Carec është një vendbanim në komunën e Artanës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Qarr.

Carec
Qarr
Fshat
Vendndodhja
Carec is located in Kosova
Carec
Carec
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Artanë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Gallap
Lartësia 775 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 36′ 33″ Veri

21° 29′ 1″ Lindje

DemografiaRedakto

Në Carec ndeshen familje të nacionalitetit serb. Më parë këtu e ndeshëm edhe një vëllazëri muhaxhire Buca të Jabllanicës dhe i përkasin fisit Sop. Mirëpo, tani sipas regjistrimit të fundit nuk figurojnë banorë të tjerë, përveç atyre serbë, pra asnjë familje tjetër shqiptare-muhaxhire.[1]

BurimetRedakto

  1. ^ Uka, Sabit. Dëbimi. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto