42°31′N 20°17′E / 42.51°N 20.29°E / 42.51; 20.29

Drenoc
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej1.046

Drenoc është një vendbanim në komunën e Deçan, Kosovë. Fshati Drenoc është një vendbanim turistrik dhe kulturor. Kur thuhet se pjesa perendimore e Kosovës është e njohur për karakteristik të veqant ktu bie fjala për fshatin Drenoc të Deçanit. Drenoci është i ndërtuar pothuajse i gjithi nga kullat e kjo e bën më të veqantë se sa fshatrat e tjerë.

Demografia

Redakto

Simbas regjistrimit të popullsisë 2011, fshati paska 1046 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Burimet

Redakto
  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 26 mars 2019.

Lidhje të jashtme

Redakto