Stanishori

fshat në Kosovë

Stanishor është një vendbanim në komunën e Artanës, Kosovë.

Stanishor
Fshat
Vendndodhja
Stanishor is located in Kosova
Stanishor
Stanishor
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Artanë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 522 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 29′ 36″ Veri

21° 27′ 49″ Lindje

GjeografiaRedakto

Etimologjia e toponimit Stanishor është me prejardhjen arumune, prej një kohë në të kaluarën kur arumunët (vlleh) jetonin në atë trevë.[1]

BurimetRedakto

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë Arkivuar 14 korrik 2018 tek Wayback Machine", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 101.

Lidhje të jashtmeRedakto