Përdoruesi diskutim:1l2l3k/Arkivi 2017

Shto një temë
Active discussions
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin 1l2l3k/Arkivi 2017. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Përshëndetje 1l2l3k/Arkivi 2017, mirëserdhe në Wikipedian në shqip !
Gtk-dialog-info.svg

Kjo është faqja juaj e diskutimit, në të cilën do të merrni mesazhe nga përdoruesit e tjerë. Në qoftë se ke pyetje mund të adresohesh pa ngurrim tek Oda e fillestarëve, ku një përdorues me eksperiencë do të ketë mirësinë të të përgjigjet sa më shpejt.

Përpara se të redaktoni një faqe në Wikipedia ne do t’iu rekomandonim të lexonit se si redaktohet dhe formatohet një faqe. Gjithashtu është e këshillueshme që të përdorni livadhin tonë për të eksperimentuar përpara se të redaktoni një artikull në Wikipedia. Në qoftë se dëshironi të krijoni një artikull të ri ndiqni Kujdestarin e artikujve, i cili do t’iu ofrojë ndihmë hap pas hapi. Kujdes, ju nuk duhet të kopjoni tekst nga faqet e tjera në internet dhe ta vendosni në Wikipedia! Gjithashtu gjatë katër ditëve të para të krijimit të llogarisë nuk do të mund të zhvendosni faqe nën një titull të ri alternativ.

Për t’iu përgjigjur një mesazhi nga një përdorues tjetër, duhet të shkoni në faqen e tij të diskutimit dhe të shtypni komandën “Shto një temë (të re diskutimi)”. Mos harro që diskutimet e tua duhet ti nënshkruash me (~~~~) ose thjesht shtyp butonin Insert-signature.png në fund të mesazhit tënd.

faqen tuaj të përdoruesit ju mund të shkruani shkurtimisht rreth vetes tuaj në mënyrë që wikipedianët e tjerë të të njohim më lehtë. E këshillueshme do të qe përdorimi si stampës {{Babel}}. Në qoftë se dëshiron ti mund të vendosësh edhe vendbanimin tënd aktual në hartën e wikipedianëve.

Mos harroni të ndryshoni preferencat tuaja.

Wikipedianët të urojnë punë të mbarë! Olsi (diskutimet) 28 korrik 2017 18:42 (CEST)

Faleminderit! 1l2l3k (diskutimet) 4 gusht 2017 00:10 (CEST)
Në ndihmën tënde janë faqet:


Not Albanian? sq-0? Click here!


KontrolluesRedakto

Përshëndetjeje 1l2l3k, për aktivitetin dhe redaktimet cilësore, ju kam dhënë privilegjin Kontrollues, që të miratoni redaktimet tuaja, dhe faqet e pakontrolluara. Punë të mbarë.--Liridon (diskutimet) 16 shtator 2017 15:33 (CEST)

Faleminderit, do e shfrytezoj me se miri ne dobi te wikit. 1l2l3k (diskutimet) 16 shtator 2017 22:13 (CEST)
Urime për statusin, por të lutem mos refuzo redaktimet pozitive të mija dhe të të tjerëve. Të lutem referoju edhe një herë atyre që ke bërë dhe hiqi vetëm versionit e këqija, mos kthe domosdoshmërish te versioni i fundit i kontrolluar sepse ashtu humb edhe kontributet pozitive. Kjo kërkon më shumë punë, e di. Flm! Arianit (diskutimet) 23 shtator 2017 16:25 (CEST)
Arianit, kam patrolluar nja 1500 faqe kete jave dhe mund te kem bere gabime, keshtu qe kerkoj te falur, po duhet te kuptosh qe kishte faqe qe s'ishin shqyrtuar qysh me 2012, pra shkova mbrapsht 5 vjet. Nese sheh ndonje gje qe kam gabuar me thuaj, nuk e kam bere me qellim te keq. Po, mund te kisha shqyrtuar me imtesisht, po mendova qe ka me shume rendesi te shqyrtojme sa me shpejt cfare kontribuojne njerezit, ne menyre qe te mos humbin besimin e t'i mbajme si wikipediane. 1l2l3k (diskutimet) 23 shtator 2017 16:27 (CEST)

E kuptoj, dicka qe kam dashte me bo edhe une prej kohesh e s'e kam bo. Redaktimet ne fjale jane kategorizime Kategoria:Njerëz që jetojnë neper biografi. Keto qe pash i rregulloj vet. Tutje te lutem ta kesh parasysh. Arianit (diskutimet) 23 shtator 2017 16:35 (CEST)

Patjeter, pa problem, te falenderoj qe shkrove. 1l2l3k (diskutimet) 23 shtator 2017 16:53 (CEST)

NdihmëRedakto

A ke nevojë për ndihmë në kontrollimin e asaj listës së artikujve të pashqyrtuar. Do ia fillojmë nga më të vjetrit së bashku :D --Udha (diskutimet) 20 shtator 2017 21:38 (CEST)

Epo mirë, ti kryejmë njëherë artikujt e vjetër pastaj vijmë gradualisht te shqyrtimet e ndryshimeve më të reja. Besoj se kështu është mënyra më korrekte. Ua kemi borxh atyre që i kanë lënë të presin me vite pa ua miratuar.--Udha (diskutimet) 20 shtator 2017 21:45 (CEST)
Fol shqip. --Udha (diskutimet) 20 shtator 2017 22:16 (CEST)
Epo sarandioti nuk flet shqip, c't'i them une shqip atij, s'merr vesh. 1l2l3k (diskutimet) 20 shtator 2017 22:27 (CEST)
Po nëse ai nuk flet shqip, nuk ka asnjë arsye të vijë në këtë Wiki pra e të na komandojë si mbret, lëre më të na sulmojë në mënyrë të pacipë siç bëri. Mënyra si po sillet ky këtu është tejet fyese. Shihet se ka ardhur me agjendë. Unë për vete nuk do e akomodoj këtu nëse nuk tregon sadopak mirësjellje. --Udha (diskutimet) 20 shtator 2017 22:35 (CEST)
Lol, mbas c'me tha Arben Cokaj me eshte ntrashur lekura, :-). Nga "miush" te "turqeli", hengra me shume te shara per 24 ore sesa kisha ngrene gjithe jeten time. 1l2l3k (diskutimet) 20 shtator 2017 22:38 (CEST)

S'mund të të ndihmoj se më është bllokuar llogaria. Me këtë llogarinë e re nuk mund të shqyrtoj artikujt e pamiratuar :( --Udha1 (diskutimet) 22 shtator 2017 22:11 (CEST)

Thuaji Liridinit te te japi statusin e kontrolluesit.1l2l3k (diskutimet) 22 shtator 2017 22:15 (CEST)
Qenka jashtë shtetit e nuk mund të më ndihmojë deri të hënën. --Udha1 (diskutimet) 22 shtator 2017 22:18 (CEST)
I regained access. Shumë çudi. 80 herë e provova nuk më punoi në sqwiki. --Udha (diskutimet) 22 shtator 2017 22:48 (CEST)
Përshëndetje. Pa shihe një herë këtë faqe, mos je i interesuar të anëtarësohesh: WikiProjekt Shqipëria. E pashë që fqinjët tanë grekët ishin shumë mirë të organizuar përreth projektit të tyre WikiProjekt Greece në Wikipedia Anglisht dhe po e përdorkan si bazë për të diskutuar edhe për Wikit tjera si artikujt në Wiki Shqip etj etj. Neve në sqwiki qenkemi të monitoruar nga ata, lexoji komentet e tyre si vajtojnë se si kemi mbushur me "propagandë" artikujt këtu. Mendoj se do të kishte qenë mirë që pasi t'i shqyrtojmë ndryshimet e mbetura të fokusohemi të përmirësimi, përkthimi apo edhe shkrimi i artikujve, dhe Wiki Projekt Shqipëria do të na ndihmonte të koordinoheshim.--Udha (diskutimet) 24 shtator 2017 14:30 (CEST)
U bera anetar, po kjo eshte te sqwiki. Ne enwiki e kemi edhe ne shqiptaret nje wp Albania, po ndoshta s'jem aq te organizuar sa greket. 1l2l3k (diskutimet) 24 shtator 2017 18:53 (CEST)

Urime për përmbushjen e objektivave! Të lumtë për punën e palodhshme që bëre gjithë javën e fundit!--Udha (diskutimet) 25 shtator 2017 09:17 (CEST)

E vërejta në profilin tënd këtë: (ref namee="")((citeee web|last=|first=|url=|title=|publisher=|date=))(/ref)). Nuk ke nevojë për këtë sepse mund ta bësh në mënyrë automatike duke klikuar CITO (krejt në të djathtë, tek shiriti i parë i redaktimit), pastaj shkon tek ajo kutia ku shkruan Stampat (shiriti dytë,e para nga majtas) dhe përzgjedh njërën nga alternativat (Cito uebin, Cito librin etj). Pastaj hapet një tabelë edhe i plotëson të dhënat. Në fund klikon Fut dhe u krye.--Udha (diskutimet) 12 tetor 2017 20:55 (CEST)
Faleminderit, do e provoj! --1l2l3k (diskutimet) 12 tetor 2017 21:24 (CEST)

5000Redakto

Qenkan më shumë se 5000 artikuj të pashqyrtuar në një listë homologe që e paska gjetur Tytuu--Udha (diskutimet) 27 shtator 2017 18:46 (CEST)

Do ia dalim edhe asaj, vec do duhet nje cike me shume se nje jave. 1l2l3k (diskutimet) 27 shtator 2017 19:02 (CEST)
@1l2l3k,Nuk e vërejta që u kryen. Kur i shqyrtova disa sonte ishin akoma të para 100 e ca ditëve. Urime dhe hallall të qoftë për punën!--Udha (diskutimet) 18 tetor 2017 23:36 (CEST)

maqedonisht: Redakto

Hi, I start adding little description after you told me, and I want also to add Macedonian names after that using template maqedonisht: and I notice that link of that template gave sllavomaqedonisht, which is completely offensive term and also your title of article is only Macedonian language, so change this. Thank you --Ehrlich91 (diskutimet) 7 tetor 2017 22:34 (CEST)

Ehrlich, thanks for your help, but I really don't know how to change that template, and I had no idea why that would be offensive, but I'll take your word for it. Why don't you raise that in the wp:kuvendi forum, so that an admin can see it? That's a change to a template that might require community agreement. 1l2l3k (diskutimet) 8 tetor 2017 02:36 (CEST)
@1l2l3k, Even in your article writes that is offensive towards us that naming. --Ehrlich91 (diskutimet) 9 tetor 2017 20:48 (CEST)
It does, but there is no source there. 1l2l3k (diskutimet) 9 tetor 2017 20:59 (CEST)

Një dekoratë për tyRedakto

  DEKORATË
Për punë të palodhshme në Wikipedia.
Udha (diskutimet) 12 tetor 2017 20:40 (CEST)
Skeda:Hero i socializmit.gif DEKORATË
HERO I PUNËS SOCIALISTE

Shokut 1l2l3k, për punën e palodhshme kundër vandalistëve dhe revizionistëve si dhe të punës së palodhshme në ndërtimin e cilësisë.

Shoku Udha (diskutimet) 12 tetor 2017 20:40 (CEST)

金星Redakto

Nuk pajtohem me ty sa i përket përcjellimit Venus. Askush s'e përdor këtë fjalë në shqip sepse kjo është anglisht, ndaj nuk më duket e udhës të lë faqe të tilla pa u grisur. Ne nuk kemi as përcjellim Earth > Toka ose Terra>Toka në Sqwiki, sepse janë të panevojshme, dhe nuk më duket e arsyeshme t'i lëmë as për planetet tjera. --Udha (diskutimet) 16 tetor 2017 19:12 (CEST)

Haha, faleminderit per humorin me hieroglifet. Venus eshte latinisht, para se te jete anglisht, dhe forma latine eshte shume e rendesishme edhe per sqwikin, pra nuk e futa si forme anglishteje, po si forme latinishteje. Anglezet thjesht e moren nga latinishtja. Ne pergjithesim percjellimet nga latinishtja jane te rendesishme ne cdo wiki, te cfaredo gjuhe. --1l2l3k (diskutimet) 16 tetor 2017 19:30 (CEST)
Aha, faleminderit për sqarimin, kisha frikë se do hapnim kutinë e Pandorës duke krijuar një precedent për krijimin e përcjellimeve në gjuhë të tjera si kinezçja. S'kam njohuri nga astronomia ndaj nuk e di nëse latinishtja është e rëndësishme edhe në atë fushë si në jurispudencë, mjekësi ose gjuhë dhe letërsi shqipe, por nuk ma merr mendja që një shqiptar, qoftë edhe astronom, do të kërkonte në wikipedia termin latinisht para atij shqip. Mbase edhe e kam gabim. Sidoqoftë le të mbetet ashtu po deshe, sqarimi yt më duket deri diku i arsyeshëm.--Udha (diskutimet) 16 tetor 2017 19:53 (CEST)

Shkatërrimi i trashëgimisë së shqiptarëve në KosovëRedakto

Ky artikull duket i klasit të parë, prandaj mendova ta merrnim dhe ta përmirësonim përkthimin duke i ndarë seksionet ne dy dhe duke i krahasuar me seksionet përkatëse në artikullin anglisht për të korrigjuar përkthimin. Natyrisht nëse ke kohë. --Udha (diskutimet) 17 tetor 2017 21:05 (CEST)

Po, po e shoh. Resnjari e beri anglisht dhe tani e perktheu. Do cuar te artikujt e perkryer, pasi nuk ke cfare i shton me, kaq i kerkuar eshte. 1l2l3k (diskutimet) 17 tetor 2017 21:23 (CEST)
Artikulli nuk është ende gati, duhet të fusim më rreshta me referencat tona, duhet përmendur emrat e xhamive, lagjeve, fshatrave, e objekteve të tjera.--AT44 (diskutimet) 17 tetor 2017 21:44 (CEST)
Do te thuash që duhet të fusim wikilinks, pra t'i bëjmë të klikueshëm, apo jo? Për atë ke të drejtë dhe do ndihmoj. Nga ana tjetër, nëse do që të ndihmoj me referencat shqip, mund t'i vësh te faqja e diskutimit dhe do ndihmoj sa të mundem. --1l2l3k (diskutimet) 17 tetor 2017 22:07 (CEST)

Shkaterrimi i trashegimis ne KosoveRedakto

Më fal se të ndërhyva ashtu pa dije. Permiresova ca gabime te vogla.--AT44 (diskutimet) 17 tetor 2017 21:05 (CEST)

S'ka problem fare, :-) u hodhem te dy ta permiresojme ate artikull te bukur e te veshtire. Po te le te mbarosh, e pastaj i kthehem prape, se pashe qe po shton pjese te rendesishme. 1l2l3k (diskutimet) 17 tetor 2017 21:19 (CEST)

7000Redakto

New Task. Si thua, a kryehen deri në fund të nëntorit?--Udha (diskutimet) 18 tetor 2017 23:37 (CEST)

Do thoja Nëntor 2018, :-). Kur unë i futem artikujve që s'janë parë kurrë nga një kontrollues dua të bej goxha ndryshime. Paradoksi i sqwikit është që të fillosh një artikull të ri nuk ka problem, po të redaktosh një të kontrolluar, të duhet kontrolluesi për të aprovuar editimin. Kjo në një farë mënyre duhet të sjelli ngritjen e numrit të artikujve, po praktikisht nuk e bën, pasi shumica e njerëzve duan vetëm të korigjojnë gabimet e jo t'i futen një artikulli nga e para. Gjithsesi puna e kontrollimit të editimeve ishte shumë e rëndësishme, pasi shumë IP mund të humbin besimin te ata që kontrollojnë punën e tyre dhe kjo nuk duhet të ndodhi. Ndërkaq, këta artikujt e pakontrolluar gjithkush mund t'i shohi unlogged, por duhet të ngrihen nga ana cilësore: 90% e tyre s'ka asnjë referencë. Të shtosh një referencë për secilin nga 7000 artikujt kërkon punë.--1l2l3k (diskutimet) 18 tetor 2017 23:46 (CEST)

Veprat e Totonit e GjinaritRedakto

Miredita. Kam pashe veprat e tua ne paginat per dialektet si Gegerishtja dhe Toskerishtja. Une bera artikullin per dialektin lab ne en-wiki [[1]], dhe kam qene duke kerkuar per disa vepra -- nga Totoni dhe nga Gjinari. E kam vepren e Pacarizit (ai perdor te dy per citime) por jo keto raporte te nazalizimit ne laberisht, dhe deshiroj te siguroj se teksti qe shkrova eshte i besuar sipas asaj qe ata thane. A ke akses, apo mund te me ndihmosh? Faleminderit. --Calthinus (diskutimet) 25 tetor 2017 22:41 (CEST)

Une kam bere shume pak ne ato artikuj: vetem ca editime kalimtare, thjesht duke lexuar c'ishte shkruar dhe per fat te keq nuk kam akses te ato libra.
Biblioteka Kombetare i ka, po kete nuk e paska asnje biblioteke nderkombetare, kurse kete e paskan Royal Danish Library - Aarhus dhe Danish Union Catalogue and Danish National Bibliography, te cilave mund t'u merret me qira nepermjet rrjetit nderkombetar te bibliotekave. Shpresoj ndihmova sadopak. Me vjen keq qe s'ndihmoj dot me shume. --1l2l3k (diskutimet) 25 tetor 2017 22:58 (CEST)
Mos u shqeteso, kuptoj se veprat si keto mund te jene te veshtira per te marre. Ndoshta do ta perdor biblioteken daneze. Faleminderit! --Calthinus (diskutimet) 25 tetor 2017 23:10 (CEST)
@Calthinus,, s'ka problem. Gjithsesi mendoj qe @Tiimiii, eshte nje nga editoret me autoritare per gjuhet dhe dialektet dhe puna e tij ne kete fushe eshte goxha e madhe ne sqwiki. --1l2l3k (diskutimet) 25 tetor 2017 23:29 (CEST)

AdministratorRedakto

Përshëndetje 1l2l3k,

Urime titullin Administrues në sqwiki. Nëse të duhet ndihmë ose ke pyetje për aktivitetet shtesë që ka Administratori, lirisht më pyet mua dhe Administruesit e tjerë. Shpresoj të vazhdosh dhe punosh njëjtë siç ke punuar deri tani. Suksese.--Liridon (diskutimet) 31 tetor 2017 09:50 (CET)

Faleminderit për besimin, Liridon dhe për ndihmën e vazhdueshme që me ke dhënë deri tani. Mos ngurro të më thuash nëse padashur bëj dicka që s'është në më të mirën e wikit. --1l2l3k (diskutimet) 31 tetor 2017 15:46 (CET)

Administrator 2Redakto

Urime për titullin! Shpresoj që sa më parë do t'i vihesh punës dhe ta pastrosh backlogun e artikujve për grisje!--Udha (diskutimet) 31 tetor 2017 19:24 (CET)

Ti ishe sponsor i mire.... dhe jam gjithmonë i lumtur kur të shoh në faqen e diskutimit! Jam pak i pasigurtë për disa artikuj që janë për grisje, si stampat e vendbanimeve, do doja edhe këshillën tënde për ato. --1l2l3k (diskutimet) 31 tetor 2017 19:59 (CET)

FaleminderitRedakto

Faleminderit që i kishe lidhur artikujt per gjuhën i krijova nga tel dhe sishte aj opsion aty.E lash kur te kthehem ne shtepi.--Tiimiii diskutimet

S'ka problem. Pune e bukur! --1l2l3k (diskutimet) 31 tetor 2017 23:47 (CET)

Sarajet e bardhaRedakto

Pershendetje 1l2l3k, pashe qe kishe shkruar se do bllokoje perdoruesit apo IP-te per 1 vit nese krijonin perseri artikullin Sarajet e bardha. Nje vit eshte kohe shume e gjate, sidomos per nje IP, pasi shumica e IP-ve jane dinamike dhe mund te rastise qe IP-ja e bllokuar t'i kaloje nje perdoruesi qe nuk ka bere asgje, dhe nje gje e tille me ndodhte dhe mua shpesh kur nuk isha admin dhe me duhet te nderrroja IP-ne qe te redaktoja, prandaj menyra me e mire per te mbrojtur krijimin e artikullit Sarajet e bardha eshte ta mbrosh ate ne menyre qe vetem perdoruesit e vetekonfirmuar (autoconfirmed users) te mund ta krijojne. --Olsi (diskutimet) 2 nëntor 2017 20:52 (CET)

Ah nuk e dija. Te falenderoj ngrohtesisht, Olsi! --1l2l3k (diskutimet) 2 nëntor 2017 20:54 (CET)

TungRedakto

Përdoruesi:Zmarlind5 , desha të dija më shumë lidhur me faqen për Feudalizmin , përse nuk po e plotëson dikush me disa të dhëna të sakta ? , gjithë të mirat .– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Zmarlind5 (diskutimiredaktime).

