Hoxha është mbiemr i njohur shqiptare dhe më i përdoruri në Shqipëri. Hoxha është fjala osmane për imamin.[1]
Persona të dukshëm me këtë emër janë:

 • Daut Hoxha – (?–?), luftetarit nacionalist kundra regjimit antishqiptar grek
 • Dritan Hoxha – (1968–), gazetar shqiptar
 • Edmond Hoxha – (1975–1997), luftëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës
 • Eliza Hoxha – (1974–), këngëtarja kosovaro shqiptar
 • Enver Hoxha – (1908–1985), udhëheqësi komunist i Shqipërisë nga viti 1944 deri 1985
 • Fadil Hoxha – (1916–2001), aktivist dhe luftëtar në Luftën e Dytë Botërore shqiptar
 • Farudin Hoxha – (1916–2001), ish ministri i ndërtimit shqiptar
 • Fatos Hoxha – (?–), deputet shqiptar
 • Fejzi Hoxha – (?–?), mjeku shqiptar
 • Luan Hoxha – (1960–), ushtarak shqiptar
 • Lutfi Hoxha – (1934–), aktor shqiptar në teatër dhe film
 • Qemal Hoxha – (1920–), veteran dhe invalid shqiptar
 • Yll Hoxha – (1987–), futbollist kosovaro shqiptar

Referime

Redakto
 1. ^ "100 mbiemrat me te perdorur ne Shqiperi". shqiperia.com. Marrë më 14 qershor 2016. Mbiemri Hoxha është kryesuesi i kësaj liste. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Kjo faqe bën kthjellimin e titujve që kanë për bazë Hoxha (mbiemër).
Nëse një lidhje e brendshme ju solli këtu, ju lutemi, ndryshojeni lidhjen në fjalë që të ridrejtojë direkt te faqja e duhur.