Isniq është një vendbanim në komunën e Deçanit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Isnik.

Isniq
Isnik
Fshat
Vendndodhja
Isniq is located in Kosova
Isniq
Isniq
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Deçan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 564 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 33′ 27″ Veri

20° 18′ 10″ Lindje

Popullsia 3871 banorë (2011)

Fshati Isniqi është më i madhë në komunën e Deçanit. Është i vetmi fshat që pjes e tij jan të përbëra 5 male, ato kan një pamje mahnitse. Malet ndahen në: Roshkodol, Zllonopoj, Belle, Milishevc dhe Pleqja.

Isniqi është një ndër fshatrat më të mëdha në Kosovë, ka një zhvillim te mirë kulturor. Dallohet nga fshatrat tjera në komunën e Deçanit me numerë të banorëve, me objekte kulturore e tradicionale, me bjeshkët që i ka në pronë etj. Isniqi është një fshat me lashtësi të madhe që e bën një fshat me vlera karakteristike. Njerat nga veçorit e tij është bukurit natyrore që i ka (bjeshkët). Bjeshkët e Isniqit ndahen në 5: Roshkodol, Milishevc, Pleqe, Zllonopoj, Belle.

Lidhje të jashtmeRedakto