Zmarlind, nuk mund te mbushim faqet sa here qe dikujt i shkrepet t'i filloje vetem me nje titull e pastaj te vere "sdfsfs" te permbajtja. Nese jane bosh, mund t'i grisim. Ti mund ta nisesh kur te duash, dhe po pati permbajtje te mire, askush s'do e grise. --1l2l3k (diskutimet) 6 nëntor 2017 17:51 (CET)

TrebeshinaRedakto

Unë jam ai që e ka futur stampën POV tek artikulli i Trebeshinës. Në mënyrë që të shmangim edit war ose grindje tjera të kota sugjeroj që ta përmirësojmë artikullin e Trebeshinës së bashku, të fusim pikëpamjet e ndryshme, mirëpo me referenca, jo kështu si është. Trebeshina ishte shumë kontravers dhe nuk bën në artikull të ketë pretendime të pareferencuar pro ose kundër disidencës së tij. Fatkqeësisht, për momentin pjesa më e madhe e artikullit është rrëmujë POV e pareferencuar ku lëvdohet në superlativa ky sigurimsi--Udha (diskutimet) 7 nëntor 2017 16:12 (CET)

Jam komplet dakord, po nese ve nje POV tag, duhet te hapesh dicka te faqja e diskutimit dhe te rrezosh argumentat ose edhe te fshish gjerat e pareferencuara, ose te vesh nje {{cn}} (citation needed), dhe nese askush nuk reagon, te fshish. Po nuk mund te vesh tag dhe mos thuash asgje tjeter ne faqen e diskutimit. Sa per faktin qe Trebeshinen nuk e ka lexuar asnjeri dhe te tere e dinim qe ishte spiun i sigurimit, jemi dakord. Thjesht procedura ishte gabim. --1l2l3k (diskutimet) 7 nëntor 2017 16:19 (CET)
Epo e pranoj jo me larg se dy tre ditë më parë më futi dikush në një artikull timin në enwiki një stampë për unreliable sources pa përmendur asgjë më shumë dhe kur e hoqa më zuri belaja. Prandaj më ishte krijuar mendimi se këto nuk mund të HIQEN nga artikulli pa spjegim.--Udha (diskutimet) 7 nëntor 2017 16:31 (CET)
Jo, ne enwiki te Ridvan Dibra ti ke 100% te drejte. Mos merr shembullin e keq e disa te krisurve te enwiki-t, :-), ti je shume me lart. --1l2l3k (diskutimet) 7 nëntor 2017 16:34 (CET)

Përshëndetje 1l2l3k. Të lutem rishikoje njëherë artikullin mbi Trebeshinën nëse ke kohë. Nëse mendon se nuk e kam bërë neutral ose kam shtuar gjëra që s'duhet të lutem korrigjoji. Poashtu mirëpres sugjerimet tua për përmirësimin e cilësisë së artikullit.--Udha (diskutimet) 8 nëntor 2017 09:55 (CET)

