Cervicë, (maqedonisht: Црвивци/Crvivci) është fshat në komunën e Kërçovës, Maqedoni.

Cervicë
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej1,725
{{{postal_code_type}}}
6254
TargatKL
Faqja zyrtare[1]


Demografia

Redakto

Shumica e popullatës gjenden ne mërgim. Një pjesë e madhe e tyre me vendbanim të "përkohëshëm" në Zvicer.

Sipas regjistrimit të popullsisë së viti 2002, fshati kishte 1725 banorë nga të cilët 1725 ishin Shqiptarë,Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion, The State Statistical Office, Skopje, 2002, f. 150.</ref>


Kultura

Redakto

Fshati Cervicë ka një kulturë shum të vjetër edhe shum të mirë.

Historia

Redakto

Gërmimet tregojnë se ka pasur gjatë kohës së romak Republika, 40 pes, në Cërvica ilire vendbanime. Më vonë Perandoria Osmane dhe banorët janë konvertuar në Islam. Pas Lufta e Parë Botërore ka qenë kryer në Cërvica një masakër, në të cilën u vranë 42 burra pa një vendim gjyqësor. E ndërtuar në vitin 1991 në xhaminë e re e fshatit, i cili zëvendësoi e vjetër. Teqeja u rinovua në vitin 2009.

Fshati Cërvicë eshte nje fshat me nje te kaluar te pasur. Kete e deshmojne humori dhe kenga ku edhe linden.Cërvica ka dalluar disa njerez si:Këngëtari i mirënjohur Duli Recku ,Asip Xhambazi, Zeni Ballazhi etj.


Burimet

Redakto