Hape menynë kryesore

Qeveria Rama II

artikull-listë e Wikimedias

Kabineti i dytë i Kryeministrit Edi Rama është Kabineti i 75-të i Republikës së Shqipërisë dhe zyrtarisht u mandatua nga Presidenti Ilir Meta në Shtator 2017.[1]

Pas zgjedhjeve të vitit 2017, Partia Socialiste fitoi shumicën e vendeve në Parlament dhe kishte të drejtën për të formuar qeverinë pa nevojën e një koalicioni.

Kabineti i mëparshëm u zvogëlua dhe tani përbëhet nga 11 ministri dhe 2 ministra pa portofol. Gjysma e kabinetit përbëhet nga ministra femra.[2]

KabinetiRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ "Kryeministri Rama: Qeveria e re me 11 ministri, ja emrat e tyre". Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 dhjetor 2017. Marrë më 1 janar 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://news.xinhuanet.com/english/2017-08/27/c_136559774.htm

3. https://web.archive.org/web/20180930145047/https://www.kryeministria.al/