Didrik Anders Gillis Bildt (16 tetor 1820 – 22 tetor 1894) ishte një baron, gjeneral-lejtnant, marshall, anëtar i parlamentit 1847–1874 (nga viti 1867 ishte në dhomën e parë) dhe 1887–1894 (dhoma e parë) dhe kryeministër i Suedisë 1888–1889. Ai ishte stërgjyshi i kryeministrit, më vonë Ministrit të Jashtëm Carl Bildt.

Gillis Bildt
Kryeministri i Suedisë
Në detyrë
6 shkurt 1888 – 12 tetor 1889
MonarkuOscar II
Paraprirë ngaRobert Themptander
Pasuar ngaGustaf Åkerhielm
Marshali i 31-të i Mbretërisë
Në detyrë
1886–1894
MonarkuOscar II
Paraprirë ngaGustaf Adolf Vive Sparre
Pasuar ngaFredrik von Essen
Të dhëna vetjake
U lind më
Didrik Anders Gillis Bildt

16 tetor 1820
Göteborg, Suedi
Vdiq më22 tetor 1894
Stokholm, Suedi
Vendi i prehjesVarrezat e Solnës
NënshtetësiaSuedez
Partia politikeI pavarur
Bashkëshortja/etLucile Rosalie Dufva
MarrëdhënietCarl Bildt (stërnip)
FëmijëtAdèle Elisabeth, Carl Nils Daniel, Knut Gillis Bildt
Prindër(it)Daniel Fredrik Bildt
Christina Elisabeth (née Fröding)
ShkollimiAkademia Mbretërore e Luftës
ProfesioniOficer ushtarak
Shërbimi ushtarak
Dega/shërbimi Ushtria suedeze
Vite shërbimi1837–1890
GradaGjeneral lejtnant
KomandaRekrutimi Kombëtar i Gotland

Biografia

Redakto

Gillis Bildt lindi në Göteborg më 16 tetor 1820, djali i nënkolonelit Daniel Fredrik Bildt dhe Christina Elisabeth Fröding.[1][2]

Gillis Bildt bëri një karrierë në ushtri si një oficer artilerie, duke u ngritur përfundimisht në gjeneral lejtnant.

Ai kaloi nga Akademia Mbretërore e Luftës në Stokholm më 1837 dhe u bashkua me regjimentin e artilerisë Göta. Ai përfundoi arsimin e tij të lartë më 1842 në Marieberg, ku kishte ardhur në vëmendjen e Princit të Kurorës Oscar (më vonë Mbreti Oscar I) për zellin dhe aftësinë e tij. Pas diplomimit ai punoi si një tutor i matematikës për disa vjet, si dhe vazhdoi karrierën e tij ushtarake dhe hyri në Riksdag në vitin 1847.


Kur ai u zgjodh në dhomën e parë nga proteksionistët në Këshillin e Qytetit të Stokholmit në 1887, ishte kundër vullnetit të Oscar II. Mbreti nuk donte që Bildt, si një mik i ngushtë i familjes mbretërore, të përfshihej në një parti që po luftonte politikën e qeverisë dhe ai u premtua nga Bildt se nuk do të bashkohej me asnjë parti. Sidoqoftë, Bildt mori pjesë në takime me grupin miqësor të doganave të dhomës së parë.

Si anëtar i parlamentit, ai ishte përgjithësisht konservator - një proteksionist i moderuar për çështjen e doganave. Në atë cilësi, mbreti e thirri atë kryeministër më 6 shkurt 1888, pasi kryepeshkopi Sundberg nuk pranoi. Mbreti donte të shmangte një precedent parlamentar, i cili, duke pasur parasysh përbërjen e Riksdag, nënkuptonte një kalim të drejtpërdrejtë nga tregtia e lirë në proteksionizëm. Prandaj, mbreti preferoi një tranzicion të qetë nga politikat liberale dhe miqësore të tregtisë së lirë të Louis De Geer në kërkesat e epokës së re për proteksionizëm, zakone dhe nacionalizëm. Qeveria e Bildt përbëhej nga gjysma e miqve të doganave dhe gjysma e tregtarëve të lirë nga ministria e Themptander.

Bildt ishte mbushur moshën dhe qëndrimi i tij i gjatë jashtë do të thoshte që ai nuk ishte njohur si duhet me kushtet aktuale. Pasi kuptoi vështirësitë e realizimit të ambicies së deklaratës qeveritare të "pajtimit dhe paqes shoqërore", ai dha dorëheqjen më 12 tetor 1889

Në vitin 1848 Gillis u martua me Lucile Rosalie Dufva. Ata kishin tre fëmijë: Adéle Elisabeth Bildt (1849–1914), Carl Nils Daniel Bildt (1850–1931), Knut Gillis Bildt (1854–1927).

Stërnipi i tij Carl Bildt (lindur më 1949) rrjedh nga Gillis Bildt përmes djalit të vogël Knut Gillis Bildt (1854–1927).

Referime

Redakto
  1. ^ Wieselgren, Harald (1889). Bilder och minnen (në suedisht). Stockholm: Beijer. fq. 73–78. Marrë më 2007-01-19.
  2. ^ Lewenhaupt, Claës C:son (1922). Sveriges ridderskaps och adels kalender 1923 (në suedisht). Stockholm: Bonnier. fq. 92. Marrë më 2007-01-19.
  Kryeministrat suedezë  
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson | Ulf Kristersson