Mazgiti

fshat të Kosovë

Mazgit është një vendbanim në komunën e Kastriotit, Kosovë.

Mazgit
Fshat
Vendndodhja
Mazgit is located in Kosova
Mazgit
Mazgit
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Kastriot
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 569 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 41′ 22″ Veri

21° 5′ 36″ Lindje

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të vitit 2011 në Kosovë, ajo ka 2886 banorë.

KulturaRedakto

Fshati është vendi e tyrbes e Sulltan Muratit, e ndërtuar në shekullin e katërmbëdhjetë të mbledhur eshtrat e Muratit I, i cili vdiq në betejën e Fushë-Kosovës në vitin 1389; Tyrbja, është në listën e monumenteve kulturore të Kosovë.

Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto