Carec është një vendbanim në komunën e Artanës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Qarr.

Carec
Qarr
Fshat

Demografia

Redakto

Në Carec ndeshen familje të nacionalitetit serb. Më parë këtu e ndeshëm edhe një vëllazëri muhaxhire Buca të Jabllanicës dhe i përkasin fisit Sop. Mirëpo, tani sipas regjistrimit të fundit nuk figurojnë banorë të tjerë, përveç atyre serbë, pra asnjë familje tjetër shqiptare-muhaxhire.[1]

Referime

Redakto
  1. ^ Uka, Sabit. Dëbimi. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

Redakto