Njatjeta 1l2l3k. Mbas nje bisede parimore ne e-mail me Udhen leshoi qendrimin e vendosjes se origjines ne kryevargun e artikullit meqenese origjina asht e radhitun si tek biografia per hir te te dhanave prejardhese te KT, si tek paragrafi mbi çeshtjen e tij si efekt bumerang mediatik qe sillet e peshtillet dhe don me u ule edhe ne wiki. Per burimin e K. Dervishit lidhun me pranine e KT ne strukturen pararendese te Sigurimit, jam ne pritje. Sidoqofte mendoj ma te themelte burimin e Dervishit, tuj marre parasysh punimet e tij ne kete lame, pa anshmeri politike dhe si profesionist i fushes, sesa artikullin anonim te 55-es -- ky asht mendimi im mbi vertetesine e burimit. Jeni i mirepritun ta korrigjoni ne çeshtje stili, qe t'i afrohemi maksimalisht neutralitetit. Mireushkrufshim e pune te mbare --S. Saiti (diskutimet) 22 dhjetor 2017 01:50 (CET)
Faleminderit, Hatake, e vleresoj shumë qetësinë tënde në angazhimin në faqen e diskutimit, dhe që më shkrove. E zhbllokova artikullin për përdoruesit e regjistruar, pra mund editosh lirisht. Jam i bindur që nuk ke nevojë për editime nga unë, po do e shoh artikullin. Me kaq zell sa ka pasur ky artikull, do ia vlejë të shkojë në "Artikull i Mirë", të patkën shpresoj. --1l2l3k (diskutimet) 22 dhjetor 2017 03:07 (CET)
Thom se tash asht edhe ma i kenun per me shkue ne "Artikull i Mirë". :) --S. Saiti (diskutimet) 22 dhjetor 2017 06:57 (CET)
@1l2l3k,Përpara se të marrësh mundin të lexosh debatin tonë tek Diskutimet, po ta jap një rezyme. Hatake kontaktoi me historianin e preferuar Kastriot Dervishi, i cili ia konfirmoi se Kasëm Trebeshina kishte qenë pjesë e Sigurimit të Koçi Xoxes deri në vitin 1947, pra në kohën e artë të terrorit komunist, dhe që ai i kishte dhënë shumicën e dokumenteve Sadik Bejkos për të shkruar librin e tij Disidentët e Rremë, që e kam unë. Pos kësaj KT kishte qenë nëngjyqtar në gjyqet komuniste ku u dënuan armiqtë e popullit menjëherë pas vendosjes së diktaturës. Meqenëse e ka zbuluar se njeriu që e kujtonte disident ka qenë në fakt xhelat i kuq, dhe që ka gënjyer e mashtruar në veprat autobiografike për të fshehur të kaluarën, është i zhgënjyer. Pos kësaj e ka kuptuar edhe se unë nuk jam i obsesionuar me sabotimin e artikullit të Trebeshinës, meqenëse kam pasur librin e Bejkos në dorë qëkur dhe nuk i kam shfrytëzuar të dhënat aty për të mbushur artikullin me material komprometues. Tani kemi një atmosferë më miqësore dhe më shumë besim tek njëri tjetri. Jemi larg zgjidhjes së problemeve të hapura por jemi në rrugën e duhur. Tani na duhet vetëm ta pastrojmë artikullin nga materiali i tepruar pro-Trebeshinë në mënyrë që të jetë i denjë për një oficer të kalibrit të Trebeshinës, e kështu unë+ti+Hatake do ia bëjmë Sigurimit dhe sigurimsave 8:2 --Udha (diskutimet) 23 dhjetor 2017 02:15 (CET)
Per rezymene nuk te keqyri kush, por Dervishi asht i vetmi qe ka botue nje punim mirefilli shkencor mbi etapat e Sigurimit. E kontaktova jo pse nuk bija dakord qe ishte pjese e Sigurimit, por sepse nuk bije ti dakord per t'kenit pjese e Sigurimit edhe mbasi Xoxe e la drejtimin dhe e muer Kerenxhi. --- Kjo per dallimberje qe ti s'e ke por kur ban rezymene, e lamshos siç je vete.
Zhgenjimet mbaji per veprat e Enverit, une nuk kisha asnje iluzion mbi te kaluemen mbrenda Deep State-it te KT, fakti qe sigurova autenticitetin e burimit asht prova. Qe ti nuk kuptoke fjalen disident se ç'domethane, te ban jo vetem ma te pakualifikuem me e kuptue realitetin in totum, por asht çudi si nuk denjon me e kape fjalorin. Libri i Bejkos nuk te shelbon nga mediokriteti i qendrimeve, siç po mediokre i ka qendrimet e tija emotive: KT mbaroi s'kenit oficer me 1947. S'garantova qelibaresine e librit te Bejkos, thjesht anen burimore e ka ok, ndjesite e tij s'kane vend ketu, te pakten me ate ton. Nuk e di si e ka eskatologjine neverizmi, por gjyq e juri shpirtit njerezor i bahet vetem mbrapa simbas eskatologjive te feve tradicionale ne pellgun shqipkuptues. Keshtu qe edhe ne artikullin e tij do te pasqyrohet i gjithi: i ri nga Vinokashi-student ne Elbasan-braktisje per te qene partizan-komisar-oficer Sigurimi-nengjyqtar-student regjie-aktor teatri-shkrimtar (me 170 doreshkrime!)-i perndjekun-mesues-dhe nje figure publike (pa qellim ne vetvete) qe e pranoi realitetin mbas '90: qe ishin ba krime, qe kishte ba vete krime, qe kemi pase Lufte Civile. Ne dukje, mbeti oficer i se vertetes qe e kuptoi mbrapa c'bani ne rini, si tekembramja te tane: Zef Mala, Bedri Spahiu... --S. Saiti (diskutimet) 23 dhjetor 2017 09:17 (CET)
@1l2l3k, Duket që qenkam ngutur: Hatake s'paska lëvizur asnjë milimetër nga qëndrimet dhe qasjet e tij... Mbase duhet të arkivohen diskutimet te artikulli i Trebeshinës sepse duket se diskutimet do të vazhdojnë gjatë--Udha (diskutimet) 23 dhjetor 2017 13:07 (CET)
@Hatake, s'paske mësuar gjë prej gjëje dje. Të thashë të rivlerësoje figurën e tij në dritën e zbulimit të djeshëm, por siç duket paske vendosur të relativizosh të shkuarën e tij dhe të kërcesh vallen e vjetër...--Udha (diskutimet) 23 dhjetor 2017 13:07 (CET)
Qe ti ngutesh duket nga menyra si kthen artikullin dhe len paragrafet ne hava, por per qendrimet e mia nuk ka si t'i rrok mendja qe te vetmet kontribute (te pakten me kete nofke perdoruesi) i ke te artikujt e enverismailit. Keshtu qe propozoj t'i japesh fund komentimit te qendrimeve te mija, perderisa s'jane tema e diskutimit: dhe nese e ban, diskutimet nuk kane si me shkue gjate. Meqe ti ngutesh, kjo s'domethane se duhet me u ngute 1l2l3k.
Ti hala nuk e ke kuptue se ç'solli zbulimi i djeshem: thjesht nje saktesim te sherbimit te KT ne Sigurim, dhe vertetim te autoresise te aartikullit qe thjesht e kishe vu pa u shqetesue ma shume per te. Ne vend qe te jesh mirenjohes, mbete tue shkrue çarçafe 'rezymesh' ku me pikepamjet tueja te rrejshme you twist rrjedhen e ngjarjeve, dhe kjo asht fort e peshtire. Se ku ka relativizim nderkohe qe burimi i faktue dhe u persos, s'e kuptoj.--S. Saiti (diskutimet)
Medet për mua, medet për Wikipedinë. Unë kujtova se më në fund gjetëm një gjuhë të përbashkët kurse ti iu riktheve prapë rrugëve të vjetra: akuzo, akuzo dhe akuzo. Fyen kontributet e mia në Wikipedia, fyen kapacitetin tim intelektual për të kuptuar "qendrimet e tua", bën krahasimin absurd mes Enver Hoxhës (një diktatori që ka bërë krime kundër njerëzimit) dhe Ismail Kadaresë (një shkrimtar që as ka bërë krime kundër njerëzimit as terror të kuq), i bën apologji një krimineli ordiner, një themeluesi dhe ish-oficeri të Sigurimit, një mashtruesi dhe shpifësi ordiner që ishte i përkëdhelur nga regjimi komunist, dhe që pas rënies së sistemit fabrikoi dokumente të rreme që të fitonte famë--Udha (diskutimet) 23 dhjetor 2017 14:53 (CET)
Medet Wikipedia ç'ankojce qe ka ne radhet e veta. E ke gjuhen e perbashket dhe do t'i rikthehem me qejf sa te braktisesh aludimet ndaj qendrimeve te mija duke marre per te mireqene qe i njeh mire, fodullek nopran ky. Nuk i fyej kontributet, por po i konstatoj qe sillen vetem tek dy artikuj, figurash mjerisht te bujshme ne historine gjakatare per te cilen te dy kontribuen. Kadarese nuk i ke vu nje kritike qofte, ndersa KT-se ia radhitem te gjitha, pa i kursye asgja nga e kaluemja e tij. Tema nuk asht IK, qe gjithsesi nga te kthjelltit i dihet posti i zadhanesit, asetit dhe investimit. Tekembramja vegel madhore, perkundrejt Kasemit qe per aq sa sherbeu ishte vegel minore. Krimineli ordiner e ka ba burgun e tij, tri here, te faktuem, krimet e veta i ka radhite, Luften Civile e ka permende. Fabrikoi? Prap po merr njenen qasje ndaj tij per te mireqene, gja qe s'perban fakt. Sigurimin lum miku, e themeluen jugosllavet, DMP asht perkthim direkt i OZN-as. Po t'i kushtoje ndopak kohe kerkimeve dhe radhitjes ne artikullin qe ka ne wiki, do te sqarohej se si iu ba themelimi. Kasemi ishte luftar trim i zellshem per kauzen - e pranon vete, trim asht atribut qe mund t'i jepet kollaj mbasi jane raportue luftimet dhe qendrimet e tij. E respektoi vendimin e jetes se vet deri ne fund, per aq sa kishte ne dore, dhe u denue - e ka marre krejt karmen, ç'ka ba, iu kthye mbrapsht. Per peshoren time morale mjafton shpaga e jetes, gjynahet ne kete dynja lahen, ti si gazetarucet e vnerit (dhe si vete Kasemi ne rini te vet) dashkeni me ia ba gjyqin edhe ne wiki, gjyq ne te gjitha frontet. E na flitke per kapacitet, pergjegjesi e ndershmeni intelektuale nderkohe qe s'ban dallimit te mllefit tand dhe artikullit te nje personi. Gjykata e wiki-t asht e thjeshte: pasqyron fakte me nje besueshmeni qe çon kandar dhe ashtu bame, nese ti si person mbrapa nofkes se perdoruesit e perbuz, kjo s'ka te bajne as me wiki-n e as per diskutimin. Nese ke ndonje propozim per permiresim te stilit, lojen te hapun e ke nqs s'don me dhane mend prej ne pension me shtampa, zhbamje dhe lanie artikujsh kacavare. --S. Saiti (diskutimet) 23 dhjetor 2017 16:08 (CET)
Unë nuk e di cilët qenkan ata dy artikuj të vetmuar ku qenkan gjithë kontributet e mia sepse nuk i kam numëruar redaktimet e mia - nuk i numëroj redaktimet e të tjerëve. Po mundohesh me mish dhe shpirt ti bësh Enverin dhe Ismailin idhuj të mi (meqë për ty qenkan i njëjti person). Unë do të vazhdoj të kontriboj në artikullin e Enver Hoxhës, duke përkthyer nga artikulli në anglisht që e ka notën B, një artikull që është neutral,dhe ku në krahasim me artikullin e mjerueshëm shqip, nuk e kanë kapur antikomunistët (kjo s'do të thotë asesi që kam tendencë pro-komuniste edhepse në mentalitetin e tranzicionit perceptohet ashtu). Artikulli anglisht asesi nuk ia kursen krimet.
Me më akuzue mue për "mllef" nuk është mënyrë e mirë për të largu vëmendjen prej biasit tënd pro-Trebeshinë. Kërkoj ndjesë nëse e kam tepruar me epitetet ndaj Trebeshinës, por epitetet e tilla si "vrasës", "sigurims", "shpifës", "koçixoxist" janë objektivë dhe pa ngjyrim emocional
Unë nuk po i bëj gjyq, problemin e shoh nën 1, te fakti që je shumë pro-Trebeshinë dhe po e rëndon kandarin andej kah do ti, nën 2, në faktin se unë po të dukem "anti-Trebeshinë". Në rast se do të shtoja krime tjera të Kasëmit në artikull ty me siguri do të të dukej i pabalancuar.--Udha (diskutimet) 23 dhjetor 2017 17:20 (CET)
Pazari i POV eshte gje e veshtire per t'u bere, kush ju tha juve qe eshte kollaj? Diskutimet mund te zgjasin per vite me radhe. Per kete duhen diskutuar mire burimet nje here, pastaj struktura e paragrafeve, pastaj cfare thuhet, e pastaj hyrja e artikullit. Le te fillojme me burimet nje here. Pastaj te hidhemi te te tjerat. Po mundohuni te flisni te faqja e diskutimit, e jo te faqja ime, pasi nuk eshte shume konstruktive ketu. --1l2l3k (diskutimet) 24 dhjetor 2017 20:56 (CET)

KategoritëRedakto

Përshëndetje 1l2l3k,

Pash që ke punuar ca me krijimin e kategorive të viteve, dhe shumë mirë bën. Un kam filluar më herët një task që të krijoj ato këtu Përdoruesi:Liridon/Hapësira punuese/Kategori, por e kam lënë dhe gjatë kohë nuk jam marrë, gjithsesi nëse të ndihmon mund të vazhdosh ti krijosh. Kategoritë janë një pikë shumë e rëndësishme, edhe nëse nuk kemi artikuj ku ti përdorim, mjafton që të fillimisht të kemi të plotë pemën/degëzimet e kategorive. Punë të mbarë.--Liridon (diskutimet) 8 nëntor 2017 18:36 (CET)

Përshëndetje @Liridon,. Më beso e pashë hapësirën tënde të punës dhe kur të kem kohë do vazhdoj ta bëj. Dje bëra bazën-kategori (vitin pra), per c'mungonte deri te shekulli XII, dhe pastaj do bëj kategoritë e lindjeve/vdekjeve, sipas hapësirës sënde. Një gjë që më bëri përshtypje ishte që numri i artikujve në faqen kryesore nuk u ngrit edhe pse hapa gati 100 kategori. Ndoshta pse janë bosh? Apo kategoritë nuk numërohen si artikuj? --1l2l3k (diskutimet) 8 nëntor 2017 18:39 (CET)
Jo, kategoritë janë hapësirë tjetër. Statistika më të plota janë këtu Speciale:Statistika, ku komplet artikuj/kategoritë/stampat/faqet wiki/ridrejtimet numërohen rreth 190 mijë faqe.--Liridon (diskutimet) 8 nëntor 2017 18:44 (CET)

ReklamimRedakto

Artikulli Sh.B. Buzuku më duket se shkel WP:NOTPROMOTION. Desha ta marr mendimin tënd se sa nga artikulli duhet të hiqet. Mua më duket se diku 80-90% duhet të shkojë. Çfarë mendon ti?--Udha (diskutimet) 9 nëntor 2017 16:54 (CET)

Sinqerisht nuk kam asnje mendim, eshte mire qe keto artikuj te votohen. Coje per diskutim per grisje. Nuk eshte se procedurat i kemi shume te qarta per shquarsine. WP:GNG eshte jashtezakonisht e veshtire te provohet, prandaj duhen votime. Per sa i perket zbukurimeve te pareferencuara, ato duhen hequr, une hoqa disa. --1l2l3k (diskutimet) 9 nëntor 2017 16:56 (CET)
Unë jam kundër fshirjes, por dua thjesht ti heq "zbukurimet". Edhe ai konkursi letrar sikur ska kurrfarë shquarsie--Udha (diskutimet) 9 nëntor 2017 17:01 (CET)
Vura dicka ne faqen e diskutimit.--1l2l3k (diskutimet) 9 nëntor 2017 17:03 (CET)

HatakeRedakto

Merru me Përdoruesi:Hatake sepse po vandalizon artikullin Kasëm Trebeshina për qejf të vetin dhe në vend të sqarimit pse po heq material të referencuar, po më akuzon për "monopol".--Udha (diskutimet) 12 nëntor 2017 15:21 (CET)

Sepse asht laj-thaj burimi yt, copa qurrash te gjetuna neper gazeta. Nderkohe qe une perdora burime paresor: vete vepren e tij ku e ka perdore tekstin e keqperdorun nga llomotitesit pseudogazetare dhe te veteimprovizuem pilastra te shqiptarise. Tek libri (te cilin duhet ta gjesh dhe ta lexosh, jo artikujt qe ripertypin te njejtat dengla) ai e pershkruen origjinen e vet dhe sa vjet ka familja e tij ne fshatin e Permetit prej nga vjen. E kam radhite ma poshte tek Jeta e tij kete. Flamurtaret e tejzellshem si ti kane hy dhe kane dale nga wiki, e cila ka per parim neutralitetin, jo tendenciozitetin e prodhuem nga media e diktueme.--S. Saiti (diskutimet) 12 nëntor 2017 15:24 (CET)
Or mik, libri i Nuri Dragojt nuk është "copa qurrash të gjetuna neper gazeta". Eshte nje nder librat e pakte te shkruar per Trebeshinen edhe madje ka bias pro Trebeshines. Ne shume vende e citon autobiografinë e Trebeshinës, Dafinat e Thata, që po të pëlqen ty ta sjellësh si burim! Mos hidh akuza kot, lëre cinizmin tend e bëhu serioz.--Udha (diskutimet) 12 nëntor 2017 15:28 (CET)
Ku merr vesh ti fjalen mik or taj, se e rikthen si skile 10 here dhe mbasandej qurravitesh ketu. Na ke mesue edhe fjalet bias, ti m'refuzon mue burimin paresor sepse t'asht mbushe mendja qe Dragoj asht pro-Trebeshine? A ke ç'ndie? Po si kenka ma i mire interpretimi se burimi or taj?--S. Saiti (diskutimet) 12 nëntor 2017 15:33 (CET)
Një herë më akuzove se doja "monopol" , pastaj mu referove me fjalën "tutkun" dhe po vazhdon prapë me sulme personale + Shtoja kësaj vandalizmin. Ja po ta citoj Dragoj cthote

Sipas Trebeshinës, të parët e tij, Durasi dhe djali i tij Bali,ishin turq nga Sarukani. Njerëz të përzier në luftërat civile të epokës së Bajazit Jillderëmit dhe të Mehmetit të Parë. Ata uinternuan në Shqipëri më 1417-ën dhe u vendosën në Vinokashtë Kazasë së Përmetit. Në këtë vis të bukur të Jugut, u ndien tëplotë dhe u përshtatën aq mirë, sa për pesëqind vjet undryshuan në mënyrë të atillë, saqë asnjë nuk mund t’i dallontemë nga shqiptarët e tjerë.

Hajde mirë, "kenkan ba" "shqyptar". Por Trebeshina "pa prâ" po e thotë me krenari se ka origjinë turke elhamdulilah, e ti që po më "thu" mua "skile" po hjek "shi" njat pargraf. A ka ndoj ven te njaj libër i zi, ku thot jam shqyptar? Ose ku pranon se e ka "komsinë shqyptare"? Ose ku thote se ndihet shqiptar? Une qysh po shoh ky asht ndi turk elhamdulilah e jo "qen i pabesë shqiptar" (citat nga romani "Mekami") Nkjoftë se ka, ma sjell "taj" e mos "qit petlla n'ujë",se at'her porsi shumë kuj, ka met nejt kunglli mi ujë. Kem me t'thanë tanë tunjatjeta, e s'ti kthejm redaktimet e shkreta--Udha (diskutimet) 12 nëntor 2017 15:43 (CET)
Ok, cojeni te faqja e diskutimit te artikullit tani, jo te faqja ime. Do e ndjek atë faqe diskutimi, nëse keni nevojë për mua. Hatake, shkrova dicka te faqja jote, je i paralajmëruar. Udha: nuk ka nevoje per ironi, kur gjakrat janë të ndezura (përgjigjja jote e fundit nuk është në nivelin e të parave). --1l2l3k (diskutimet) 12 nëntor 2017 23:15 (CET)
Nrregull 1l2l3k, ama më mirë ironi sesa të shara. Post Scriptum: Muk mendonj që ke bërë mirë që ia dhe statusin e redaktorit, as këtij, as atij nga Greqia që nuk di shqip. Të lutem mos u ngut :P--Udha (diskutimet) 12 nëntor 2017 23:53 (CET)
Statusi i redaktorit nuk jep shumë. Në enwiki e merr pothuajse menjëherë. Unë gjithmonë e kam menduar që jemi tepër restriktivë, dhe do ia jepja përdoruesve mbas së paku 4 ditësh nga regjistrimi si dhe së paku mbas 20 redaktimesh automatikisht, po gjithsesi, mendimi im, ndoshta e kam gabim. Greku c'bëri gabim? Ka vite këtu. --1l2l3k (diskutimet) 13 nëntor 2017 03:13 (CET)
Azigjo. Akoma s'ka bërë gjë, mirëpo mungesa e njohurive të shqipes i bie që nuk bën dot redaktime kualitative dhe duhet t'i rrijë dikush mbrapa. Për kontirbutin e tij potencial tek artikujt historikë me tema të "nxehta" si Epiri dhe Arvaninët nuk po flas...--Udha (diskutimet) 13 nëntor 2017 07:48 (CET)
Ai ka edituar në wikin grek qysh më 2008, dhe ka eksperiencë. Nëse vë kategorinë e duhur, defaultsort-in, dhe shkruan termin greqisht në mënyrë të mirë gramatike, pse duhet t'i rrijë mbrapa dikush? Gjithsesi i shohim editimet, nëse gabon, ia heqim, po t'i japësh një përdoruesi statusin e redaktorit mbas 4 vjet editimesh është minimumi i mirënjohjes dhe i parimit "assume good faith". Ne shqiptarët si të beses qe jemi, duhet ta përvetesojmë këtë parim më mirë se të tjerët. Ose fundja le të themi që do kemi parimin socialist "beso, kontrollo".--1l2l3k (diskutimet) 13 nëntor 2017 14:24 (CET)
Eh, tek një pjesë e caktuar shqiptarësh hyjnë në punë vetëm parimet marksist-leniniste. Sido që të jetë, për t'i vënë kapakun "çashtjes" Hatake, e sigurova burimin parësor që e kërkonte, përkatësisht librit të cilit i referohej i nderuemi

Të parët e mi. Durasi dhe djali i tij Bali, ishin turq nga Surahani dhe, të përzier në luftërat civile të epokës së Bajazit Jilldërëmit dhe të Mehmetittë Parë, u internuan në Shqipëri më 1417 dhe u vendosën në Vinokash të Kazasë së Përmetit. Atje u aklimatizuan m jetën shqipare dhe, pesëqind vjet u ndryshuan në mënyrë të atillë, saqë asnjë nuk mund t'i dallonte më nga shqiptarët e tjerë [vazhdon më tej...]

— Kasëm Trebeshina, Një ditë në natën pa fund (Dafinat e thara), Sh.B.Buzuku, Prishtinë, 2016, fq.16
Burimi parësor qenka identik me burimin dytësor, ndaj nuk e kuptoj pse zotnia Hatake u soll në mënyrë të padenjë, madje duke më fyer, kur e dinte shumë mirë se të dhënat që i futa unë ishin marrë nga i njëjti paragraf i librit të Trebeshinës ku i kishte marrë ai të dhënat mbi shpërnguljen etj që i futi në artikull. Ndal aktivitetit sabotator z.Hatake--Udha (diskutimet) 13 nëntor 2017 17:41 (CET)
I nderuar, desha të të pyes kur i fillon bllokimi 3 ditësh këtij zotnisë Përdoruesi:Hatake? Besoj se një internim i shkurtër do t'i ndihmonte të qetësohej dhe të sillej në mënyrë më dinjitoze dhe më konstruktive me përdoruesit tjerë në Wikipedia.--Udha (diskutimet) 14 nëntor 2017 15:08 (CET)
@1l2l3k, Të lutem zgjatja pushimin këtij tipit Hatake. Nuk ka ndonjë keqardhje për sjelljen e tij dhe me anë të fjalëve po dëshmon se do t'i përsërisë veprimet e tij kur të zhbllokohet. Nuk jam i sigurt nëse persona të tillë duhet të rrinë në Wikipedia edhe dyshoj shumë për kontributet që mund të japin në Wikipedia përdorues që vazhdimisht thyejnë rregullat, fyejnë të tjerët dhe refuzojnë të pendohen për gabimet e tyre (edhe nuk është hera e parë që bllokohet për fyerje). Agresiviteti nuk ka vënd në Wiki. Me respekt,--Udha (diskutimet) 14 nëntor 2017 18:20 (CET)
Ku duhet t'ua parashtroj komunitetit kërkesën për ta bllokuar Hataken? Nuk është hera e parë që merr bllok, dhe meqë po i përsërit gabimet dhe qasjen fyese ndaj përdoruesve, dhe masat e ndërrmarra ndaj tij janë qesharake po e marr në konsideratë një hap të tillë.--Udha (diskutimet) 14 nëntor 2017 19:12 (CET)
Unë e bllokova për dy javë, dhe nëse përsërit ofendime, blloku do jetë më i gjatë. Kur të duash mund të shkosh në kuvend e të kërkosh përjashtim, i cili është më i rëndë se blloku. Gjithsesi të këshilloj të rrish larg, për ca kohë e të qetësohesh. Ka miliona artikuj ku mund të kontribuosh dhe Kasëmi duket ia arriti qëllimit nga varri pasi po na prish me njëri tjetrin. Mundohu mos e bësh personale. --1l2l3k (diskutimet) 14 nëntor 2017 19:51 (CET)
I nderuar, faleminderit që e more parasysh lutjen time. Mirëpo që të jemi të qartë, faji nuk është i imi. Përdoruesi ka një histori me fyerje banale ndaj përdoruesve të tjerë shoqëruar me edit war, madje edhe të tilla në profilet e përdoruesve që i urren, ku ata ia hiqnin fyerjet që ua bënte në profil, kurse ai ua zhbënte ato redaktime dhe ua rikthente fyerjet. Por nuk do e kërkoj përjashtimin e tij, përveçse nëse vazhdon me të njëjtin avaz si më parë kur të rikthehet. Sa për punën e Kasëmit, e kam blerë Disidentët e rremë të Sadik Bejkos kështu që mund ta stolis artikullin më të dhëna nga më ekzotiket për veprimtarinë e Trebeshinës në Sigurim, por për hir të uljes së gjakrave nuk do të shtoj asgjë dhe do e lë artikullin kështu si është për një periudhë të pacaktuar. Megjithëse mendoj se origjina turke duhet të kthehet në paragrafin e parë. Nëse vetëm për hir të një grindjeje mes dy përdoruesish nuk do e riktheni origjinën turke në krye, atëherë kjo i bie që jeni në gjendje të sakrifikoni kualitetin e Wikipedias për hir të mosmarrëveshjeve. Unë nga ana ime u tregova i gatshëm dhe bëra kompromis duke e hequr kombësinë turke nga stampa e biografisë prandaj pres edhe nga ju dhe pala tjetër që të bëni lëshime puna e origjinës, sidomos pasi që unë mendoj se dhashë argumente të mjaftueshme për ta rikthyer--Udha (diskutimet) 14 nëntor 2017 20:14 (CET)
@Udha, ndjehu i lire të editosh artikullin. Ti atje s'bëre asgjë gabim, e vetmja gjë për të cilën të tërhoqa vëmendjen ishte insinuata që nuk duhet të ishte shkruar. Për sa kohë që nuk ofendon njerëzit në wiki, dhe nuk bën luftëra editimi (të cilat ti s'i bëre), jeta është e thjeshtë. --1l2l3k (diskutimet) 15 nëntor 2017 00:23 (CET)

ReferencatRedakto

- Përshëndetje 1l2l3k , faleminderit për temën e diskutimit që ma le në faqe ,e vlerësoj qëllimin tënd por pasi që personi në fjalë nuk është prezent më në atë klub mu dukën si të panevojshme prandaj i hoqa ato referenca përndryshe nuk ndodh sepse e di që duhet punë për ato . Gjithë të mirat -- Zmarlind5 (diskutimet) 16 Nëntor 2017 22:05 (CET).

1l2l3k sigurisht se të kuptoj të jam mirënjohës , faleminderit shumë për vërejtjen . Zmarlind5 (diskutimet) .

Kërkesë redaktimi më 18 nëntor 2017Redakto

Thjesht dua te falenderoj per keshillat Faleminderit jam e re ne kete pune por besoj se do ja dal. Per 1l2l3k nga lol&lmao

FalenderimeRedakto

(diskutimet) 18 nëntor 2017 18:05 (CET)-Ndonjehere njerezit duhet te falenderohen sepse ata japin keshilla edhe kur ne nuk u kerkojme ndihme kete njerezit e bejne per shkak te  ndjenjes se humanizmit , keshtu qe falenderojini njerezit edhe kur ju japin keshilla te vogla qe mund tju duken te pavlefshme--LOL & LMAO (diskutimet) 18 nëntor 2017 18:05 (CET)P.s(pas shenimit) Faleminderit :D

Nuk jam unë ai ?Redakto

- Sa i përket asaj vote mos e mendo se jam ai lloj tipi që nuk e kuptoj se nëse bëj të tilla gjëra nuk sanksionohem nuk di se kush ka ndërhyrë . Zmarlind5 (diskutimet) 22 Nëntor 2017 18:35 (CET)

71.000Redakto

Si thua ta marim si objektiv qe pa u ndruar vitet te arijme 71.000 artikuj? Bilanci ne wikin tone per krijim eshte shum i ulet psh sot deri ne kto momente jane kriuar 6 artikuj nga te cilet 3 i kam kriuar un.Me keto ritme do naduhet edhe shum kohe.Kan ngelur edhe 38 dit qe nga neser deri ne 2018 kurse neve na duhen edhe 500 artikuj qe ne dite i bije te krijojme 14.Mendijmi im eshte qe ti ndajme nga 6-7 secili percdo dit dhe te kriojme artikuj “mesatar” + 2-3000 bajt.E bukura qendron se sjemi te detyruar.Je PRO apo jo Si thua? --Tiimiii (diskutimet) 23 nëntor 2017 20:47 (CET)

@Liridon, ka hapësira punuese. Le të na e vërë objektiv dhe unë do ndihmoj. Vetëm mos më kërkoni të bëj artikuj grash të huaja, apo LGBT, se nuk jam i interesuar. Ose, nëse ti, @Tiimiii, ke ndonjë listë me linket e artikujve në anglisht, vure diku, dhe unë i futem. Përkthimi është kollaj, krijimi nga hici më i vështirë. Puna ime ka qenë sistemimi i kalave, monumenteve kulturore, kishave dhe xhamiave, pa u fokusuar te nje artikull i vetem, po duke u nisur nga lista e monumenteve kulturore qe krijoi Liridoni si per Kosoven ashtu per Shqiperine. Aty materiali eshte kolosal, po nuk bëhet dot shpejt. Ndryshe, vendbanimet e Shqiperise s'jane bërë akoma të gjitha, ka shumë për të bërë. Do thoja që Maqedonia ka më shumë vendbanime se Shqipëria në sqwiki. Po unë do i besoja prioriteteve sipas Liridonit, ai e njeh sqwikin si pëllëmbën e dorës së tij. Gjithsesi, preferenca ime do ishte të mbaronim këto dhe këto. Vetëm Tirana dhe Shkodra (që nuk janë bërë akoma) kanë rreth 300 bashkë (~150 secila). Mendoj që rreth 20-30 prej tyre janë bërë, po nuk janë të lidhura me listën, pra duhen evituar duplikatet. Kjo do ishte shume më e veshtirë, pasi nuk ka nje hapesire punuese, po listat e monumenteve jane goxha kollaj, pasi Liridoni ka koordinatat, tipet e arkeologjisë, tipin e objektit, dokumentin që i mbron, etj. Liridon, një pyetje për ty: Do ishe dakord që listat e monumenteve t'i bëja si "redlinks" (për ato monumente që s'janë shkruar akoma)? Kjo do e bëjë më të lehtë identifikimin e hapësirës punuese. --1l2l3k (diskutimet) 24 nëntor 2017 13:32 (CET)
Un nuk ju kam kërkuar se çfarë të shkruani, me raste mund t'ju kem rekomanduar, por secili zgjedh vetë temat  . Gjithsesi, sa i përket monumenteve, i kam gati në formë të strukturuara, por do duhet ti shoh edhe një herë për gabime të mundshme (të zakonshme në tituj), edhe nga dhjetori do i keni gati për ti krijuar. Me sa di Tirana dhe Shkodra janë të përfunduara 80%-90% (por lista e monumenteve nuk i ka lidhjet wiki, dhe emrat mund t; jen pak ndryshe), por ka plot monument për qytete të tjera, ndoshta 150-250.--Liridon (diskutimet) 24 nëntor 2017 22:26 (CET)
@1l2l3k, jo mee cne per LGBT.Ideja ime esht qe me patjeter ne dite te krjojme nga 6-7 artikuj te ja vem vetes si synim,nese i bashkohet ksaj fushate edhe @Zmarlind5, qe eshte shum aktiv per krijimet dhe Liridoni nga ana tjeter qe i ka gati 200 e ca mund te arijme 71.500. Ka lista sa te duash psh. kjo dhe kjo por jane te nje rendesie me te "lart" kane gati 300 nese duash te njejta por me te "leta" ti bej un pa merak vec ma thuaj, dhe une kam lista per gjuhet sa te duash(mbi 5000 gjuhë).--Tiimiii (diskutimet) 25 nëntor 2017 00:46 (CET)
Më pëlqen ideja e përkthimit të artikujve me baza marksiste-leniniste ndonëse këta në enwiki kundërmojnë revizionizëm. Wikit Shqip nuk mund t'i mungojnë asesi artikujt e tillë kur dihet se Shqipëria ka qenë 30 vjet fortesa e vetme e marksizëm-leninizmit në botë! Unë veç kam filluar përkthimin e Diktaturës së Proletariatit dhe do përkthej edhe ca të tjerë në mënyrë që ta përmbushim pllanin 5-javor. Wikipedianë të të gjitha vendeve, bashkohuni!--Udha (diskutimet) 25 nëntor 2017 01:08 (CET)
C'është ki pllan javor bre shoku Udha, pllanet Partia i ka vetëm 5-vjecare. Sa për article ban, nëse ndodh, mund të apelohet mbas 6 muajsh. Hajt të na rruajë kllasa punëtore! 1l2l3k (diskutimet) 25 nëntor 2017 02:30 (CET)
@Udha,Do ishte dicka e bukur dhe faleminderit. Shoku @1l2l3k, permbaju pllanit se degët ikën po rënja egziston! Bëj shaka por mund edhe mos bej kshu qe mos haro pllanin shoku pllaninn  
@1l2l3k, sa i përket punës time unë jam duke u fokusuar tek faqja 1000 Artikujt që qdo Wikipedia duhet ti ketë , aty ka shumë artikuj të pa krijuar , informatat po i marr nga Wiki-en , dhe stampën infobox-bio po e vendos tek secila , pastaj nëse po ka ndonjë informatë më të hollësishme po i marr nga linqe të ndryshme . - Zmarlind5 (diskutimet) 25 Nëntor 2015 13:05 (CET) .
@Tiimiii, 70,999. Gati u be, :-). --1l2l3k (diskutimet) 21 dhjetor 2017 00:00 (CET)

@1l2l3k, Eshte gje e mrekullueshme dhe te faleminderit shume.Heren tjeter me thuaj se te ndimoj edhe un :) Le te punojme per 72.000 tani haha --Tiimiii (diskutimet) 21 dhjetor 2017 03:04 (CET)

Komunat e KosovesRedakto

Shumica prej komunave te kosoves eshte ende e pakriuar apo keshtu mduket mua? Ke njohuri? Po them qe nese nuk jane te kriuara se paku ta kemi ne vizion per me tutje. --Tiimiii (diskutimet) 23 dhjetor 2017 00:49 (CET)

Nuk kam njohuri, po jam duke bere fshatrat e Shqiperise (20% te fundit, se 80% i ka bere Tefci), kurse komunat e Shqiperise jane bere te tera. Kosoven nuk e kuptoj aq mire. --1l2l3k (diskutimet) 23 dhjetor 2017 05:46 (CET)
@Tiimiii, fshatrat e Kosoves jane bere pergjysem. Pikenisja duhet te jene rajonet. Shih Komunen e Prizrenit per shembull se sa fshatra ka me redlinks. Nese kjo eshte gjendja dhe mund te ekstrapolojme per gjithe Kosoven, del se 70% e fshatrave te Kosoves nuk jane bere. --1l2l3k (diskutimet) 30 dhjetor 2017 16:40 (CET) @Tiimiii, me duket se ia futa kot, po rishikoj ato fshatra ne redlinks, dhe jane bere, duan thjesht redirekte te forma e shquar ku ekzistojne artikujt. 1l2l3k (diskutimet) 30 dhjetor 2017 16:57 (CET)

BllokimetRedakto

Përshëndetje 1l2l3k. Meqë ti ke njohuri të thella për rregullat e Wikipedias thashë të të pyes a mund të bllokohet një përdorues prej redaktimit të një artikulli të vetëm, dhe në cilat raste. P.S. Merre në konsideratë arkivimin e Talk Page siç e bën Liridoni--Udha (diskutimet) 24 nëntor 2017 17:40 (CET)

Udha si ke qenë, na mori malli. Po, dhe kam bllokuar shumë të tillë. Kur shoh një IP, që futet në wiki, thotë një fjalë të pisët, unë e bllokoj. Tipa të tillë janë të rrezikshëm, pasi janë vandalë të pastër. Nëse dëmi është më i lehtë, atëherë duhet bërë një paralajmërim. Për arkivimin, do arkivoj kur të bëhen nja 100 mesazhe, janë pak tani. --1l2l3k (diskutimet) 24 nëntor 2017 22:02 (CET)
Ju përshëndes me zjarr nga zëmra gjithë juve...Jam shumë i gëzuar që ndodhem sot këtu në gjirin tuaj, se, më qante zëmra për të ardhur, por punët më penguan. Kam dashur shumë të vij më shpesh. Po hë do thoni juve, ç'u bëre, pse s'erdhe më parë?--Udha (diskutimet) 24 nëntor 2017 23:23 (CET)
Enver djali, me duhet te te bej ca qifqi, vetëm që u duke këtu në Gjirokastër (meqë likoja të bën keq për diabetin), :-). 1l2l3k (diskutimet) 24 nëntor 2017 23:24 (CET)
Mbajini racionet e qifqive për vete se muaji është i gjatë (sikur s'e mbaja mend se paska tollona edhe për qifqi, më duket paskeni rrëshqitur në revizionizëm gjatë mungesës sime). Nejse, ua sa mirë i ditke fjalimet e komandantit. Ore do dalësh me veteranët për 29 nëntor 1947...87...2017?
Ta lë humorin anash, nuk e pata për bllokim të tillë, por për bllokimin e një përdoruesi prej redaktimit të një artikulli të vetëm në kohën që është i lirë të redaktojë gjithë artikujt e tjerë. Ndërkohë e zbulova që kjo quhet Article Ban por kushtet e bllokimit s'i gjej dot.--Udha (diskutimet) 24 nëntor 2017 23:44 (CET)

SharrasRedakto

Since he is officially known in Albanian under an albanised name I don't have any objection about it. Thanks for the useful intervention. --Pavlos1988 (diskutimet) 26 nëntor 2017 03:29 (CET)

Pavlos1988, are you serious about a so-called Albanianisation of the area. The reverse has happened in the region with Hellenisation of the Orthodox Albanian speaking population turned into Arvanites (who locally and ironically call their language shqip) and now Greeks. I can back this up with heaps of non-Albanian scholarship -many Greek. The family in their native local Albanian tongue are known as Sharra in the village. In Greek Wikipedia many names of people in the Balkans are given by their Greek name, in Bulgarian wiki by their Bulgarian name etc though they many be known by a different variant in (another language).Resnjari (diskutimet) 26 nëntor 2017 05:44 (CET)

Resnjari, I'm not here to argue with you about Thesprotia/Chameria or about the Greek minority of Albania and basically I'm not here to create conflicts with my edits or my writing style (This is Albanian wiki and are you serious), especially on another user's TP. If I wanted to do such a thing, I would edit articles like p.e. Himara, Saranda etc.

As about the names policy: your explanation about Sharras name was offensive and not helpful (He was an Albanian speaker and this is Albanian wiki). It is like if I considered p.e. Themistokli Gërmenji as Themistoklis Germenis (sic), because he was Christian Orthodox and he had an ancient Greek name, but this would be totally wrong because religion is not always the best way to define someone's ethicity. But the same also goes for language.

Just like Gërmenji, Petro Marko and Pandeli Sotiri were Albanians, felt Albanians and acted as Albanians although they were Christian Orthodox, also the majority of the Albanian-speaking Christians of Thesprotia/Chameria (just like the Arvanites of South Greece) were Greeks, felt Greeks and most important acted like Greeks (as about Thesprotia/Chameria, Souliotes case and a large portion of Zervas kapetanioi during WW2 - like p.e. Baloumis - are the best examples).

If you can't understand this and you support 100 years old claims that all these are Pseudo-Greeks because they have an Albanian-speaking backround, it is not my problem but it's my right to disagree and deny to follow this path, just like I do on the other hand with the pro-Greek claim which wants every single Christian Orthodox of South Albania to be Greek.

As you mentioned, yes, in Greek Wikipedia we have an article about p.e. Gjergj Kastrioti/Skënderbeu under the name Georgios Kastriotis/Skenderbeis, because he is known in Greek bibliography under a hellenised name, but we don't consider him as Greek (at least the vast majority of Greek users).


On the other hand, 1l2l3k's explanation was clear, useful and made me understand that according to the policy I was wrong (In Albanian sources it is Jani Sharra).


So, I believe that we don't have anything more to say about Sharras and we can all continue our edits in good faith. --Pavlos1988 (diskutimet) 26 nëntor 2017 20:50 (CET)

"Just like Gërmenji, Petro Marko and Pandeli Sotiri were Albanians, felt Albanians and acted as Albanians although they were Christian Orthodox": Orthodox Albanians have been such for 2000 years, and that is not a strange thing, so that "although" word bugged me a lot. @Pavlos1988, I invite you to have a look at this list, and see how many churches are there. They were built by Albanian masons, painted by Albanian painters, served by Albanian priests, and, ahem, attended by Albanian Orthodox people. I invite you to enrich your knowledge of the Albanian language as it will be a blessing for your future contributions to sqwiki. 1l2l3k (diskutimet) 27 nëntor 2017 00:05 (CET)

1l2l3k, I used the word although, because we all know that p.e. the modern Greek nationality was built over religion (every Greek Orthodox is Greek) while the modern Albanian nationality was built over language (every Albanian speaker is Albanian). And because of that, as I mentioned before, there is a false belief in Greece that almost every Christian Orthodox from South Albania is Greek or at least an albanised Greek and believe me, it's very difficult to convince someone that this is not true. That's why I mentioned some Orthodox Albanians, because in many Greek sources they are considered as Greek traitors(sic).


On the other hand, after reading Albanian authors from Kristo Dako till Sherif Delvina, I have the impression that there is also a false belief in Albania that every Greek with an Albanian-speaking backround is Albanian or feels Albanian, even if we are talking about people who fought hard against the Albanian national case (like p.e. the Albanian-speaking Greek guerillas of 1912/13 and EDES during WW2 who also commited attrocities in Paramythia after the liberation from the Axis forces). If I am right, they are known as filogrek. :D

So, as about me, I believe that at least for a Greek I know and - most important - I understand many aspects about Albanian history and culture, so I'm trying to contribute in both Greek and Albanian wiki.

P.S. I know a mix of arvanitika and standard Albanian, and even if I'm able to read and also understand some words or phrases I'm still very weak. Believe me, I feel very sorry for writing here in English and not in Albanian and for not being able to contribute with huge texts (as a do in my native language), but I' ll do my best. :) --Pavlos1988 (diskutimet) 27 nëntor 2017 01:03 (CET)

Pavlos, I will highly praise every single attempt of yours to communicate with me in Albanian in the future, as I feel I am doing a disservice to other Albanian wikipedians in writing to you in English in my talkpage, so please feel free to give it a shot. I believe that the "filogreks" are Albanian citizens that are philohelenes. I'm not sure if the Greek guerillas of 1912/13 were Albanian speakers, but the WW2 ones were Greek citizens (although Albanian speakers), am I wrong? In general my history knowledge is scarce and I like more doing articles on churches and mosques and who built them, rather than writing about who destroyed them. --1l2l3k (diskutimet) 27 nëntor 2017 01:17 (CET)

I believe that the term "filogrek" was used during various eras and under various circumstances. One of these, I think is also the one you described.

As about the Greek guerillas who aided Greek Army during the Balkan Wars in Epirus-Albania front, many of them were locals of Epirus and South Albania and some of them were Albanian-speakers.

Also, during the time of Axis Occupation in Thesprotia/Chameria, some (few, many, I don't know the exact figures) of EDES guerillas were also Albanian-speakers or with an Albanian-speaking backround but except for being Greek citizens they were also Greek nationalists with a strong anti-Albanian an anti-muslim sentiment, the opposite of Këshilla forces who were anti-Greek and wanted the annexation of Thesprotia/Chameria to the Albanian state.

As about the last part of your text, I agree: even though I like military history and difficult issues, I also like many other things and it's much more relaxing to write about a painter (like Edi Hila in Greek wiki or Nikiforos Lytras in Albanian wiki) or a mountain (p.e. Mali i Dajtit in Greek or Psiloritis in Albanian) rather than about a warlord, a guerilla leader or issues where multiple POV's are included.

