Festivali Evropian i Këngës 2022

Festivali Evropian i Këngës 2022 do të jetë edicioni i 66 -të i Festivalit Evropian të Këngës. Do të mbahet në Pala AlpitourTorino, Itali, pas fitores së shtetit në Festivalin e vitit 2021 me këngën "Zitti e buoni" nga Måneskin. I organizuar nga Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU) dhe transmetuesi pritës Radiotelevisione italiana (RAI), festivali do të përbëhet nga dy gjysmëfinale më 10 dhe 12 maj, dhe një finale më 14 maj 2022.[1] Kjo do të jetë hera e tretë që Italia e organizon konkursin (pasi kishte organizuar më parë edicionin 1965Napoli dhe atë 1991Romë), si dhe ngjarja e parë e EBU-së që mbahet në vend që nga edicioni i fundit i Jeux Sans Frontières në vitin 1999.

Festivali Evropian i Këngës 2022
ESC 2022 Map.svg
Datat
Gjysmëfinalja e parë10 maj 2021
Gjysmëfinalja e dytë12 maj 2021
Finalja14 maj 2021
Pritës
VendiPala Alpitour, Torino, Italia
Mbikëqyrës ekzekutivMartin Österdahl
Transmetuesi pritësRadiotelevisione italiana (RAI)
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve41
Votimi
Sistemi i votimitSecili shtet jep dy palë pikë nga 12, 10, 8–1 pikë për këngët e tyre të preferuara: njëra nga juria e tyre profesionale dhe tjetra nga televotimi.

VendndodhjaRedakto

 
Brendësia e Pala Alpitour, arena e festivalit 2022, gjatë Lojërave Olimpike Dimërore 2006

Festivali 2022 do të zhvillohet në Torino, Itali, pas fitores së vendit në edicionin 2021, të mbajtur në Rotterdam, Holandë. Është hera e tretë që Italia organizon konkursin, si dhe hera e parë që Festivali do të mbahet në Torino. Vendi i zgjedhur është Pala Alpitour me 15,657 ulëse, një arenë e brendshme shumëqëllimëshe, e vendosur në rrethin Santa Rita, e cila shërben si një vend për ngjarje që përfshijnë koncerte, ekspozita, panaire tregtare dhe konferenca, dhe që më parë ka organizuar ngjarjet hokej mbi akullLojërat Olimpike Dimërore 2006.[2]

PërgatitjetRedakto

Përgatitjet për konkursin 2022 filluan më 23 maj 2021, menjëherë pas fitores. Martin Österdahl, mbikëqyrësi ekzekutiv i konkursit në emër të EBU-së, i dha RAI-t, transmetuesit pjesëmarrës italian, një grumbull dokumentesh dhe një USB drive me mjete për të filluar punën e nevojshme për të organizuar konkursin tjetër.[3]

FormatiRedakto

Lista e shteteve pjesëmarrëseRedakto

Shtetet pjesëmarrëse kishin kohë deri më 16 shtator 2021 për të paraqitur kërkesat e tyre për pjesëmarrje në konkurs dhe kanë afat deri më 11 tetor për të tërhequr aplikimet e tyre pa u përballur me sanksione financiare.[4]

Shteti Artist Kënga
  Shqipëria[5] Ronela Hajati Secret
  Armenia
  Australia[6] TBD 26 February 2022[6]
  Austria
  Azerbajxhani[7]
  Belgjika[8] Jérémie Makiese[9]
  Bullgaria[10] Intelligent Music Project Intention
  Kroacia[11]
  Qiproja
  Republika Çeke[12] We Are Domi Lights Off
  Danimarka[13] TBD 5 March 2022[14]
  Estonia[15] TBD 12 February 2022[16]
  Finlanda[17] TBD February 2022[18]
  Franca[19]
  Gjeorgjia[20]
  Gjermania[21]
  Greqia[22] Amanda Tenfjord
  Islanda[23] TBD February 2022[23]
  Irlanda[24]
  Izraeli[25] TBD January 2022[26]
  Italia TBD 5 February 2022[27]
  Letonia[28] TBD February 2022[29]
  Lituania[30] TBD January or February 2022[31]
  Malta[32]
  Moldavia
  Mali i Zi Vladana Vučinić Breathe (Unforgivable)
  Holanda[33] S10
  Maqedonia e Veriut
  Norvegjia[34] TBD 19 February 2022[35]
  Polonia[36] TBA 15 January 2022[37]
  Portugalia[38] TBD March 2022[38]
  Rumania
  Rusia
  San Marino[39] TBD 19 February 2022[40]
  Serbia[41] TBD February 2022[41]
  Sllovenia[42]
  Spanja[43] TBD 29 January 2022[44]
  Suedia[45] TBD 12 March 2022[46]
  Zvicra[47] TBA January 2022[48]
  Britania e Madhe
  Ukraina[49] TBD 4 March 2022[50]

Shtetet e tjeraRedakto

Transmetuesit, komentatorët dhe oratorëtRedakto

ReferimeRedakto

 1. ^ "Turin, Italy, to host the 66th Eurovision Song Contest in May 2022" [Torino, Itali, do ta organizojë Festivalin e 66-të Evropian të Këngës në maj 2022]. Eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union (EBU). 8 tetor 2021. Marrë më 2021-10-08.
 2. ^ "OFFICIAL: Turin to host Eurovision 2022!" [ZYRTARE: Torino do ta organizojë Eurovisionin e vitit 2022!]. ESCXTRA (në anglisht). 8 tetor 2021. Marrë më 2021-10-08.
 3. ^ "Winner's Press Conference 2021" [Konferenca për Shtyp e Fituesit 2021]. Eurovision.tv (në anglisht). EBU. 23 maj 2021. Marrë më 2021-07-07.
 4. ^ Jiandani, Sanjay (15 shtator 2021). "Eurovision 2022: How many countries will participate in Italy?" [Eurovision 2022: Sa shtete do të marrin pjesë në Itali?]. ESCToday (në anglisht). Marrë më 2021-09-17.
 5. ^ Jiandani, Sanjay (5 korrik 2021). "Albania: RTSH confirms participation in Eurovision 2022: Fest 60 preparations kick off" [Shqipëri: RTSH-ja konfirmon pjesëmarrjen në Eurovision 2022: Fillojnë përgatitjet për Fest 60]. ESCToday (në anglisht). Marrë më 2021-07-05.
 6. ^ a b "'Eurovision – Australia Decides' is back, and we want your songs!" ["Eurovision - Australia vendos" është kthyer, dhe ne duam këngët tuaja!] (në anglisht). SBS. 26 gusht 2021. Marrë më 2021-08-26.
 7. ^ Jiandani, Sanjay (20 shtator 2021). "Azerbaijan: Ictimai confirms participation at Eurovision 2022" [Azerbajxhan: Ictimai konfirmon pjesëmarrjen në Eurovision 2022]. ESCToday (në anglisht). Marrë më 2021-09-20.
 8. ^ Jiandani, Sanjay (19 gusht 2021). "Belgium: RTBF confirms participation at Eurovision 2022" [Belgjikë: RTBF-ja konfirmon pjesëmarrjen në Eurovision 2022]. ESCToday (në anglisht). Marrë më 2021-08-19.
 9. ^ "Belgium reveals the first artist for Eurovision 2022" [Belgjika zbulon artistin e parë për Eurovision 2022]. Eurovision.tv (në anglisht). EBU. 15 shtator 2021. Marrë më 2021-09-15.
 10. ^ Nikolova, Gergana (5 shtator 2021). "България се завръща на Евровизия 2022". Monitor [bg] (në bullgarisht). Marrë më 2021-09-18.
 11. ^ Jiandani, Sanjay (13 shtator 2021). "Croatia: HRT confirms participation at Eurovision 2022". ESCToday (në anglisht). Marrë më 2021-09-13.
 12. ^ Jiandani, Sanjay (20 gusht 2021). "Czech Republic: CT confirms participation at Eurovision 2022". ESCToday. Marrë më 2021-08-20. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Jiandani, Sanjay (1 korrik 2021). "Denmark: DR confirms participation at Eurovision 2022". ESCToday. Marrë më 2021-07-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Bodin Selberg, Jonas Frithjof (27 gusht 2021). "Indsend din sang til Dansk Melodi Grand Prix 2022". dr.dk (në danisht). DR. Marrë më 2021-08-27.
 15. ^ Jiandani, Sanjay (27 gusht 2021). "Estonia: ERR confirms participation at Eurovision 2022". ESCToday. Marrë më 2021-08-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ Maarits, Merit (2 shtator 2021). "Eesti Laul 2022 konkurss on avatud". err.ee (në estonisht). ERR. Marrë më 2021-09-02.
