Drenoci (Deçan)

fshat në Kosovë

Koordinatat: 42°31′V 20°17′L / 42.51°V 20.29°L / 42.51; 20.29

Drenoc është një vendbanim në komunën e Deçan, Kosovë. Fshati Drenoc është një vendbanim turistrik dhe kulturor. Kur thuhet se pjesa perendimore e Kosovës është e njohur për karakteristik të veqant ktu bie fjala për fshatin Drenoc të Deçanit. Drenoci është i ndërtuar pothuajse i gjithi nga kullat e kjo e bën më të vëqant se sa fshatet e tjera.

Drenoc
Fshat
Vendndodhja
Drenoc is located in Kosova
Drenoc
Drenoc
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Pejë
Komuna Deçan
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 561 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 30′ 56″ Veri

20° 17′ 32″ Lindje

Popullsia 1046 banorë (2011)

DemografiaRedakto

Simbas regjistrimit të popullsisë 2011, fshati paska 1046 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

BurimetRedakto

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 26 mars 2019.

Lidhje të jashtmeRedakto