Kjell Stefan Löfven (lindi më 21 korrik 1957) është një politikan suedez i cili shërben si kryeministër i Suedisë që nga viti 2014 dhe kryetar i Partisë Social Demokrate Suedeze që nga viti 2012.

Stefan Löfven
Stefan Löfven efter slutdebatten i SVT 2014 (cropped).jpg
Kryeministri i 33-të i Suedisë
3 tetor 2014 – në vazhdim
Paraardhësi: Fredrik Reinfeldt
Kryetari i Partisë Social Demokrate Suedeze
27 janar 2012 – në vazhdim
Paraardhësi: Håkan Juholt
Të dhënat personale
Lindi më: 21 korrik 1957
Lindi në: Stokholm, Suedi
Kombësia: Suedez
Partia politike: Partia Demokratike Sociale
Bashkëshortja Ulfa Löfven (m. 2003)
Stefan Löfven

JetaRedakto

Stefani u lind më 21 korrik 1957 në Aspudden, Stokholm. 10 muaj pas lindjes, ai u vendos në një shtëpi jetimoresh. Më vonë, një familje kujdestarie nga Sunnersta, Sollefteå e morën Stefanin nën kujdesin e tyre. Pasi u takua me vëllain e tij, Stefani e morri vesh se mbiemri i tij është Löfven. Babai i tij i kujdestarisë ishte sharrëxhi dhe më vonë u bë punëtorë i një fabrike. Nëna e tij i kujdestarisë ishte infermiere shtëpie.

Karriera politikeRedakto

Stefan Löfven ka qenë anëtarë i Partisë Social Demokrate Suedeze që nga mosha 13 vjeç. më 27 janar 2012, ai u zgjodh si kryetar i partisë. Në vitin 2014, Partia Sociale Demokrate u bë si partia më e madhe nga Suedia në Parlamentin Evropian. Ai mori detyrën më 3 tetor 2014 së bashku me kabinetin e tij. Socialdemokratët dhe Partia e Gjelbër votuan në favor të Stefanit për tu bërë kryeministër, ndërsa aleati i ngushtë nga Partia e Majtë abstenuan.

  Kryeministrat suedezë  
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven