official language
Angleze,Franceze,Gjermane,Ruse
Gian Franco Kasper
Websitefis-ski.com

AnëtarëtRedakto

Shih edheRedakto


ReferimeRedakto

  1. ^ List of past Congress summaries Arkivuar 14 mars 2018 tek Wayback Machine fis-ski.com

Lidhje të jashtmeRedakto