Belegu (Deçan)

fshat në Kosovë

Beleg është një vendbanim në komunën e Deçan, Kosovë.

Beleg
Fshat
Vendndodhja
Beleg is located in Kosova
Beleg
Beleg
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Deçan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 552 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 32′ 3″ Veri

20° 19′ 2″ Lindje

Popullsia 826 banorë (2011)

DemografiaRedakto

Simbas regjistrimit të popullsisë 2011, fshati paska 826 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

BurimetRedakto

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 26 mars 2019.

Lidhje të jashtmeRedakto