Mahmutaj ose Mafmutaj, (maqedonisht: Мамудовци/Mamudovci) është fshat në komunën e Kërçovës, Maqedoni.

Mahmutaj
Мамудовци
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej401
{{{postal_code_type}}}
6250
TargatKL

Gjeografia Redakto

Afër 3 km ne verilindje te qytetit të Kërçovës.

Demografia Redakto

Sa qe vjen e ma shumë plaket popullata. Dhe fatkeqësisht nuk ka shumë pasardhës qe ti vizitojnë shkollat.

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 401 banorë nga të cilët 400 ishin Shqiptarë dhe 1 Maqedonas.[1]

Ekonomia Redakto

Është një fshat tipik qe merret me bujqësi dhe blegtori. Ka shumë fshatar qe gjinden ne gurbet përshkak te krizës se rende ekonomike gjatë kohës se ish Jugosllavisë.

Kultura Redakto

Shumica në gurbet kurse një pakicë merren me bujqësi dhe blegtori. I takojnë me shumicë besimit islam sunit

Historia Redakto

Thuhet se vijnë prej moti nga viset e Shqipërisë lindore.


Burimet Redakto