Përdoruesi diskutim:1l2l3k/Arkivi 2018

Shto një temë
Active discussions
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin 1l2l3k/Arkivi 2018. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Ilir KaniniRedakto

Pershendetje!

Separi ju falenderoj per punen qe po beni me mirembajtjen ne Wikipedia.

Verej qe keni grisur dhe bllokuar faqen me poshte: [1] Eshte hera e dyte qe krijoj artikull ne Wikipedia dhe nuk jam i njohur me kriterin mbi te cilin ju vleresoni nivelin e shquesise per te qene ne Wikipedia. Sidoqofte mendoj se mund t'ju ndihmoj me disa referenca me poshte ku mund ti referoheni per publikimet e Prof.As.Dr Ilir Kaninit si dhe lajme mbi te:

Kronike mbi Ilir Kaninin Lajmi i Plote Bibliografia e Plote e Ilir Kaninit në Bibliotekën Kombëtare

Ne internet gjithashtu gjenden plot referenca edhe si redaktor i librave me tematike arsimore.

Patjeter qe faqja ka qene ne progres per tu plotesuar, ashtu sic edhe ju jeni te zene ne diten tuaj jashte Wikipedia, edhe une nuk e kam mundesine ti perkushtohem krijimit dhe pasurimit te nje artikulli. Patjeter qe komentet tuaja jane me vend per ta plotesuar materialin me referenca, por grisja e faqes ne nje kohe aq te shpejte pa me dhene kohe ta plotesoj me tej me habit.

Do t'ju lutesha ta rikonsideroni lejimin e krijimit te kesaj faqe.

Me miresjellje, JK.

Ivan MilutinoviçRedakto

Tek kjo stampa shenohet emri i Ivan Milutinoviç. Meqe ti merr vesh nga kjo fushe, kur te kesh kohe krijo nje artikull per te se eshte i vetmi ne stampe me link te kuq. Shendet. Ktrimi991 (diskutimet) 12 janar 2018 22:04 (CET)

@Ktrimi991,I kuq ishte e i kuq le te mbetet, :-). Mua nuk me intereson. Mund ta perktheje dikush nga anglishtja. Per me teper nuk e kuptoj se si dikush qe nuk ka qene kurre ne Shqiperi u be Hero i Popullit (e pastaj i kujt populli? Atij shqiptar?). Ajo dekorate besoj iu eshte imponuar PKSH-se nga emisaret jugosllave qe te kene te pakten nje hero te popullit te ishte jugosllav, po sinqerisht mua nuk me intereson shume si figure. Lista e heronjve te popullit eshte e plote tani ne wiki, po duhet te themi qe ndoshta ky do e meritonte me shume te ishte hero i popullit shqiptar sesa Ivani. --1l2l3k (diskutimet) 12 janar 2018 22:07 (CET)
Ne fakt kur e pashe per here te pare tek stampa u habita. Nuk e kisha rastisur si emer me pare, ka emra me te degjuar qe kane dhene kontribut te madh dhe nuk e kane kete titull. Ky heroi nuk eshte shume i njohur nga shqiptaret. Prandaj le te mbetet i tille, i kuq :) Ktrimi991 (diskutimet) 12 janar 2018 22:24 (CET) ==

Enver BesholliRedakto

Pershendetje. Faleminderit per punen e mire qe po beni ne wikipedia. Juve griset faqen me poshte. [2] E kuptoj qe nuk ka shquarsi te madhe per te qene ne wikipedia. Arsyeja pse e shkrova ishte qe ti beja qejfin gjyshes (gruas se personit ne fjale) sepse ka ditelindjen pasneser. Nese do ishte e mundur te lutem. Riaktivizoje faqen per keto 3 dite. Sa ta shohe gjyshja dhe pastaj do e fshij vete. Faleminderit

Kjo eshte kerkesa me e prekshme qe kam pare ndonjehere, dhe nuk mendoj qe ka aresye ta refuzoj, po do e gris me 23 janar. --1l2l3k (diskutimet) 19 janar 2018 22:12 (CET)

Shume faleminderit!!!

EpigrafetRedakto

Pershendetje. A lejohet shtimi i citateve ne krye te artikujve biografike ne Wikipedia? Ka kohe qe nuk kam pare ne enwiki por do te doja ta shtoja nje te tille--Udha (diskutimet) 23 janar 2018 12:14 (CET)

@Udha,Le te sqarohemi per fjalen "citat": e ke fjalen per cfare ka thene dikush verbatim, apo jo, pra c'quhet ne anglisht "quotation"? Lejohen po duhen perdorur me kujdes, shih rregulloren. Ne pergjithesi preferohet toni asnjanes, sidomos kur citimi shkon kunder frymes se tekstit te artikullit vete (Where a quotation presents rhetorical language in place of the more neutral, dispassionate tone preferred for encyclopedias, it can be a backdoor method of inserting a non-neutral treatment of a controversial subject into Wikipedia's narrative on the subject; be very careful. We encourage the inclusion and use of all reliable sources, including biased ones, but biased and POV content must be reliably sourced, and POV language must be quoted and attributed, rather than in Wikipedia's voice. NPOV requires that editors do not slant content in a different direction than the original source, neither by censorship, omission, neutralization/neutering, nor by overemphasis.), gjithsesi jane te lejueshme. Me thuaj nese nuk e kishe fjalen per kete dhe te keqkuptova. --1l2l3k (diskutimet) 23 janar 2018 15:36 (CET)
@1l2l3k, Desha ta shtoja në artikullin e Mitrush Kutelit këtë quote: "Dhimitër Pasko është një nga shkrimtarët më të shquar shqiptarë, jo vetëm të viteve `30, por të krejt letërsisë shqipe. Si një klasik i saj, ai bën pjesë, në mënyrë të padiskutueshme, në fondin e artë të letrave shqipe. I.Kadare"--Udha (diskutimet) 23 janar 2018 16:06 (CET)
@1l2l3k,: Po, mund te shtohen keto citate, nuk ka asgje kunder tyre. Sinqerisht une personalisht nuk i preferoj, pasi nuk eshte se ia ngrene shume cilesine akademike artikullit, po kjo eshte thjesht preference personale, asgje nuk pengon te vihen ne artikull. Desha thjesht te them se nje analize e nje kritiku e shkoqitur ne detaj dhe e permbledhur, ia ngre shume me teper cilesine nje artikulli sesa nje citim i Ismailit. --1l2l3k (diskutimet) 23 janar 2018 16:34 (CET)
Të kuptoj. Po, a kam të drejtë të ndryshoj apo të heq material të zotërisë Hatake, sepse në mos gaboj gjithë artikulli i Kutelit është shkruar nga ai?--Udha (diskutimet) 23 janar 2018 20:02 (CET)
Aha, me fal nuk e kisha kontrolluar qe ishte artikull i edituar nga ai. Jo, nuk mundesh, per nje vit nga data e sanksioneve te kuvendit. Te lutem rriji larg artikujve te tij per ate kohe, ka gjithe ato artikuj te tjere qe mund te fillosh, dhe e kam pare qe mund ta besh. --1l2l3k (diskutimet) 23 janar 2018 20:06 (CET)
Tanimë që është i bllokuar, masat nuk kanë kuptim. A s'mund të shfuqizohen në Kuvend?--Udha (diskutimet) 23 janar 2018 20:08 (CET)
Masat qe jane marre ndaj teje nuk jane per Hataken, po per ty. Bllokimi i Hatakes nuk ka lidhje me masat qe jane aprovuar per ty. Ti mund ta apelosh vendimin e Kuvendit 6 muaj mbas dates se vendimit te Kuvendit, nese shpjegon ne menyre te besueshme qe sjellja jote nuk do perseritet dhe demonstron qe ne keto 6 muaj e ke respektuar vendimin e kuvendit. I jap keto 6 muaj, pasi mendoj qe te duhen si period ftohjeje ndaj ceshtjes, pasi nuk ka rregulla per kohezgjatjen e kur duhet te filloje apeli. Gjithashtu eshte edhe praktike e enwikit ta beje nje gje te tille. E fundit, te keshilloj qe largimin e Hatake-s mos e konsiderosh si "fitore". Ne fakt eshte humbje, po ne nuk kemi zgjidhje tjeter pasi ai shkeli vendimet qe u moren dhe duhet te kemi rregulla. Nga ana jote, te lutem respekto vendimin e Kuvendit. --1l2l3k (diskutimet) 23 janar 2018 20:14 (CET)

Statusi i redaktoritRedakto

Falemenderit shum! Gëzohem per punë bashkuar të ardhshme. --Elmedinfeta (diskutimet) 6 shkurt 2018 23:10 (CET)

Nuk ka problem. Në përgjithësi do doja ta jepja këtë status sa më herët, po nuk kam kohë t'i ndjek gjithë kontributet e njerëzve. --1l2l3k (diskutimet) 7 shkurt 2018 16:05 (CET)

Administruesit kandidaturaRedakto

Jo nuk ishte gabim mirëpo pasi që ti dhe Liridoni jeni admin dhe më refuzuat nuk kam qfar te pres me shumë, nuk dëshironi që të jem pjes aty mirëpo nuk ka problem Astronomi06 (diskutimet) 15 Shkurt 2018 12:51 (CET)

Une thjesht mendoj qe eshte heret, po kjo nuk duhet te te shkurajoje. Jeta eshte e gjate, dhe jam i sigurt qe do vije nje kohe qe do jesh gati. --1l2l3k (diskutimet) 16 Shkurt 2018 04:24 (CET)

VëmendjeRedakto

I nderuar, me keqardhje ju falënderoj kështu, por taksirat që të bie në prag: një përdorues më zhbën kontributin në këto raste 1 dhe 2 - kontribut i cili për mendimin tim është i rregullt dhe po mësoj t'i përshtatem kallëpit të artikujve. Meqë më dhe mundësinë që të jem redaktor, do të thotë që je më lart se redaktori: kërkoj të merren masa meqë po më bie në qafë pa të drejtë. Po e kërkoj me keqardhje këtë, sepse më duket se ai përdorues nuk po i shërben dinjitetit të së vërtetës që artikujt mëtojnë të përcjellin. Në qofshim në të njëjtin brez orar, natën e mirë --Hormova (diskutimet) 16 Shkurt 2018 23:43 (CET)

Unë nuk i bie askujt në qafë pa të drejtë. Rasti 1 (Bllokuar 3 ditë më vonë si sock i H.) Rasti 2 (Bllokuar të nesërmen) (Rasti 3 (Bllokuar atë ditë)Rasti 3 B (lexo arsyen e redaktimit)Rasti 3 C (lexo arsyen e redaktimit)--Udha (diskutimet) 17 Shkurt 2018 00:08 (CET)
E c'ka të përbashket me këta përdoruesi Hormova? --1l2l3k (diskutimet) 17 Shkurt 2018 00:36 (CET)
Mirëdita i nderuar, i njëjti përdorues vazhdon të më përndjekë në artikullin ku po punoja. Kërkoj vëmendje dhe masa, t'i vihen caqe përndjekjes që m'i bën artikujve me ngulmimin për të identifikuar me tjetërkënd dhe të m'i mveshë kusuret e veta virtuale mua. Sigurisht që po të kishte ton tjetër, siç latë ju komente ndër faqet e diskutimeve të De Radës dhe Skanderbekut të pafaan, nuk do të hezitoja t'i shtrohesha pleqërimit. Por më duket se ky përdorues e ka inatin më të ndezur se arsyen, kështu që, ju takon juve me më përgjegjësi ta ndani davanë kur të hyni. Ju falënderoj paraprakisht --Hormova (diskutimet) 19 Shkurt 2018 13:39 (CET)
Pse po gënjen? Ti duket se ke inat me mua, jo unë me ty. Unë i dhashë arsyet këtu dhe në arsyetimet e redaktimeve pse po luftoj ta mbroj artikullin nga një vandalist dhe sockpuppet si ty. Unë e kam obligim ta mirëmbaj Wikipedian nga vandalët.--Udha (diskutimet) 19 Shkurt 2018 13:43 (CET)

NaimiRedakto

Mirëmenatë. Nuk e kisha fare për qëllim të bëhesha provokator, por duke qenë se te kutia kallëpi është Profesioni, mendova të përshtatshme t'i jepja hapësirën bash profesioneve të Naimit. Jo pse nuk kam respekt kundrejt pjesës tjetër të veprimtarisë (që i ka në vargun hyrës), por ngaqë nuk më duken profesione, por vokacione. Me respekt --Hormova (diskutimet) 17 Shkurt 2018 11:10 (CET)

I nderuar, si duhet të sillem ndaj një zhbërjeje të këtillë. Ky punëprishës nuk më shqitet --Hormova (diskutimet) 18 Shkurt 2018 19:50 (CET)
@Hatake, Njatjeta taj. Arsyen e zhbërjës së "atillë" ta dhashë. Madje edhe te Diskutimet 1. Redaktimi yt tek artikulli Naim Frashëri, që e ka redaktuar edhe Përdoruesi:Perralla paraqet rast klasik të përdorimit të Sock-ave për Block Evasion.--Udha (diskutimet) 18 Shkurt 2018 20:38 (CET)
Zotëri, unë do të përdor burimin dhe autori i veprës të cilës i trajtova artikullin nuk e kishte veprën si lidhje. Mendova se u ftillove me rastin e mësipërm të diskutimit. Je i lutur të mos zhbësh për teka të tuat, se u kuptua fiksimi yt i padobishëm --Hormova (diskutimet) 18 Shkurt 2018 20:47 (CET)
I nderuar, përdoruesi në fjalë përsërit prirjet e tij punëprishëse. Dukshëm artikulli i shëndoshë mbi të cilin mund të përmirësohet është ai variant që zgjodha të punoja. A mund të di pse nuk merren masa ndaj këtij sabotuesi të cilësisë së artikujve? --Hormova (diskutimet) 18 Shkurt 2018 23:57 (CET)
@Hormova,Si e zbulove i nderuar atë artikull? :O--Udha (diskutimet) 19 Shkurt 2018 00:01 (CET)

Labëria e ka nënpjesë RrëzënRedakto

Përshëndetje edhe njëherë. Pashë kontributin tuaj në rrethin e fshatrave nga kam prejardhjen: ju falënderoj pa masë. Doja të të jepja një sqarim lidhur me çështjen etnografike, nëse më lejohet të jap mënd pas kuvendit: Rrëza, si rrethinat e Tepelenës, Bregu (kupto: fshatrat e Himarës), Gardhiqi, Rrëzoma, madje edhe Dukati dhe fshatrat e lumit të Vlorës përbëjnë Labërinë. Në vija të trasha, edhe ku këndohet labçe, në të moçme u kanë thënë vise labëronjëse - e përmend edhe Çabej tek vëllimi që citova për Progonatin, Lazaratin e Luzatin. Do ta argumentoj me burime në artikujt përkatës, nëse nuk ka qëndrime kontra. Nderime --Hormova (diskutimet) 17 Shkurt 2018 11:47 (CET)

@Hormova,Po, historikisht, sidomos para myslymanizimit të zonës "proper" të Labërisë, ka qenë pjesë e Labërisë, ashtu si ka qenë edhe Himara, dhe Kanuni i Labërisë i përmblidhte të gjitha. Më vonë, Labëria, si rajon etnografik, ka mbuluar zonën myslymane, dhe sot (të paktën nga shekulli XIX e deri në ditët tona) nuk mund të themi më që Rrëza është pjesë e Labërisë vec në pastë ndonjë burim specifik për këtë, pra që të thotë në mënyrë kohore të qartë që sot banorët e Rrëzës e konsiderojnë veten labë (e dyshoj këtë). Gjithsesi, do ishte mirë të kishim një artikull për Rrëzën, si zonë tipike shqiptare, për të cilën ka shkruar gjerësisht Hahn-i te Albanesische Studien (1853), bazuar mbi studimet e Apostol Meksit, dhe përkthyer nga Veniamin Dashi / Afrim Koçi (përkthim nga botimi i vitit 1949). --1l2l3k (diskutimet) 17 Shkurt 2018 17:00 (CET)
Nuk e di që konvertimi të ketë ndikuar në tjetërsimin e vetëperceptimit krahinor në viset e Hormovës. Për Himarën po, kjo edhe prej ndikimit të hershëm grekoman. Sidoqoftë, e mira do të ishte që çdo krahinë etnografike madhore të trajtohej mirëfilli. --Hormova (diskutimet) 17 Shkurt 2018 17:30 (CET)

NinxhatRedakto

Ka mundesi qe keto dy artikujt [3], [4] kane te njejtin subjekt, ninxhat. Hidhi nje sy, ndoshta duhet te bashkohen bashke. Ktrimi991 (diskutimet) 19 Shkurt 2018 00:18 (CET)

Sinqerisht as qe e kam idene per gjera japoneze, mezi marr vesh Shqiperine ku me ka rene koka. --1l2l3k (diskutimet) 20 Shkurt 2018 00:59 (CET)
Jane e njejta gje. Prandaj faqes Ninxhat bej redirect ke Shinobi ose grise fare se nuk ka ndonje material me vlera enciklopedike qe nuk ndodhet ke Shinobi. Ktrimi991 (diskutimet) 20 Shkurt 2018 01:12 (CET)
@Ktrimi991,E bera, po ti pse s'e bere vete? --1l2l3k (diskutimet) 20 Shkurt 2018 16:34 (CET)

Arsyet mbi grisjet. (tekst i gjate)Redakto

Pershendetje! Ve re se me ke kerkuar arsye mbi disa nga artikujt qe kisha cilesuar per tu grisur. Arsyet nuk i kam vene me idene se ishin te dukshme por me lejo te specifikoj meqe deshiron.

