Zona Zgjedhore Verilindore është një nga gjashtë zonat zgjedhoreIslandës. Qyteti i saj kryesor është Akureyri.

Zona Zgjedhore Verilindore
Norðausturkjördæmi
Location of Zona Zgjedhore Verilindore
Popullsia
 • Gjithsej39.621

Gjeografia

Redakto

Kjo zonë kufizohet me Zonën Veriperëndimore dhe Zonën Jugore.

Administrimi

Redakto

Përbërja

Redakto

Kjo zonë përfshinë 2 rajone dhe 22 komuna.

Qytetza

Redakto

Vendbanimet me status të qytezës, të renditura sipas popullsisë, janë 12:

Referimet

Redakto

Lidhjet e jashtme

Redakto
  Commons: Zonat zgjedhore të Islandës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale