Krajkova (Drenas)

fshat në Kosovë

Koordinatat: 42°35′V 20°51′L / 42.59°V 20.85°L / 42.59; 20.85

Krajkovë është një vendbanim në komunën e Drenasit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Gurras.

Krajkovë
Gurras
Fshat
Vendndodhja
Krajkovë is located in Kosova
Krajkovë
Krajkovë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Drenas
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Drenicë
Lartësia 626 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 35′ 47″ Veri

20° 51′ 13″ Lindje

GjeografiaRedakto

Fshati Krajkovë mbulohet nga mali Kosmaç. Krajkova kufizohet me fshatrat: Llapushnik, Domanek, Shtrubullovë dhe Zabel i Poshtëm.

DemografiaRedakto

Fshati Krajkovë gjendet në komunën e Drenasit. Ka diku rreth 1000 banorë.

Shih dhe këtëRedakto

Krajkova njihet si një vendbanim i lashtë ku tregojnë edhe dokumentet e arkivave të ish Perandorisë Osmane, dhe asaj Austro-Hungareze. Krajkova njihet edhe si vend rezistencë i shumë luftërave gjatë shekujve. Sidomos gjatë luftes së fundit në Kosovë ku shumë të rinjë e të reja u radhiten në rreshtat e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Lidhje të jashtmeRedakto