  • Artikulli "Benetton Formula" eshte teresisht bosh pervec nje fjalie qe mbaron me nje reticence. Teksa mendoj se cdo artikull qe mund te shpetohet ia vlen te perpiqemi per ta shpetuar, gjithashtu mendoj se nuk kemi pse shtojme artikuj e gjithe permbajtja e te cileve eshte thjesht nje figure. Ne rastin konkret as stampa perkatese sportive nuk gezonte permbajtje.
Ai artikull ka linke me artikuj korrespondente ne metawiki, pra do thjesht thellim po ka notability, s'ka nevoje te griset.--1l2l3k (diskutimet) 22 shkurt 2018 14:14 (CET)
  • Artikulli mbi Poçin pervecse vuante nga i njejti problem ne lidhje me permbatjen ishte gjithashtu nje artikull qe ne te ardhmen mund te kerkonte zhvendosje duke pasur parasysh se termi me ekzakt per artikullin do duhej te ishte "Llamba" e jo "Poçi", per te ruajtur formalitetin teknik kerkuar ne terminologjine qe perdoret ne Wikipedia sq.
Mund te zhvendoset te "Llamba". --1l2l3k (diskutimet) 22 shkurt 2018 14:14 (CET)
  • "Romani aventuristik", pervec gabimeve drejtshkrimore te shumta ne permbajtjen e pakte qe ka, perseri eshte artikull i cili duhet zhvendosur pasi mbiemri "aventuristik" nuk ekziston ne gjuhen shqipe, per sa i perket fjaloreve te pakten. "Romani me aventura" ose "Romani aventurier", nese duam ta shprehim patjeter me mbiemer.
Mund te zhvendoset. Une e lidha ne metawiki me artikuj korrespondent. --1l2l3k (diskutimet) 22 shkurt 2018 14:14 (CET)
  • Artikulli "Veze të mbushura me salcë jeshile" nuk ka asnje fjali per ushqimin ne fjale pervec recetes se gatimit (qe eshte mjaft e detajuar) duke e bere te denje per faqe gatimesh por jo per nje enciklopedi. Perpara se ta percaktoja per ta fshire, kontrollova nese Wikipedia sq kishte nje kategori per recetat e gatimeve apo jo. Vura re qe kishte nje te tille me vetem 1 artikull (Bakllavaja). Megjithse personalisht mendoj se do ishte me mire qe artikujt qe jane shkruar duke pasur ne vemendje kryesore receten e gatimit dhe jo nje studim te mirefillte historik, kulturor apo dhe gastronomik mbi temen qe trajtojne do ishin me mire ne nje projekt "si-moter" te Wikipedia-s, sic projektet me librat ne vemendje kryesore jane vecmas te Wikibooks e jo te Wikipedia, perseri artikullin mbi bakllavane nuk e percaktova per tu grisur duke qene se kishte disa informacione te tjera pervec recetes, sic nuk ndodhte te artikulli me vezet me salcen jeshile.
Kesaj nuk ia gjej dot korrespondentin ne metawiki, po nese mendon qe duhet grisur, coje ne WP:VPG.--1l2l3k (diskutimet) 22 shkurt 2018 14:14 (CET)
  • Se fundmi, ne lidhje me Stampen "Harry Potter". Nese do shohesh redaktimet e mia si perdorues do vesh re se jane me se shumti ne lidhje me boten e Harry Potter. Jam aktualisht kontribuesi kryesor i projektit WikiPotter duke qene se jam dhe ideusi i tij. Pasi pashe cdo artikull ne kategorine Harry Potter ne Wikipedia sq (aktualisht vetem 18 cope) vura re se stampa ishte e prapambetur dhe madje me nje titull teresisht te gabuar pervec gabimeve ne drejtshkrim duke qene se eshte krijuar perpara se te perkthehej libri i fundit, sic edhe thuhej vete brenda stampes ne shenimin shpjegues. Nje stampe e ndertuar ne kete menyre eshte e panevojshme per artikujt e Harry Potter edhe sikur te ishte e sakte nga ana drejtshkrimore.
Do marr fjalen tende per kete, dhe do e gris.--1l2l3k (diskutimet) 22 shkurt 2018 14:14 (CET)

Arsyet me siper nuk i vendosa ne stampat e grisjeve pasi mendova se ishin arsye te dukshme. Mundohem goxha per permiresimin e pergjithshem te Wikipedia sq e s'do doja ta vandalizoja. Aq me pak artikujt ne lidhje me HP. Sic edhe u shpreha ne hyrje, kerkoj falje per shkrimin e gjate. Mund ta fshish pasi te pergjigjesh nese deshiron. Klein Muçi (diskutimet) 22 shkurt 2018 02:59 (CET)

@Klein Muçi,Te falenderoj per pergjigjen e gjere dhe e vleresoj shume mundin tend ne wiki, shih pergjigjet e mia siper. --1l2l3k (diskutimet) 22 shkurt 2018 14:14 (CET)
@1l2l3k, I pashe. Dakord jam. Te them te drejten nuk eshte se ekzistenca e ndonjerit prej artikujve te mesiperm me prishte pune personalisht (mbase pervec stampes). Me shume doja te sqaroja qe caktimi per grisje nuk kishte arsye vandalizmi. Jam i lumtur qe arritem te mirekuptohemi. :) Klein Muçi (diskutimet) 23 shkurt 2018 03:39 (CET)
@Klein Muçi, Jo mor Klein, cfare vandali? Ti je nder ata qe kontribuojne me shume ketu, dhe editimet e tua ishin te gjitha ne mirebesim, thjesht nga ana teknike kishin ca halle, po fjalen "vandal" une e rezervoj vetem per shume pak. --1l2l3k (diskutimet) 23 shkurt 2018 12:27 (CET)

Arben LlallaRedakto

Mirë që keni përunjësinë të pranoni se kush jeni ju para Arben Llallës, po Arben Llalla kush është për albanologjinë? --Ch'hilli (diskutimet) 26 shkurt 2018 18:39 (CET)

Epo ka PhD dhe eshte emer publik, kurse une jam anonim. --1l2l3k (diskutimet) 26 shkurt 2018 18:42 (CET)
Ku e ka PhD-ne dhe per çfarë, a mund te na e bashkendani? --Ch'hilli (diskutimet) 26 shkurt 2018 18:45 (CET)
Ne fakt nuk gjej qe te kete PhD, po eshte i diplomuar per histori dhe eshte gazetar. Do te thuash qe s'eshte i besueshem? Pastaj, pse po pyet per albanologjine? Ai ka shkruar per kershendellat e arvanitasve, dhe i perkufizon. Une e dija qe kershendellat ishin thjesht krishtlindjet, po nese Llalla thote ashtu, ndoshta i kam une dhalle idete, e duhet te lexoj Llallen. --1l2l3k (diskutimet) 26 shkurt 2018 18:53 (CET)
Pyeta sepse pashe percjellimin qe bere, kershendellat nuk eshte term liturgjik vetem i arvanitasve, ndaj. E perdorin ortodokset e Shqiperise (nuk jam ne dijeni qe bashkendan kumtin perceptimi i tyre me te arvanitasve) dhe verioret kshnella u thone Krishtlindjes. Andaj m'u prek kureshtja te te pyesja --Ch'hilli (diskutimet) 26 shkurt 2018 18:57 (CET)
Ne fakt editimi im u be me ate pershkrim pikerisht qe te vinte ne dukje dyshimin tim. Nese me shkruan nje email, mund te ta dergoj faqen ku Llalla ka vene ate perkufizim qe une e kam vene mot-a-mot ne wikipedia, ku te gjithe mund te shohin kapacitetin e Llalles. Po gjithsesi, ndoshta une e ti jemi gabim e "kershendella" doka te thote "kenge per Shen Vasilin", e jo "krishtlindje". --1l2l3k (diskutimet) 26 shkurt 2018 19:07 (CET)
Paskerke teper besim tek diplomat e Tetoves --Ch'hilli (diskutimet) 26 shkurt 2018 19:09 (CET)
E fshiva artikullin, po nese Llalla na del jo i besueshem, i bie qe te mos mund te perdorim artikuj shume interesante prej tij. Gjithsesi do e paguajme kete cmim, pasi ai flet per "Shen Vasilin" si sinonim te "Plakut te Vitit te Vjeter".... dhe s'kam me koment...--1l2l3k (diskutimet) 26 shkurt 2018 19:12 (CET)
Ndjeme, nuk doja te percillja pasiguri. Per diplomat e Tetoves aq sa ç'eshte e vertete, mund te jete edhe me humor. Por ndoshta mund te meritoje nje kthjellim ose artikull me vete krejt termi. Do te perpiqem t'i gjej etimologjine dhe t'i japim nje figure te denje atij kalku qe ka bashkeudhetuar ne gjuhen tone per kaq kohe :) --Ch'hilli (diskutimet) 26 shkurt 2018 19:28 (CET)
Pasigurine e kisha, dhe ti e konfirmove. Nese gjithe diplomat e Tetoves japin Llalla, atehere nuk jane te keqija, pasi ai ka bere lloj lloj gjerash interesante. Gabimi im qe kujtoja se kishte bere PhD ne Kosove, po s'ka bere nje diplome normale ne Histori ka. --1l2l3k (diskutimet) 26 shkurt 2018 21:16 (CET)

DimitrovRedakto

Nuk m'u duk se kishte pov, thjesht kumtonte qe ka qene nje teorist dhe shkurt eshte rreshtuar teoria e tij. --Fapaf (diskutimet) 3 mars 2018 19:09 (CET)

Kur s'ka burime, eshte veshtire te mos besosh qe s'ka kerkim origjinal, e, si rrjedhim, POV. --1l2l3k (diskutimet) 3 mars 2018 20:27 (CET)
Eshte pov e jotja ta gjykosh pov ate fjali. Sidoqofte, nuk eshte se jam ndonje partizan i Dimitrovit apo gjithçkaje qe perfaqeson, thjesht e rregullova hyrjen per qellim enciklopedik --Fapaf (diskutimet) 3 mars 2018 21:33 (CET)

Artikujt e rinjRedakto

Përshëndetje 1l2l3k pashë se kishe shtuar shumë artikuj të rinj nga disa komuna të Francës, desha ta dija si e ke bërë gjithë këtë punë për kaq pak kohë a i ke të gatshme si draft apo me ndonjë Bot ? Gjithë të mirat, suksese ! Astronomi06 (diskutimet) 16 mars 2018 20:50 (CET)

@Astronomi06,I ka bere Liridoni gati si para disa muajsh Përdoruesi:Liridon/Hapësira punuese/artikuj/vendbanime, une thjesht po copy paste. Doja ta coja sot numrin ne 73 mije, ndihu i lire t'i besh ti, nese do. --1l2l3k (diskutimet) 16 mars 2018 20:52 (CET)
@1l2l3k, ku mund ti gjej nëse mund të ma dërgosh ndonjë link ? Astronomi06 (diskutimet) 16 mars 2018 20:53 (CET)
@Astronomi06,, ky eshte linku: Përdoruesi:Liridon/Hapësira punuese/artikuj/vendbanime. Nga numri #45 (Levrézy e tutje nuk jane bere akoma)--1l2l3k (diskutimet) 16 mars 2018 20:54 (CET)
@Astronomi06,, une po log off sonte, keshtu qe bej sa te duash. --1l2l3k (diskutimet) 16 mars 2018 21:12 (CET)
@1l2l3k, tani do i hyj punës së madhe hahah faleminderit. Astronomi06 (diskutimet) 16 mars 2018 21:45 (CET)

Artikujt e rinjRedakto

NENE TEREZA SHKROI EDHE HIMNIN E JETES

Is this nickname acceptable?Redakto

? --Pavlos1988 (diskutimet) 29 prill 2018 01:37 (CEST)

@Pavlos1988,Maybe not, if intended badly, and maybe it's ass=donkey, in which case, it would be humorous. His contributions have meanwhile been positive. I wouldn't bother, unless there are behavioral issues, or he is offending someone. --1l2l3k (diskutimet) 30 prill 2018 13:43 (CEST)

Gracka e VjetërRedakto

Mirëdita. E kam pas zhvendos faqen prej Gracka e Vjetër ne Graçka e Vjetër gabimisht. Qetasht dua me kthy, po nuk të lejohet se është Redirect. A mundesh niher me fshi faqen Gracka e Vjetër, tani me zhvendos faqen Graçka e Vjetër në Gaçka e Vjetër. --Elmedinfeta (diskutimet) 5 maj 2018 11:25 (CEST)

Shoh qe e paska bere administratori Planeti. Me thuaj nese ke ndonje gje tjeter qe te te ndihmoj. Me te mira. --1l2l3k (diskutimet) 6 maj 2018 02:38 (CEST)

Thank youRedakto

Thanks for getting me to editor! --Cyrus noto3at bulaga flas me mua 17 maj 2018 05:05 (CEST)

@Cyrus noto3at bulaga, thanks for your contributions. I am sure that your contributions can be easier this way, and welcome again. --1l2l3k (diskutimet) 18 maj 2018 14:50 (CEST)

DeleteRedakto

Please delete these articles: Aldehidi, Alkane, and Xportal. It is vandalism. --Cyrus noto3at bulaga flas me mua 30 maj 2018 04:40 (CEST)

I finishedRedakto

E mbarova Tigri vs Luani. Nese do shikoje a e kam bere mire dhe me thuaj se kush fiton. Me ke je ti???? Per mua tigri. Ja kalofsh mire! Punetor i Rregullt5 (diskutimet) 13 qershor 2018 22:00 (CEST)

@Punetor i Rregullt5, mes Tigrit dhe Luanit, besoj fiton @Liridoni,, :-). Shih se ka nje verejtje te mire per ty ne ate artikull. Faleminderit per kontributet! --1l2l3k (diskutimet) 14 qershor 2018 15:30 (CEST)
@1l2l3k, Po ajo kishte 13 vjet qe ishte shrk. Ca verejtje kishte??
@Punetor i Rregullt5, E vuri verejtjen ne krye te faqes, qe ta kesh parasysh. Varianti anglisht eshte komplet i referencuar (ka rreth 150 te tilla), kurse ai qe bere ti nuk ka shume referenca brenda trupit te artikullit, po i ka poshte. Normalisht nje pune kaq e madhe qe po ben ti me perkthimin mund te shkoje kot, pasi kur materiali nuk eshte i referencuar, per cdo paragraf si minimum (akoma me mire per cdo fjali), njerezit kane te drejte ta heqin, kurse kur eshte i referencuar, kontrolloret dhe administratoret ne sqwiki i zhbejne menjehere. Liridoni thote qe te fusesh edhe referencat brenda paragrafeve. Nje artikull jashtezakonisht i mirereferencuar eshte Acrocanthosaurus, qe ne e kemi futur te Artikujt e përkryer (me votim). Artikujt e perkryer jane me vertet pak. Po kjo nuk duhet te te merzisi, perkundrazi, ne jemi shume te impresionuar qe ne pak dite ti fute kaq shume material ne sqwiki, dhe referencat mund te vihen me vone, kur te kesh kohe. Dhe kur te behet ndoshta do ishte mire qe artikullin ta cosh te Artikujt e perkryer, per votim, ne ate menyre mund ta nxjerrim edhe te faqja kryesore. Faleminderit per kontributet! --1l2l3k (diskutimet) 14 qershor 2018 21:34 (CEST)

I need help!!!Redakto

Ne faqen Lista e kuqe për bimët a mund t'ia ndryshosh titullin ta besh "Lista e kuqe e IUCN"? Sepse une nuk di si mund ta bej kete. Do t'i shtoj informacion asaj faqes por me duhet te bej kete ne fillim. A mund ta besh se une nuk e di se si????...... Punetor i Rregullt5 (diskutimet) 14 qershor 2018 10:41 (CEST)

@Punetor i Rregullt5,   U bë!. Nëse do të zhvendosësh faqe, kliko te "Më tepër"/"Zhvendose" dhe është tepër kollaj. Gjithsesi kujdes me zhvendosjet se ka ca rregulla të koklavitura për to (në përgjithësi lër një redirect, me përjashtim të kategorive ku duhen bërë ca gjëra më shumë). --1l2l3k (diskutimet) 14 qershor 2018 13:46 (CEST)
@Punetor i Rregullt5,, sapo pashe qe artikulli ekzistonte nen nje titull tjeter, ketu, dhe artikulli eshte i lidhur ne meta me artikujt simotra ne gjuhe te tjera, keshtu qe futa atje pjesen qe shtove ti dhe percjellova titullin qe me the. --1l2l3k (diskutimet) 14 qershor 2018 13:55 (CEST)

ShikojeRedakto

Te Tigri shtova nje tabele te nenllojeve. Shikoje dhe me thuaj në je dakort me të! Gjithë të mirat! Punetor i Rregullt5 (diskutimet) 14 qershor 2018 21:14 (CEST)

@Punetor i Rregullt5,Mire duket: Une bera nje editim te vogel. Mund t'i fusesh edhe referencat atje?--1l2l3k (diskutimet) 15 qershor 2018 17:11 (CEST)

Cfare roli??Redakto

Cfarë roli kryen kontrolluesi ose me sakte c'mund te bej ai Punetor i Rregullt5 (diskutimet) 15 qershor 2018 11:28 (CEST) Shtova edhe me shume info te Luani

@Punetor i Rregullt5,Kontrolluesi shenon si te kontrolluara editimet e te tjereve, te cilet nuk kane statusin e redaktorit, IP me se shumti. Keto dy linqe (UnreviewedPages dhe Faqet me ndryshime në pritje) japin ndryshimet. Une perpiqem t'i shikoj sa me shpesh. --1l2l3k (diskutimet) 15 qershor 2018 17:12 (CEST)

Artikulli i javësRedakto

Mendoj se artikulli i javës të jetë Leopardi me re Shikoje nje herë dhe me thuaj. Punetor i Rregullt5 (diskutimet) 18 qershor 2018 13:17 (CEST)

@Punetor i Rregullt5, Deri te java 27 jane pergatitur. Mendoj qe java 30 ose 31 do ishte e pershtatshme. Nese je dakord, filloje javen 30 ose 31 me nje permbledhje, pak a shume si jane bere javet 25-27 (shih ketu). --1l2l3k (diskutimet) 18 qershor 2018 13:40 (CEST)

Besoj se ka dalë mirëRedakto

Shikoje si ka dalë: kliko!! Po qe e mundur tek Macet e mëdha, mund t'ia bësh Pantherinae sepse ngatërohen me kete. Faleminerit dhe ja kalofsh mire...! Punetor i Rregullt5 (diskutimet) 19 qershor 2018 21:12 (CEST)

  U bë!--1l2l3k (diskutimet) 19 qershor 2018 21:42 (CEST)

A mund ta vendosësh puma te kuguari sepse puma është gjini. Se do hap 1 faqe Puma (gjinia) si psh panthera tigris eshte puma concolor Punetor i Rregullt5 (diskutimet) 20 qershor 2018 09:05 (CEST)

@Punetor i Rregullt5,Meqe nje tjeter administrator e beri ate zhvendosje te Puma, eshte mire te shkruash dicka te faqja e diskutimit ose t'i shkruash direkt atij administratori (AT44), pasi edhe ai i ka aresyet e tij te mira. Une sinqerisht nga biologjia nuk ia thek shume! --1l2l3k (diskutimet) 20 qershor 2018 16:20 (CEST)

A mund te me shpjegosh si mund te behem administrator?Redakto

A mund te me shpjegosh si mund te behem administrator...? --I'm the Tiger (diskutimet)

Që një përdorues të bëhet administrues duhet të ketë qenë anëtar prej 3 muajsh (nga redaktimi i parë), të ketë rreth 1000 kontribute, dhe të mbështetet nga të paktën 5 redaktorë të rregullt (domethënë redaktorë që kanë qenë anëtar për të paktën 3 muaj dhe mbi 50 redaktime) dhe 75% e votave të komunitet duhet të jenë për.–AT44 (diskutimet) 24 qershor 2018 16:30 (CEST)
@1l2l3k, Une sdo te jem on per 1-2 jave se do iki deri ne Greqi. Gjithe te mirat!
@AT44, faleminderit per sqarimin e shpejte, une ne fundjave nuk para jam onine. @Punetor i Rregullt5,, e kalofsh mire. --1l2l3k (diskutimet) 25 qershor 2018 16:20 (CEST)

En-WikiRedakto

A mund të me tregosh se si t'i shkruaj nentitujt poshte titujve...? Punëtor i Rregullt (diskutimet) 27 qershor 2018 16:49 (CEST)

@Punetor i Rregullt5, ver dy shenja barazimi nga te dyja anet per titujt (==Titull==) dhe tre shenja barazimi nga te dyja anet per nentitujt (===Nentitull===). Per nentitujt e nentitujve bej kater shenja barazimi e keshtu me radhe. --1l2l3k (diskutimet) 27 qershor 2018 18:59 (CEST)

@1l2l3k, Nuk më kuptove. Këtë e di por, dua të them, që psh. Poshtë titullit të artikullit të vendos nëntitullin. Si psh tek luani eshtë "Llojet e gjitarëve mishngrënës". Te njëjtën gje dua të bej edhe tigri por ta vendos "Specie e gjitarëve". Po qe e mundur te ma mesosh, te lutem sepse do bej si keto edhe ne disa artikuj te tjere. Po nuk munde beje ti. Faleminderit nëse më kupton! -- Punëtor i Rregullt (diskutimet) 27 qershor 2018 19:17 (CEST)

@Punetor i Rregullt5, Nuk jam i sigurt ne e kuptoj ku e ke fjalen. Nuk e shoh fare "Llojet e gjitarëve mishngrënës" te ai artikull. --1l2l3k (diskutimet) 28 qershor 2018 18:50 (CEST)
@1l2l3k, Tek luani. Jo tek përshkrimi i artikullit por tek titulli i tij

"Artikulli i javës"Redakto

Besoj se "Tigri kundër luanit" duhet të jetë artikulli i javës. Është jashtëzakonisht i mirë referencuar. Vetëm shikoje! Punëtor i Rregullt (diskutimet) 27 qershor 2018 23:00 (CEST)

@Punetor i Rregullt5, Mendoj qe eshte i mire per artikull te javes Zgjidh nje jave (java 31 e tutje te ky link), dhe fute, pa frike. --1l2l3k (diskutimet) 28 qershor 2018 18:50 (CEST)
@1l2l3k, Mund ta fusesh ti se une nuk di? Mund te ma tregosh...?
@Punetor i Rregullt5, Pa problem, e bera, mos ngurro te fusesh te tjera per javet qe vazhdojne. --1l2l3k (diskutimet) 29 qershor 2018 15:44 (CEST)

KategoritëRedakto

Për cfarë shërben futja dhe heqja e kategorive në një artikull? Punëtor i Rregullt (diskutimet) 7 korrik 2018 11:44 (CEST)

@Punetor i Rregullt5,Kategoritë i shërbejnë përdoruesve për të parë artikuj të ngjashëm me atë që po shikojnë. --1l2l3k (diskutimet) 8 korrik 2018 12:42 (CEST)
@1l2l3k, Të kam pyetur një herë po te Felis poshtë titullit është gjini e gjitarëve. Si mund t'ia shtoj unë një të tillë artikujve të tjerë?
@Punetor i Rregullt5,Kategorine ia shtova. Mund te shtohen manualisht apo me hotcat. Kurse nje nentitull, te titulli, nuk mund te perdoret pasi eshte kunder "Manual of Style". 1l2l3k (diskutimet) 8 korrik 2018 13:12 (CEST)
@1l2l3k, Po me HotCat si mund t'ia shtoj?
@Punetor i Rregullt5, Parapelqimet/Veglat/Mjete redaktimi/check "hotcat". Kur ta kesh si vegel, do te te dali kollaj poshte te artikulli. --1l2l3k (diskutimet) 8 korrik 2018 13:25 (CEST)

NdihmëRedakto

Po punoj me artikullin Harry Potter dhe Guri Filozofal (filmi). Jam në përfundim të tij, po shtoj vetëm referencat. Artikulli në anglisht ka një fotografi te kutia informative e tij por posteri në fjalë ekziston vetem te EnWiki dhe jo te Commons. Ekziston ndonjë mënyrë si mund ta përdor këtu pa thyer të drejtat e autorit? - Klein Muçi (diskutimet) 12 korrik 2018 20:11 (CEST)

@Klein Muçi,Perdore pa frike, me te njejten aresye pse u perdor ne enwiki. Rowlings nuk duket shume fiskale si natyre. :-). --1l2l3k (diskutimet) 12 korrik 2018 23:30 (CEST)
Haha! E ngarkova njëherë në "Wikipedia Commons". Nëse fshihet besoj se artikulli mund të qendrojë dhe pa atë. :P

Përshëndetje :-)Redakto

Dua një sqarim për këtë zhbërjen tënde që për mendimin tim parqet WP:Hounding.1. 28 minuta tu deshën që ta zhbësh dhe kjo nuk është hera e pare qe deshmon qe je duke me ndjekur. E ke ngatërruar Wikipedinë me Twitter shoku redaktor. Pres kërkimfalje për kalvarin që më shkaktove pa bërë unë asnjë faj. Unë dua që të bashkëpunojmë në përmirësimin e Wikipedisë por ti nuk e di ç'do, të më "ulësh kokën"? Nuk e kam ngritur kokën prandaj nuk ka arsye që të ma ulin. Sinqerisht nuk e di çfarë do. Sa i përket kërcënimit me bllokim, redaktimi i Wikipedisë është bërë i pakëndshëm për mua.--Udha (diskutimet) 16 korrik 2018 18:23 (CEST)

Udha, kur të kesh bërë më se 13 mijë aprovime redaktimesh brenda 12 muajve, sic kam bërë unë, atëherë do kuptosh që une filtroj goxha editime, dhe editimet e problematikëve si puna jote nuk më shpëtojnë kollaj. Ti je bllokuar disa herë e me të drejtë. Ta kam thënë në Meta anglisht e po ta them shqip prapë që s'kam asgje për të të kërkuar të falur. Gjithashtu po ta them prapë që nëse s'të pëlqej si administrator, mund të shkosh këtu e të kërkosh që të më desysop-in. Pastaj, si është e mundur që redaktimi është i pakëndshëm për ty kur u ktheve të editosh në sekondën e parë që të skadoi blloku? Nga ky veprim une do mendoja të kundërtën, pra që editimi i wikipedias ty të pëlqen. Gjithsesi më fol shqip këtu, jo anglisht, i fshiva komentet e tua anglisht. Nuk kam asnjë dëshirë t'i ul kokën askujt, po ta kam shpjeguar që heqja e materialit të mirë referencuar është problematike në wikipedia, dhe unë jam mbrojtës i wikit dhe punës që bëjnë kontribuesit. --1l2l3k (diskutimet) 16 korrik 2018 18:41 (CEST)

BallabaniRedakto

Çeshtja eshte e thjeshte, nga ndonje mbrapaqendrim fetar dhe mveshje me nacionalizma ne nje shekull ku nacionalizem nuk ka pase, ju po shtremberoni artikullin ne menyre qe vete si fillim nuk kishit ndonjehere interes per ta pasuruar. Tani u be aq i tejngopur sa me shume ngjet si dosje hetimore, skendo-centriste, xhufka-hoxhiste, dhe me zor ruhet ndonje segment paragrafi ku te kete qasje enciklopedike. Vetem merre me mend se c'kredo ka Xhufi te flase per besueshmerine e religjiozitetit kur keto shfryrjet e andropauzes i boton vend e pa vend si varianti i tij me me pak yndyre sovjetike, Zefi. --Lludha (diskutimet) 19 korrik 2018 21:32 (CEST)

Përdoruesi Lludha po bën redaktime të ngjashme me HatakenRedakto

këtu ka rikthyer në hyrje material që e kam hequr në shtator 2017, dhe që Hatake e ka rikthyer në janar 2018 në shkelje të vendimeve të Kuvendit. Edhe ty edhe administratorëve tjerë ju kujtohet se ishte marrë vendimi që unë dhe Hatake të mos e zhbëjmë njëri tjetrin? Unë iu kam përmbajtur rigorozisht vendimeve të Kuvendit, mirëpo Hatake nuk arriti të përmbahej më shumë se dy javë. Pas dy javëve Hatake zhbëri një redaktim timin tek Skënderbeu që kishte qenë 3 muaj i vjetër. Pasi e përsëriti këtë sjellje edhe disa herë të tjera u përjashtua nga Wikipedia dhe që atëherë redakton me çorape. Përdoruesi Lludha po rikthen të njëjtin material që i kushtoi Hatakes me përjashtim nga Wikipedia. Mua më duket e dyshimtë--Udha (diskutimet) 20 korrik 2018 13:02 (CEST)

@Udha,Lludha eshte tashme i bllokuar si sock i Hatakes. --1l2l3k (diskutimet) 20 korrik 2018 15:34 (CEST)

Genc GjineciRedakto

Pershendetje! Nuk di si ta krijoj kete skeden prandaj e mora tek Rudina Xhunga... Mund ta kontrollosh te lutem ... Armando.D 12 (diskutimet) 27 korrik 2018 21:08 (CEST)

@Armando.D 12,E kontrollova dhe subjekti ka probleme shquarsie per te qene ne wikipedia. Nuk ka burime te besueshme. Nese ka, te lutem vuri ne artikull si referenca. --1l2l3k (diskutimet) 27 korrik 2018 22:45 (CEST)

Pershendetje! Faleminderit per sqarimin, vendosa disa referenca te tjera dhe nuk ka me artikuj te tjerë ne lidhje me kete person. Gjithsesi verifikoji dhe nqs janë oK pezulloje grisjen Kalofsh mire Armando.D 12 (diskutimet) 28 korrik 2018 13:51 (CEST)

RedaktimRedakto

Pershendetje i nderuar, doja te te pyesja nese eshte e mundur per te redaktuar nje faqe ne wikipedia, nese po, do deshiroja te komunikojme nepermjet mailit te lutem?! --KodiGjarprit2 (diskutimet) 29 korrik 2018 13:44 (CEST)

@KodiGjarprit2,Gjithsecili mund te redaktoje me kufizime te percaktuara nga rregullat e komunitetit. Nese ka gjera private, te cilat do ishte mire te mos thuheshin publikisht, mund te me kontaktoni nepermjet emailit (shih majtas ne ekran, ka nje buton "Dergo email user". --1l2l3k (diskutimet) 30 korrik 2018 15:45 (CEST)

...Redakto

Nuk e kam menduar ndonjëherë, por mos po thyej ndonjë të drejtë të autorit apo diçka të tillë duke përkthyer artikujt nga en-wiki në sq-wiki? Punëtor i Rregullt (diskutimet) 4 gusht 2018 18:38 (CEST)

@Punetor i Rregullt5, jo, nuk ke thyer asgje. Artikujt ne enwiki kontrollohen me Earwig tool gjithe kohes, dhe artikujt e tu jane jashtezakonisht te plote ne enwiki, keshtu qe mos ki frike. Thjesht sill dhe referencat kur perkthen, mos i le pa to dhe cdo gje do jete mire.--1l2l3k (diskutimet) 4 gusht 2018 18:46 (CEST)
Kam krijuar disa artikuj në en-wiki dhe i kam përkthyer edhe në shqip, por vetëm mendova. Faleminderit! --Punëtor i Rregullt (diskutimet) 4 gusht 2018 18:50 (CEST)
@Punetor i Rregullt5, Mundohu ta perdoresh Earwig tool. Eshte i detyrueshme per WP:Did You Know? ne enwiki, dhe ben shume pune. Une atje po coj nja dy artikuj Licenun Artistik dhe Gaqo Cakon, dhe ia pashe dobine. --1l2l3k (diskutimet) 4 gusht 2018 18:55 (CEST)

Faqja kryesoreRedakto

Në "Wikipedia:Faqja kryesore/Artikulli i javës/2018/27" mund të vendosësh si foto [[Skeda:Lion waiting in Namibia.jpg]]? Faleminderit! --Punëtor i Rregullt (diskutimet) 12 gusht 2018 19:08 (CEST)

@Punetor i Rregullt5,   U bë! Ndryshime te metejshme mund t'i besh vete se e cmbrojta. --1l2l3k (diskutimet) 13 gusht 2018 13:17 (CEST)

DigitAlbRedakto

Pershendetje!

Une po perpiqem qe artikujve tju vendos foto e logo por perdorues te tjere i heqin ato ...shih rastin e DigitAlb i vendosa logon e rifreskuar– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Armando.D 12 (diskutimiredaktime).

Armando.D 12 Ajo logo u largua sepse është hequr nga wikimedia commons. (shiko arsyen) 1l2l3k Më fal për ndërhyrjen! --Punëtor i Rregullt (diskutimet) 18 gusht 2018 09:41 (CEST)

BlockRedakto

Kan bërë kërkesë për të më bllokuar në commons sepse ngarkova disa skeda dhe kujtojnë se kam thyer të drejtat e autorit. Desha të di nëse bllokohem në commons a mund t'i përdor akoma skedat dhe a bllokohem në wikipedia? --Punëtor i Rregullt (diskutimet) 19 gusht 2018 18:44 (CEST)

DigitAlbRedakto

Shikoji pak ndryshimet e pashqyrtuara ne faqen e DigitAlb...kam shtuar logon e kompanise dhe disa ndryshime drejtshkrimore. – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Armando.D 12 (diskutimiredaktime).

Armando.D 12 I pashe dhe i miratova. --1l2l3k (diskutimet) 20 gusht 2018 20:59 (CEST)

Artikulli i përkryerRedakto

Wikipedia:Artikuj të përkryer - kandidatura/Tigri kundër luanit - shikoje dhe ju lutem votoni ;) Punëtor i Rregullt5 (Alban) (diskutimet) 20 gusht 2018 09:06 (CEST)

Skeda:Statuja.jpgRedakto

Përshëndetje! Së pari ju falënderoj për këshillën që më dhatë. Çështja "Poradeci": Me miratimin e ligjit nr.35/2016 në Republikën e Shqipërisë e drejta e autorit njihet deri në 70 vjet pas vdekjes së tij. Riprodhimi në çfarë do forme i veprës së artit, në këtë rast fotografimi i bustit dhe publikimi i tij, duhet të miratohet paraprakisht nga autori ose trashëgimtarët e tij brenda periudhës ku ky ligj i jep tagër për të mbajtur këto të drejta mbi veprën e artit. Andaj, mendoj se "Skeda:Statuja.jpg" me autor Z. Muntaz Dhrami duhet të griset dhe ky model të ndiqet edhe për raste të tjera në respekt të ligjit. Shëndet! --The199206 (diskutimet) 21 gusht 2018 14:48 (CEST)

The199206 Ligji flet per te drejtat e autorit te fotos, pra fotografit te skulptures, e jo skulptorit, Mumtazit. Cdokush mund ta fotografoje. Une dje kisha kthyer versionin e 2007-es. Nese ti mendon qe versioni i fotos se vitit 2014 (qe ke bere ti), eshte me i mire, me bej revert. Qe ta sqaroj me tutje: riprodhim i vepres do ishte ne kete rast berja e nje busti tjeter. Nje foto e bustit, e cila eshte perjashta per te gjithe qe ta shohin, nuk eshte riprodhim i vepres. Fotoja e nje foto do ishte riprodhim i vepres; fotoja e nje skulpture publike nuk eshte. --1l2l3k (diskutimet) 21 gusht 2018 17:08 (CEST)
Ashtu siç e keni argumentuar Ju e mendoja edhe unë këtë çështje. Fotografimi i një pikture a skulpture e vendosur në publik dhe publikimi i saj nuk përbën kurrfarë shkelje të së drejtës së autorit. Por, lexova këtë artikull të një çështje në Gjykatën e Lartë të Suedisë [5] dhe më bëri kurioz kjo temë, gjykata thotë qartë se fotografimi i një vepre arti (skulpture, pikture, etj.) për përdorim vetjak është i lejueshëm, por publikimi i saj në Wikimedia cenon të drejtat e autorit të veprës së artit. Shiko edhe rregulloren e Wikipedia Italiane [6] deh asaj angleze [7]. --The199206 (diskutimet) 22 gusht 2018 10:41 (CEST)
@The199206, Nuk e di italishten dhe suedishten, po anglishten po. Te Commons:Derivative works une lexoj "Photographs of buildings and artworks in public spaces: Those are derivative works, but they may be OK, if the artwork is permanently installed (which means, it is there to stay, not to be removed after a certain time), and in some countries if you are on public ground while taking the picture. Check Commons:Freedom of panorama if your country has a liberal policy on this exception and learn more about freedom of panorama. (Note that in most countries, freedom of panorama does not cover two-dimensional artworks such as murals.) " Pra kjo bie ne fotot e puneve te artit ne hapesira publike, pasi puna e artit eshte instaluar ne menyre te perhershme. Shqiperia (qe ka nje yll) kufizon lirine e panorames vetem per perdorim jo-komercial. Perdorimi ne Commons dhe Wikipedia nuk eshte komercial (te dyja jane NGO, pra not-for-profit). Si rrjedhim, fotoja e statujes se Poradecit mund te rrije ne wiki. --1l2l3k (diskutimet) 22 gusht 2018 15:30 (CEST)

KonsulenceRedakto

Te falenderoj per vleresimin..! Kam disa projekte te reja...meqe jam nje ndjekes i rregullt i filmave dhe fans i tyre deshiroj te sjell disa filma nga wikipedia anglisht ne shqip normalisht do ti perkthej,,,jam ne medyshje po referncat si ti vendos pasi ne website shqip nuk ka detyrimisht duhet ti vendos ato origjinalet nga anglishtja

Po, vendosi. --1l2l3k (diskutimet) 24 gusht 2018 21:15 (CEST)

Jani Kukti?Redakto

Mirëmbrëma!

Can you check this please?

Falemenderit! Pavlos1988 (diskutimet) 29 gusht 2018 21:48 (CEST)

@Pavlos1988,Deleted page. Thanks for notifying! --1l2l3k (diskutimet) 30 gusht 2018 13:13 (CEST)

Stampa:MSW3 WozencraftRedakto

Mund t'a fshishë perbajtjen e stampes dhe me pas ta kopjosh kete {{cite book | last = Wozencraft | first = W.C. | year = 2005 | chapter = {{{heading|Order Carnivora}}} | chapter-url= http://www.departments.bucknell.edu/biology/resources/msw3/browse.asp?id={{{id|14000001}}} | editor1-last=Wilson |editor1-first=D.E. |editor1-link=Don E. Wilson | editor2-last=Reeder |editor2-first=D.M | title = Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference | url = http://www.google.com/books?id=JgAMbNSt8ikC&pg=PA{{{page|{{{pages|532}}} }}} | pages = {{#if:{{{page|}}}||{{{pages|532–628}}}}} | page = {{{page|}}} | edition = 3rd | publisher = Johns Hopkins University Press | isbn= 978-0-8018-8221-0 | oclc= 62265494 | ref = {{{ref|harv}}} }} sepse është e mbrojtur? Faleminderit! --Punëtor i Rregullt5 (Alban) (diskutimet) 30 gusht 2018 13:58 (CEST)

@Punetor i Rregullt5, e hoqa mbrojtjen dhe mund te punosh vete. E kishte mbrojtur @Puntori, ne 2008, me siguri per aresyet e tij te mira, gjithsesi po e ping edhe ate nese ka ndonje kundershtim.--1l2l3k (diskutimet) 30 gusht 2018 16:22 (CEST)
1l2l3k Vendose edhe këtë në {{Documentation subpage}} sepse nuk mundem të editoj:

[[File:Edit-copy green.svg|50px|left]] '''Kjo është një nënfaqe e [[Wikipedia:Dokumentacioni i stampës|documentacion]] për {{{1|[[:{{SUBJECTSPACE}}:{{BASEPAGENAME}}]]}}}'''.<br />Kjo faqe përmban informacion për përdorim, [[Wikipedia:Kategoritë|kategoritë]] dhe përmbajtje tjetër që nuk është pjesë kryesore e stampës.

Punetor i Rregullt5 Ia hoqa mbrojtjen, mund ta editosh tani. --1l2l3k (diskutimet) 31 gusht 2018 19:25 (CEST)

Merge CategoriesRedakto

Hi!

Can you merge these two categories (Futbollistë në Iraklis 1908 Thessaloniki F.C. dhe Futbollistë në Iraklis Thessaloniki FC)? Pavlos1988 (diskutimet) 1 shtator 2018 02:01 (CEST)

@Pavlos1988, One has two and the other has three articles. Can you categorize all the articles under the correct one (I don't know which one that would be) and I will delete the other? Let me know when done. --1l2l3k (diskutimet) 1 shtator 2018 18:33 (CEST)

Since both categories are about the same club, I kept the category with the more articles.

P.S. Sorry for writing in English but my knowledge in Albanian is still very limited and although I can read and understand what I'm reading at some point, I'm still very weak, especially when I'm writing texts.-Pavlos1988 (diskutimet) 2 shtator 2018 00:07 (CEST)

Deleted Futbollistë në Iraklis 1908 Thessaloniki F.C.. Don't worry about your Albanian, and thanks for your help! --1l2l3k (diskutimet) 2 shtator 2018 02:40 (CEST)

"Hatake"Redakto

Një përdorues anonim më ka sulmuar sepse e ndryshova mid'hat bej frasheri me mit'hat frashëri (shiko ketu) Nuk eshte se po ankohem për sulmin personal, por nga dialekti mu duk si zotëri Hatake. — Punëtor i Rregullt5 (Alban) (diskutimet) 1 shtator 2018 04:11 (CEST)

@Punetor i Rregullt5, Bllokova te dy IP-te qe bene sulme personale. --1l2l3k (diskutimet) 1 shtator 2018 18:31 (CEST)

ReferencaRedakto

Ok 1l2l3k. Unë do të bëj çmos për të gjetur referenca dhe t'i shtoj ato në artikuj. Faleminderit shumë. MbretiBasha (diskutimet) 12 shtator 2018 15:59 (CEST)

DesktopRedakto

Si mund ta përdor desktopin dhe si mund ti lidh artikujt në wikidata? Punëtor i Rregullt5 (Alban) (diskutimet) 13 shtator 2018 21:14 (CEST)

@Punetor i Rregullt5, Kur je ne iphone, shko te fundi i faqes dhe kliko "Desktopi". Kur ta kesh bërë këtë, do shohesh majtas cdo artikulli "Gjuhe"/Redakto lidhjet. --1l2l3k (diskutimet) 16 shtator 2018 13:13 (CEST)
1l2l3k E kuptova, po a mund t'i bësh përcjellim bimët tek bima sepse unë nuk mund ta bëj dot?
Punetor i Rregullt5 Kete mund ta besh vete manualisht. Sic e sheh, te versioni desktop "Bimët" eshte artikulli i lidhur me artikujt e tjeter ne wikidata, kurse "Bima" nuk eshte. Pra permbajtja duhet te jete te "Bimët". Fute permbajtjen te "Bimët" dhe beje artikullin "bima" redirect. --1l2l3k (diskutimet) 16 shtator 2018 14:02 (CEST)
1l2l3k Kete e di, por bimet (shumes) dua to bej percjellim tek bima (njejes) dhe titulli te i artikullit te jet njejes, por s'mundem t'a percjelloj!
Punetor i Rregullt5   U bë! 1l2l3k (diskutimet) 16 shtator 2018 15:20 (CEST)

Little translation in Gianuario Carta pageRedakto

Good evening, dearest 1l2l3k, how are you? Me fine!

I thnk for the advice you sended me. You are right in taking off the lines not Shqip, but I need your help: please, just for this time, sure, I ask 3 minutes of your time to translate the few English lines in Shqip.

I'll be pleased to help you in Italian and Portuguese.

Thanks a lot for your precious help

Rei Momo (diskutimet) 3 tetor 2018 22:43 (CEST)

I am well, but I don't have an interest in the subject, so I will have to politely apologize, but won't be of much help in translating. --1l2l3k (diskutimet) 10 tetor 2018 21:48 (CEST)

VandalizimRedakto

Hidhi një sy kontributeve të llogarive Bobby Shmurrda dhe Trusted Guy. Të dyja llogaritë duken të jenë përfshirë në komunitet vetëm për vandalizime. - Klein Muçi (diskutimet) 29 tetor 2018 04:39 (CET)

I bllokova si vandale.--1l2l3k (diskutimet) 29 tetor 2018 16:38 (CET)

KategoriteRedakto

Tungjatjeta; ka nje lemsh te madh ne kategorite e futbollisteve; une krijova nje kategori uefa euro 2016 - futbollist por nje kategori e ngjashme futbolliste ne uefa euro 2016 eshte krijuar (nk e dija); ka qen nje gabim i imi ne te shkuaren q i kam krijuar ne ate lloj formati pasi kjo e dyta me duket me e sakte. edhe per kupat e botes kategorite ashtu jane. Dua mendimin - ndihmen tende. Si tja bejm, un nk i kam me privilegjet e administratorit dhe mendoj se si administrator mund t me ndihmosh q ti fshijm kategorit [uefa euro 2016 - futbollist], [uefa euro 2012 - futbollist] e me rradh dhe te krijome kategorite e reja [futbolliste ne uefa euro 2012] - e ketij lloj ashtu sic per boterorin [2018 fifa kupa e botes - futbolliste] -------> [kategoria-futbollist ne 2018 fifa kupen e botes] si mendon? flm - Sadsadas, (diskutimet), 30 tetor 2018, 14:26

@Sadsadas, Ver nje banner {{grise|ekziston [[kategoria:XXXX]]}} te cdo kategori qe eshte duplikate dhe qe ti do te griset, dhe une do i gris. Pasneser veglat me skadojne, duhet te m'i rijapi Liridoni, po ai ka goxha dite offline, keshtu qe sa me shpejt aq me mire. --1l2l3k (diskutimet) 30 tetor 2018 15:10 (CET)

Dakort pasi te mbaroj pun do te ta rendis listen ktu q te dy ta kemi me te leht, keto kategorit per boterorin do ti ndryshoj t gjitha po nk do ti bej ridirekt thjesht do ti krijoj te reja; nga 2014 fifa kupa e botes - futbolliste ne fullbolliste ne 2014 fifa kupen e botes ---> per cdo edicion, ka gjithashtu edhe disa kategori klubesh q vite m pare nk i kam shenuar sakt dhe do t perpiqem ti rregulloj sa m shpejt. -- Sadsadas, (diskutimet), 30 tetor 2018, 16:15

Gjithashtu duhet te perpiqemi ta heqim kte kateorin: faqe me lidhje te parregullta, ka ende rreth 1,800 artikuj me kete kategori q tregon q faqet kan pun t pasakt, e kam hequr kete kategori n rreth 1000 faqe pasi kur e pash perhere t par ka qen me 3,000 faqe; kjo kategori vendoset automatikisht kur skedat jan t grisura ose ka citime boshe edhe gjera t tjera t pasakta. Do ti beje nder t madh wikit nqs do ndihmoje edhe aty sig. gjith. brenda mundesive. -- Sadsadas, (diskutimet), 30 tetor 2018, 16:19

Lista per te grisur: UEFA Euro 1968 - Futbollistë‎ UEFA Euro 1968 – Futbollistë‎ UEFA Euro 1972 - Futbollistë‎ UEFA Euro 1972 – Futbollistë‎ UEFA Euro 1976 - Futbollistë‎ UEFA Euro 1976 – Futbollistë‎ UEFA Euro 1980 - Futbollistë‎ UEFA Euro 1980 – Futbollistë‎ UEFA Euro 1984 – Futbollistë‎ UEFA Euro 1988 - Futbollistë UEFA Euro 1988 – Futbollistë‎ UEFA Euro 1992 – Futbollistë‎ UEFA Euro 1996 - Futbollistë‎ UEFA Euro 1996 – Futbollistë‎ UEFA Euro 2000 - Futbollistë‎ UEFA Euro 2004 - Futbollistë‎ UEFA Euro 2008 - Futbollistë‎ UEFA Euro 2012 - Futbollistë‎

1950 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 8 f, 0 d) 1954 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 6 f, 0 d) 1958 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 2 f, 0 d) 1962 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 8 f, 0 d) 1966 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 9 f, 0 d) 1970 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 4 f, 0 d) 1974 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 9 f, 0 d) 1978 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 4 f, 0 d) 1982 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 8 f, 0 d) 1986 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 3 f, 0 d) 1990 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 7 f, 0 d) 1994 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 6 f, 0 d) 1998 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 26 f, 0 d) 2006 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 78 f, 0 d) 2010 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 78 f, 0 d) 2014 FIFA Kupa e Botës – Futbollistë‎ (0 k, 78 f, 0 d)

Çorapët e UdhasRedakto

Udha2 është një çorapë e re e Udhas dhe Udha1.--2003:E6:2BE1:DA18:E089:ADB:9859:DFD0 9 nëntor 2018 10:54 (CET)

Olympique LyonnaisRedakto

Tungjatjeta 1l2l3k, i vendosa t gjitha referencat tek tag-et qe kishit vendosur per mungese citimesh (citation needed). Shikojeni edhe 1her dhe me thoni nese ka nevoj per ndonje permiresim tjeter per te marrte voten artikull te perkryer. Faleminderit. Sadsadas (diskutimet), 24 nëntor 2018, 15:41 (UTC)

Debati:Kadare - QosjaRedakto

Pershendetje. E pashe me me vend te grisej sepse nuk duket as i titulluar e as i strukturuar mire. Aq sa i perket pjeses se Rexhep Qosjes ne kete debat ia radhita te artikulli i tij te cilin u perpoqa ta sistemoj sa ç'lejojne referencat. Nese mundesh, me sqaro cila eshte menyra per ta shpjere drejt grisjes. Tung --GrepfrutAroma (diskutimet) 4 dhjetor 2018 16:26 (CET)

Thjesht rreshtoje ne fund te kesaj faqeje, thuaj pse duhet te griset dhe hidh voten tende. Me artikujt e vjeter duhet te jemi me procedurale. --1l2l3k (diskutimet) 4 dhjetor 2018 20:35 (CET)

Artikulli EnverRedakto

Nuk jam unë i vetmi që heq material të pareferencuar në Wikipedia, prandaj mbeta i befasuar nga reverti që bëre tek Enver Hoxha. Gjatë revertit gjithashtu hoqe material të referencuar që kisha shtuar. Pasazhet e pareferencuara kanë qëndruar mjaft në artikull prandaj mendova që ka ardhur koha që të largohen. Këtë e bëjnë edhe përdorues tjerë.--Udha (diskutimet) 6 dhjetor 2018 14:11 (CET)

Ok, po e le ne doren tende, po me kujdes. Shih gjithashtu nese ka copyvio.--1l2l3k (diskutimet) 6 dhjetor 2018 14:17 (CET)
Dakort, dakort, do kem parasysh këshillat e tua dhe në të ardhmen do të vendos "[nevojitet citimi]". Shpresoj të jesh i lirë këto ditë që të shqyrtosh artikujt e redaktuar kohëve të fundit nga përdorues të caktuar.--Udha (diskutimet) 6 dhjetor 2018 14:25 (CET)
Po te perseritet kjo verejtja jote ne kete zhberje ketu, duket si WP:IDONTLIKEIT, apo jam gabim? --GrepfrutAroma (diskutimet) 7 dhjetor 2018 22:59 (CET)

user:GrepfrutAromaRedakto

Nuk doja ta denoncoj sepse preferoj ti injoroj perdoruesit qe nxisin drame, por pas denoncimit që më bëri ky përdorues më sipër jam i detyruar të kundërpërgjigjem. Te lutem te ndermarresh dicka kunder perdoruesve te tille që u shkaktojnë probleme të tjerëve. Nuk kam pasur kontakt me të asnjëherë më parë, nuk kam ndërhyrë në punët e tij ose në artikujt ku ai redakton, por ai sot më zhbëri, mbase për të më provokuar, dhe këtë tre herë, në tre artikuj të ndryshëm. Nuk reagova në dy rastet e para, por pastaj ndërhyri prapë tek një artikull që kam redaktuar ditët e fundit dhe që akoma nuk e kam përfunduar, duke më zhbërë tinëzisht nëpërmjet rikthimit të sforcuar të ca rrjeshtave që i kishin futur sockat e mëparshëm të Hatakes dhe që janë jorelevantë kur kemi burimin akademik që flet për të njëjtën çështje. Këtë e kamufloi si "shtim të informatave të reja" dhe "plotësim". Për mua kjo behavioral evidence mjafton për të ditur kush fshihet prapa përdoruesit Grepfrutaroma dhe e di që redaktimi në atë artikull sigurisht nuk kishte qëllim të mirë. Kjo u konfirmua kur pasi e zhbëra redaktimin e tij problematik, u ngut menjehere te me denonconte. Kjo me ben te dyshoj që qëllimi i tij mund të jetë të shkaktojë dramë në Wikipedia dhe për këtë nuk kam fare mirëkuptim.--Udha (diskutimet) 8 dhjetor 2018 00:03 (CET)

E pyeten njehere nje plak:
Kur zihen dy njerez te zgjuar kush i ndan?
Plaku u pergjigj: Njerezit e zgjuar nuk zihen.
E pyeten plakun: Po kur zihen nje budalla e nje i zgjuar kush i ndan?
Plaku: Une.
Si?
Plaku: I them te zgjuarit t'i hapi rruge budallait.
Po kur zihen dy budallenj, kush i ndan?
Plaku: Ti. --1l2l3k (diskutimet) 8 dhjetor 2018 00:26 (CET)
Ok, pertej batutave, une nuk shoh 3RR nga asnjeri, po do mbroj cdo artikull ku shoh lufte editimesh. Ndoshta edhe do bllokoj ndonje. Mos u cudisni. --1l2l3k (diskutimet) 8 dhjetor 2018 00:29 (CET)

Stampa:SHORTDESC:Redakto

Mund ta fshish këtë stampë sepse e kam krijuar pa dashje dhe më prish punë? — Punëtor i Rregullt {diskutimet} 10 dhjetor 2018 08:46 (CET)

Ndihmë për ridrejtimetRedakto

Përshëndetje 1l2l3k! Kur të keshë koh hidh një sy këtu dhe zhbëj pak ridrejtimet të parregullta. Unë nuk i zhbëj dot se humbet historiku i artikujve. Shfrytëzoj rastin për të uruar gëzuar festat! — Βατο (diskutimet) 27 dhjetor 2018 01:40 (CET)

Faleminderit, dhe gezuar edhe ty. Do i hedh nje sy kur te kem kohe. --1l2l3k (diskutimet) 28 dhjetor 2018 00:00 (CET)
Return to the user page of "1l2l3k/Arkivi 2018".