Koordinatat: 42°22′V 20°31′L / 42.36°V 20.51°L / 42.36; 20.51

Domanek është një vendbanim në komunën e Drenasit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Damanek.

Domanek
Damanek
Fshat
noform
Vendndodhja
Domanek is located in Kosova
Domanek
Domanek
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Drenas
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Drenicë
Lartësia 607 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 36′ 52″ Veri

20° 51′ 12″ Lindje

Lidhje të jashtmeRedakto