Knut Hjalmar Leonard Hammarskjöld (4 shkurt 1862 - 12 tetor 1953) ishte një zyrtar, politikan dhe profesor i historisë dhe drejtësisë. Ai ishte anëtar i Riksdag (1923–1938) në Dhomën e Parë dhe kryeministër i Suedisë (1914–1917). Ai u zgjodh në Akademinë Suedeze më 23 maj 1918 në karrigen numër 17 dhe ishte kryenegociatori për Suedinë gjatë krizës së unionit të vitit 1905.

Hjalmar Hammarskjöld
Kryeministri i Suedisë
Në detyrë
17 shkurt 1914 – 30 mars 1917
MonarkuGustaf V
Paraprirë ngaKarl Staaff
Pasuar ngaCarl Swartz
Të dhëna vetjake
U lind më
Knut Hjalmar Leonard Hammarskjöld

4 shkurt 1862
Tuna, Qarku Kalmar, Mbretëritë e Bashkuar të Suedisë dhe Norvegjisë
Vdiq më12 tetor 1953 (91 vjet)
Stokholm, Suedi
Bashkëshortja/etAgnes Almquist
Fëmijët4

Biografia Redakto

Hjalmar Hammarskjöld lindi në Tuna, Qarku Kalmar si djali më i madh i Knut Vilhelm Hammarskjöld, toger dhe pronar i tokës dhe Maria Lovisa Cecilia Vilhelmina Cöster. Ai ishte një ekspert juridik i gjithanshëm dhe i shquar si studiues dhe ligjvënës. Në vitin 1891 ai u bë profesor në Universitetin e Uppsalës dhe pati një ndikim të madh në ligjin civil suedez dhe nordik. Ai hodhi bazat për reputacionin e tij si një ekspert i madh në të drejtën ndërkombëtare në të njëjtën kohë përmes punës së zellshme në takimet ndërkombëtare dhe u bë anëtar i Gjykatës së Përhershme të Arbitrazhit në vitin 1904 në Hagë.

Ai ishte Ministër i Drejtësisë në qeverinë e Fredrik von Otter ai bëri një përpjekje ambicioze, por të pasuksesshme për të zgjidhur problemet në lidhje me të drejtën e votës dhe, me dorëheqjen e tij, u emërua president i Gjykatës së Apelit të Göta. Në lidhje me shpërbërjen e bashkimit midis Suedisë dhe Norvegjisë, ai ishte ministër i çështjeve kishtare në qeverinë e koalicionit të Christian Lundeberg dhe negociator në Karlstad. Në vitin 1905 ai u emërua ambasador suedez në Kopenhagë. Ai u kthye në vitin 1907 në Uppsala si guvernator i qarkut të Uppsala, por shpesh merrte pushim për detyra të ndryshme.

Pas marshit të mbështetjes së armatimit fshatar (suedisht: bondetåget) dhe dorëheqjes së qeverisë liberale, ai u bë kreu i një qeverie jo parlamentare në vitin 1914, i ngarkuar me zgjidhjen e çështjeve të mbrojtjes. "Qeveria e oborrit" të tij (suedisht: borggårdsregering) ishte politikisht e pavarur, por besnike ndaj mbretit dhe më tepër konservatore. Ajo u krijua me një iniciativë nga Arvid Lindman, udhëheqësi i partisë së djathtë në dhomën e dytë, i cili nuk donte që mbreti të caktojë një kabinet nën udhëheqësin e partisë së krahut të djathtë në dhomën e parë, Ernst Trygger.

Pas shpërthimit të Luftës së Parë Botërore po atë vit, u vendos një armëpushim midis palëve dhe problemi i mbrojtjes u zgjidh për të kënaqur ushtrinë. Hammarskjöld ishte parimor dhe jofleksibil në interpretimet e tij të së drejtës civile gjatë periudhës së luftës. Ishte gjatë kësaj kohe që termi "Mburoja e urisë" (suedisht: Hungerskjöld) u krijua, sepse ngurtësia e tij pengonte përpjekjet për të marrë eksportet e nevojshme të ushqimit në Suedi. Ai u pa si shumë miqësor ndaj Gjermanisë kur hodhi poshtë propozimin për një marrëveshje të përbashkët tregtare me Britaninë e MadheMarcus Wallenberg, vëllai i ministrit të jashtëm Knut Wallenberg, kishte sjellë në shtëpi nga Londra në vitin 1917. Ndarja midis kryeministrit dhe ministrit të jashtëm u bënë të dukshme dhe udhëheqësit e krahut të djathtë në parlament anuluan mbështetjen e tyre për kryeministrin, i cili u detyrua të paraqiste dorëheqjen e tij.

 
Kryeministri Hammarskjöld gjatë rrugës nga ndërtesa e qeverisë për në parlament në Stokholm në vitin 1917.

Hammarskjöld kishte një natyrë dominuese dhe perceptohej nga kundërshtarët e tij si autoritar dhe me vullnet të fortë, por pretendimet se ai favorizonte Gjermaninë i mungonte mbështetja e dokumentuar. Ai kishte shumë detyra prestigjioze, për shembull kryetari i Fondacionit Nobel (1929–1947) dhe anëtar i parlamentit (konservator i pavarur). Ai u votua në Akademinë Suedeze në vitin 1918 në të njëjtën karrige si kryeministri Louis De Geer kishte zënë, numri 17. Djali i Hammarskjöld, Dag, trashëgoi karrigen, si dhe pozicionin, pas vdekjes së tij. Hetimet e Hammarskjöld ishin një faktor kryesor kontribues në vendimin për krijimin e Gjykatës së Lartë Administrative të Suedisë.

Hjalmar Hammarskjöld vdiq në 12 Tetor 1953 në Stokholm, pak më shumë se 6 muaj pasi djali i tij i vogël u bë Sekretari i 2-të i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara.

  Kryeministrat suedezë  
Louis De Geer | Arvid Posse | Carl Johan Thyselius | Robert Themptander | Gillis Bildt | Gustaf Åkerhielm | Erik Gustaf Boström | Fredrik von Otter | Johan Ramstedt | Christian Lundeberg | Karl Staaff | Arvid Lindman | Hjalmar Hammarskjöld | Carl Swartz | Nils Edén | Hjalmar Branting | Louis De Geer | Oscar von Sydow | Ernst Trygger | Rickard Sandler | Carl Gustaf Ekman | Felix Hamrin | Per Albin Hansson | Axel Pehrsson-Bramstorp | Östen Undén | Tage Erlander | Olof Palme | Thorbjörn Fälldin | Ola Ullsten | Ingvar Carlsson | Carl Bildt | Göran Persson | Fredrik Reinfeldt | Stefan Löfven | Magdalena Andersson | Ulf Kristersson