 17. ^ Washak, James (23 maj 2021). "Finland: UMK to be used once more to select act for Eurovision 2022". Eurovoix (në anglisht). Marrë më 2021-05-23.
 18. ^ Autio, Anssi (24 maj 2021). "The Contest for New Music (UMK) 2022 Rules" (PDF). Yleisradio. Marrë më 2021-05-25 – nëpërmjet Google Drive. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ Granger, Anthony (3 maj 2021). "France: National Selection Will Be Held For Eurovision 2022". Eurovoix (në anglisht). Marrë më 2021-05-03.
 20. ^ Jiandani, Sanjay (20 shtator 2021). "Georgia: GPB confirms participation at Eurovision 2022". ESCToday (në anglisht). Marrë më 2021-09-20.
 21. ^ Washak, James (19 mars 2021). "Germany: NDR Starts The Search For Its Eurovision 2022 Entry". Eurovoix (në anglisht). Marrë më 2021-04-01.
 22. ^ Jiandani, Sanjay (7 shtator 2021). "Greece: ERT confirms participation at Eurovision 2022". ESCToday (në anglisht). Marrë më 2021-09-07.
 23. ^ a b "Nú er hægt að senda lög í Söngvakeppnina 2022". ruv.is (në islandisht). RÚV. 3 shtator 2021. Marrë më 2021-09-03.
 24. ^ Jiandani, Sanjay (6 shtator 2021). "Eurovision Ireland: RTE confirms participation at Eurovision 2022". ESCToday (në anglisht). Marrë më 2021-09-06.
 25. ^ Jiandani, Sanjay (22 mars 2021). "Israel: KAN confirms participation at Eurovision 2022: preparations kick off". ESCToday. Marrë më 2021-04-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ Herbert, Emily (6 shtator 2021). "Israel: First X Factor Israel Participants Revealed". Eurovoix. Marrë më 2021-09-06. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ Fumarola, Silvia (5 gusht 2021). "Amadeus condurrà il terzo Festival di Sanremo. "È incredibile, non vedo l'ora"". La Repubblica (në italisht). Marrë më 2021-08-05.
 28. ^ Washak, James (30 gusht 2021). "Latvia: LTV Confirms It Will Hold A National Selection For Eurovision 2022". Eurovoix (në anglisht). Marrë më 2021-08-30.
 29. ^ Granger, Anthony (5 tetor 2021). "Latvia: Supernova 2022 Submissions Open on October 7". Eurovoix. Marrë më 2021-10-05. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ Jiandani, Sanjay (16 gusht 2021). "Lithuania: LRT confirms participation at Eurovision 2022". ESCToday (në anglisht). Marrë më 2021-08-16.
 31. ^ "„Eurovizijos" atrankos prasideda: dalyviams bus skiriama parama, paraiškų laukiama iki lapkričio 25 d." lrt.lt (në lituanisht). LRT. 1 tetor 2021. Marrë më 2021-10-01.
 32. ^ Juhász, Ervin (21 qershor 2021). "Malta's Entry For Eurovision 2022 Will Not Be Selected Through X Factor! National Final To Be Held!". ESC Bubble (në anglisht). Marrë më 2021-06-12.
 33. ^ van Lith, Nick (24 maj 2021). "The Netherlands "aiming to stay successful" as they confirm 2022 participation". ESCXTRA (në anglisht). Marrë më 2021-05-24.
 34. ^ Hyttebakk, Jon Marius (28 maj 2021). "Meld deg på MGP 2022". nrk.no (në norvegjisht). NRK. Marrë më 2021-05-28.
 35. ^ Tangen, Anders Martinus (29 gusht 2021). "Datoer for MGP 2022 er klare". ESC Norge (në norvegjisht). Marrë më 2021-08-29.
 36. ^ Granger, Anthony (29 gusht 2021). "Poland: TVP Confirms Eurovision 2022 Participation". Eurovoix (në anglisht). Marrë më 2021-08-29.
