Felix Hamrin (14 janar 1875 - 27 nëntor 1937) ishte një politikan suedez i cili shërbeu si kryeministër i Suedisë nga gushti deri në shtator 1932.

Felix Hamrin
Kryeministri i Suedisë
Në detyrë
6 gusht 1932 – 24 shtator 1932
MonarkuGustaf V
Paraprirë ngaCarl Gustaf Ekman
Pasuar ngaPer Albin Hansson
Ministër i Financave
Në detyrë
7 qershor 1930 – 24 shtator 1932
KryeministriCarl Gustaf Ekman
Vetë ai
Paraprirë ngaAdolf Dahl
Pasuar ngaErnst Wigforss
Ministër i Tregtisë
Në detyrë
7 June 1926 – 2 October 1928
KryeministriCarl Gustaf Ekman
Paraprirë ngaCarl Svensson
Pasuar ngaVilhelm Lundvik
Të dhëna vetjake
U lind më
Felix Teodor Hamrin

14 janar 1875
Mönsterås, Suedi
Vdiq më27 nëntor 1937 (62 vjet)
Jönköping, Suedi
Partia politikeShoqata Kombëtare me mendje të lirë
Bashkëshortja/etElizabeth Pennycock
Fëmijët7

Hamrin lindi në MönsteråsQarkun Kalmar tek prindërit Carl Gustaf Petersson dhe Maria. Babai i tij ishte tregtar lëkure. Ai u martua me Elizabeth "Lizzie" Pennycock në vitin 1900, me të cilën kishte shtatë fëmijë.

Pasi studioi në një shkollë biznesi në Göteborg, ai drejtoi një biznes me shumicë në Jönköping nga viti 1903 deri më 1930. Ai hyri në Riksdag në moshën 37 vjeç, dhe nën Carl Gustaf Ekman ai shërbeu si Ministër i Tregtisë nga viti 1926 deri më 1928 dhe si Ministër i Financave nga viti 1930 deri më 1932. Kur Ekman u detyrua të jepte dorëheqjen pak para zgjedhjeve të vitit 1932 për shkak të rrëzimit të Kreuger, Hamrin u bë kryeministër. Ai dha dorëheqjen pas zgjedhjeve sepse party Popullore me mendje të lirë kishte pësuar humbje serioze në zgjedhje. Mandati i tij ishte vetëm 50 ditë, duke i dhënë atij rekordin për shërbimin e kohës më të shkurtër si kryeministër i Suedisë.

Ai shërbeu për pak kohë si kryetar partie për Partinë Popullore me mendje të lirë pas Ekmanit, dhe në Partinë Popullore të sapoformuar derisa u zgjodh një kryetar i ri i partisë në janar 1935. Ai gjithashtu shërbeu si guvernator i Qarkut Jönköping nga viti 1930 deri më 1937. Detyrat e tij politike më të rëndësishme ishin të luftonin efektet ekonomike të viteve të para të Depresionit në Suedi përmes masave të ashpra të ekonomisë dhe të zbusnin efektet e përplasjes së Kreuger.

Suedia Kryeministrat suedezë Suedia
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson | Ulf Kristersson