Nils Olof Thorbjörn Fälldin (24 prill 1926 - 23 korrik 2016[1]) ishte një politikan suedez. Ai ishte kryeministër i Suedisë nga viti 1976 deri më 1982, dhe kryetar i Centerpartiet nga viti 1971 deri më 1985.

Thorbjörn Fälldin
Kryeministri i Suedisë
Në detyrë
12 tetor 1979 – 8 tetor 1982
MonarkuCarl XVI Gustaf
ZëvendësIngemar Mundebo
Ola Ullsten
Paraprirë ngaOla Ullsten
Pasuar ngaOlof Palme
Në detyrë
8 tetor 1976 – 18 tetor 1978
MonarkuCarl XVI Gustaf
ZëvendësPer Ahlmark
Ingemar Mundebo
Paraprirë ngaOlof Palme
Pasuar ngaOla Ullsten
Kryetar i Centerpartiet
Në detyrë
qershor 1971 – 5 dhjetor 1985
Paraprirë ngaGunnar Hedlund
Pasuar ngaKarin Söder (përkohësisht)
Të dhëna vetjake
U lind më
Nils Olof Thorbjörn Fälldin

24 prill 1926
Västby, Famullia Högsjö, Suedi
Vdiq më23 korrik 2016 (90 vjet)
Ås, Suedi
Partia politikeCenterpartiet
Bashkëshortja/etSolveig Fälldin (m. 1956)
Fëmijët3
Nënshkrimi

zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1973, Thorbjörn Fälldin dhe Centerpartiet morën 25.1 përqind të votave, një rritje prej pak më shumë se pesë pikë përqindje nga zgjedhjet e mëparshme. Në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 1976, partia mori 24.1 përqind të votave, gjë që i dha mundësi Fälldin të formonte një koalicion qeverisës borgjez. Thorbjörn Fälldin u bë kryeministri i parë borgjez i Suedisë që nga Axel Pehrsson-Bramstorp më 1936, duke thyer kështu mandatin 40-vjeçar të Socialdemokratëve të pushtetit qeveritar dhe postin e kryeministrit.


Referime

Redakto
  1. ^ TT/Metro (2016-07-24). "Tidigare statsministern Thorbjörn Fälldin är död" (në suedisht). Arkivuar nga origjinali më 2016-07-25. Marrë më 2016-07-24.
  Kryeministrat suedezë  
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson | Ulf Kristersson