Pasjak është një vendbanim në komunën e Artanës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Muhaxheraj.[1]

Pasjak
Muhaxheraj
Fshat
Vendndodhja
Pasjak is located in Kosova
Pasjak
Pasjak
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Artanë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 884 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 33′ 38″ Veri

21° 24′ 37″ Lindje

GjeografiaRedakto

Pasjaku është i vendosur në periferi të qytetit të Gjilanit, pranë rrugës Gjilan-Prishtinë, në perëndim të qytetit. Ky vendbanim është krijuar në vitin 1881 nga refugjatët (muhaxhirët) prej Statoci, Cërkvica, Konjuca, Dubova, Llapatinca, Kostanica, Xhigoli i Jabllanicës (Leskoci, Prokupla).

BurimetRedakto

  1. ^ Dr. Jusuf Osmani, Vendbanimet e Kosovës 6, Gjilani. faqe 138. Libri Shkollor, ISBN 9951-8547-5-3, Prishtinë 2004,

Lidhje të jashtmeRedakto