 37. ^ "Regulamin Krajowych Eliminacji do 66. Konkursu Piosenki Eurowizji 2022" [Rules of the National Qualification for the 66th Eurovision Song Contest 2022] (PDF). tvp.pl (në polonisht). Telewizja Polska. 20 shtator 2021. Marrë më 2021-09-20.
 38. ^ a b RTP (2021-09-08), https://media.rtp.pt/festivaldacancao/artigos/regulamento-da-56a-edicao-do-festival-da-cancao/ (in pt-PT), <https://media.rtp.pt/festivaldacancao/artigos/regulamento-da-56a-edicao-do-festival-da-cancao/>. Retrieved on 8 shtator 2021 
 39. ^ "Turismo: presentato il calendario eventi 2021". sanmarinortv.sm (në italisht). SMRTV. 2 prill 2021. Marrë më 11 prill 2021. La novità 2021, che proseguirà per tutto il 2022 sarà il Festival "Una voce per San Marino", competizione canora per selezionare il rappresentante della Repubblica di San Marino all'Eurovision Song Contest 2022.
 40. ^ "Festival "Una voce per San Marino" – the musical contest linked to the Eurovision Song Contest" (PDF). Una voce per San Marino (në anglisht). SMRTV. 22 shtator 2021. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 shtator 2021. Marrë më 2021-09-22.
 41. ^ a b Granger, Anthony (25 maj 2021). "Serbia: Eurovision 2022 Participation Confirmed With Beovizija Returning as Selection". Eurovoix. Marrë më 2021-05-25. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 42. ^ Jiandani, Sanjay (15 shtator 2021). "Slovenia: RTVSLO confirms participation at Eurovision 2022". ESCToday (në anglisht). Marrë më 2021-09-15.
 43. ^ García Hernández, José (16 korrik 2021). "RTVE anunciará novedades sobre Eurovisión 2022 en Benidorm la próxima semana". Eurovision Spain (në spanjisht). Marrë më 2021-07-16.
 44. ^ "José Manuel Pérez Tornero: "Queremos que el talento español se oiga bien en Europa"". rtve.es (në spanjisht). RTVE. 22 korrik 2021. Marrë më 2021-07-22.
 45. ^ Jiandani, Sanjay (17 qershor 2021). "Sweden: SVT confirms participation at Eurovision 2022". ESCToday. Marrë më 2021-06-17. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 46. ^ Jiandani, Sanjay (7 shtator 2021). "Sweden: SVT confirms Melodifestivalen 2022 host and dates". ESCToday (në anglisht). Marrë më 2021-09-07.
 47. ^ Jiandani, Sanjay (31 mars 2021). "Switzerland: SRF confirms participation in Eurovision 2022: preparations kick off". ESCToday. Marrë më 2021-04-01. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ SRG SSR (2021-08-18), https://www.srf.ch/sendungen/eurovision-song-contest/english-information-eurovision-song-contest-2022 (in en), <https://www.srf.ch/sendungen/eurovision-song-contest/english-information-eurovision-song-contest-2022>. Retrieved on 19 gusht 2021 
 49. ^ Jiandani, Sanjay (18 qershor 2021). "Ukraine: UA:PBC confirms participation at Eurovision 2022". ESCToday. Marrë më 2021-06-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ UA:PBC (2021-10-08), https://corp.suspilne.media/newsdetails/4281 (in uk), <https://corp.suspilne.media/newsdetails/4281>. Retrieved on 9 tetor 2021 

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Festivali Evropian i Këngës 2022 – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale