42°19′N 21°25′E / 42.32°N 21.41°E / 42.32; 21.41

Petroc
Petrit
Fshat

Petroc është një vendbanim në komunën e Dardanës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Petrit.

Gjeografia

Redakto

Petroci është i rrethuar nga tri anet me fshatra të banuara me sërb, Gllogoc, Ranillug, Kormjan, Ropotovë, Tomancë dhe Pançellë, fshatra keto te komunes të Dardanës, e në pjesën jugore me Dobërçanin që i përket komunes të Gjilanit.

Demografia

Redakto

Petroci është i vetmi fshat i madh me mbi 240 familje në komunën të Dardanës.

Lidhje të jashtme

Redakto