Natën e mirë. --Pavlos1988 (diskutimet) 27 nëntor 2017 02:28 (CET)

Pavlos1988, maybe we got off on the wrong start, but you did use the term "Albanised", and that is a highly loaded term. In Thesprotia, northern parts of Preveza province and a few villages in Ioannina province, there still exist sizable amounts of people who speak Albanian (those born from the 1990s onward have little to no knowledge of the language). People from that area are also known by their Albanian language name. This is Albanian wikipedia and those forms are preferred in those contexts, especially when they come from that kind of background. As for what happens on Greek wikipedia, not my concern. Best.Resnjari (diskutimet) 27 nëntor 2017 08:58 (CET)

Resnjari, as I mentioned before I respect that these people (Albanian-speaking Greeks according to the Greek POV, Albanians I guess according to the Albanian POV) are known in Albanian language and sources under Albanian names, so I won't bother again anyone about it. If Sarras is known in Albanian as Sharra and Balumis as Ballumi I'm ok with that.

P.S. I used the term "Albanised" about Sarras in the same way I used the term "Hellenised" in Skënderbeu's case. There was no offence in that, at least this was not my intention. Pavlos1988 (diskutimet) 27 nëntor 2017 16:41 (CET)

Pavlos1988, on names, with Sharra's, i had placed his Greek language name form right next the one in Albanian. Changing it and then going on about something being "Albanised" in Albanian wikipedia causes issues. You make reference to "Albanian speaking Greeks". This type of termingoloy has its problems due to the history of assimilation and those connotations it carries. Friedman puts it better then i. He states the following (p.33 [2]): "At first glance, the Greek practise of refering to Macedonian and Bulgarian speakers living in the Greek state as slavoophone Greeks, or to Albanian speakers as albanophone Greeks might appear to be a way of combining a recognition of linguistic difference with the old millet system of ethnic identification or possibly even the newer concept of nation-state citizenship (Greek thus meaning 'Greek Orthodox Christian' or, conceivably, 'Greek citizen'). That this is not actually the case, however, and that this policy is aimed at assimilating non-hellenophone minorities is seen in the fact that, aside from the history of oppressive government policies that have never allowed the use of the languages of non-hellenophone Christians in any public sphere and have, during some periods, even gone as far as to prohibit these languages in private, Greek governments never refer to the Greek-speaking minority of southern Albania as hellenophone Albanians or to Greek speakers in Turkey (regardless of relgion) as hellenophone Turks." When i wrote the articles about those villages i used the term ortodokse shqipfolës (Orthodox Albanian speakers), as opposed to shqiptarë ortodokse (Orthodox Albanians). I have received abuse emails on having chosen to go down this route, but it is neutral and one that Western scholarship uses as well. Now i am going to say this to you in good faith. If you want to participate in the Albanian wikipedia project that is fine, but it is important to have awareness that this is an Albanian wikipedia project. Here certain Greek ideological concepts like "albanophone Greeks" or "Albanian speaking Greeks" are not going to be recycled here. If your someone with Arvanite origins wanting to reconnect with their Albanian roots, thats ok, but no to terminology or concepts like "albanophone Greeks" which is common among Arvanites and right wing Greek nationalist groups and of course the Greek government. What they do in Greek wikipedia is not a concern.Resnjari (diskutimet) 27 nëntor 2017 18:08 (CET)


Resnjari, honestly, I can't understand why we are still discussing about a solved issue on another user's TP.

1. Please decide. You are writing all the time about the Greek POV and how wrong it is according to your opinion and the references that supports your opinion (it's like if I can't find references that supports Greek POV) and then you claim that you don't care about what happens in Greek wiki which is a reflection of the Greek POV, just like the Albanian wiki is a reflection of the Albanian one!


2. Well, you are writing about Greek nationalists. I can write too about Albanian nationalists, Albanian far right groups and Albanian ideological concepts about many aspects of Greek history and Greek population, but this is not my case and I won't follow you on that. You are free to blaim anyone and anything you like (Greek state, Greek Orthodox Church, Greek nationalists etc).

3. You wrote: "If you want to participate in the Albanian wikipedia project that is fine, but it is important to have awareness that this is an Albanian wikipedia project".

I am full aware of this and that's why I agreed with 1l2l3k's notice about Sarras name and I thanked him for his intervention and that's why I am very careful not to write on the articles section something that will provoke the majority of the users. But here is a TP and I can write my opinion freely just like everyone else.

4. Most important: the last couple of days I had free time, I have in my possession two very interesting books in Greek about Albanian history and culture (this and that) that I want to use in Greek wikipedia, I wanted to gather information in order to create an article in Greek wiki about an Albanian village or a incident just like I did with Plasë or masakra e Borovës, I wanted to create 3 or 4 articles in Albanian wiki about Greek football players (I was able to create only one), I wanted to add about 60 or 70 DefaultSorts on Albanian wiki articles and guess what? I spend most of that time writing about ethnicities, national identities, Greek and Albanian POVS etc in a dead end conversation because you stuck on one term I used on a TP and not on an article.

I don't have anything more to add. If you want to discuss something about how we can improve some articles write on my TP and I will answer there.

P.S. I'm not descendant of Albanian-speaking Greeks (aka Arvanites), at least as far as I know. --Pavlos1988 (diskutimet) 27 nëntor 2017 21:45 (CET)

Pavlos1988, that's all fine and good, but on my part i needed to outline this. On Albanian nationalism, i am not into that. In fact it recycles many concepts from Greek nationalism and even Hellenism that has been given a an Albanian veneer (i.e pseudo-science theories like Pelagsian theories emanating of course from the Arvanites, Alexander the Great being Albanian etc). On blame, no one is blaming anyone, i simply point things out using scholarship. Best.Resnjari (diskutimet) 28 nëntor 2017 05:10 (CET)
Guys, just so you know, I don't mind you writing in my talk page at all, and I mean it! 1l2l3k (diskutimet) 28 nëntor 2017 01:17 (CET)

Kategoria:Futbollistë në Olympiakos F.C.Redakto

Please delete it because it already exist! Më fal... --Pavlos1988 (diskutimet) 27 nëntor 2017 00:00 (CET)

Deleted both as they were empty. You can restart them and fill as you please. 1l2l3k (diskutimet) 27 nëntor 2017 00:09 (CET)

Geia sasRedakto

Ky redaktim këtu ka elemente të theksuara folklorike, për dallim prej elementeve enciklopedike që preferohen në Wikipedia--Udha (diskutimet) 27 nëntor 2017 13:42 (CET)

E vertete po ishte nje fare permiresimi ne proze. Gjithsesi nese do t'i besh revert, beje, une nuk do pengoj. --1l2l3k (diskutimet) 27 nëntor 2017 13:45 (CET)

Emërtimi i kategoriveRedakto

Pershendetje 1l2l3k! Vura re se ke krijuar kategori te tipit Kategoria:Ndërtesa të përfunduara në shekullin e 18 AD dhe Kategoria:Ndërtesa të përfunduara në shekullin e 4 PER. Emertimi per mendimin tim ka dy gabime.

  1. Ne librat e historise shqip (dhe ne Wikipedinë tone) eshte tradite qe shekujt shkruhen me numra romake. Mire eshte te vazhdojme po te njejtin konvencion. Nese nderrojme mendje, mund ti zevendesojme te gjitha kategorite automatikisht, jo disa me numra romake disa me numra arabe.
  2. Ne shqip ka term ekzakt se si percakton vitet para Lindjes se Krishtit. Perdoret p.e.s. dhe jo PES. Ndersa per vitet pas Lindjes se Krishtit nuk perdoret asgje, as AD.

Gjithe te mirat! -- Euriditi  27 nëntor 2017 20:56 (CET)

@Euriditi, E drejtë dhe do i korigjoj manualisht, brenda javës. pra do heq AD dhe do vë p.e.s., si dhe do vë shekujt me shifra romake. A je i sigurt që nuk është p.e.r.? Edhe nje pyetje tjeter: Duhet te jete Kategoria:Ndërtesa të përfunduara në shekullin e IV p.e.s. apo Kategoria:Ndërtesa të përfunduara në shekullin IV p.e.s.?--1l2l3k (diskutimet) 27 nëntor 2017 23:17 (CET)
  U bë!--1l2l3k (diskutimet) 28 nëntor 2017 20:13 (CET)
Ne rregull, te falenderoj per pergjigjen e shpejte! Ne fakt une e kam hasur ne formen p.e.s., megjithese forma p.e.r. ka me shume rezultate ne Google. Kategoria:Ndërtesa të përfunduara në shekullin IV p.e.s. duket forma me e sakte. Megjithate nuk e di si eshte kategoria korresponduese ne Wikipedite e tjera, por Kategoria:Ndërtesa të shekullit IV p.e.s. do te bente kuptim gjithashtu. Nese ndertimi do te vazhdonte per dy apo tre shekuj mund te perfshihen dy-tre kategori te tilla. Por nuk prish pune, mjafton te perdoren ne artikuj dhe te jene te lidhura me kategori ne gjuhe te huaj. Pune te mbare! -- Euriditi  28 nëntor 2017 21:35 (CET)
I lidha te gjitha ne wikidata me wikit motra. --1l2l3k (diskutimet) 29 nëntor 2017 00:10 (CET)

KategoritëRedakto

-1l2l3k - Po por pasi që hyra tek stampa:lindje në vite, aty dolën gjithë vitet të ndarë në shekuj dhe mendova se ndoshta nuk është e nevojshme ti përshkruaj por në rregull , faleminderit shumë për këshillën -- Zmarlind5 (diskutimet) 1 dhjetor 2017 17:54 (CET)

1l2l3k - Faleminderit shumë lidhur me këtë , por nuk mendoj se është e nveojshme të shkruajmë kategorinë mbi vitin 2000 pasi që është vit shum i afërt dhe më rastisi aty paragrafi ishte deri në vitin 2100 , nuk mendoj se është e nevojshme të plotësohet pasi as ne nuk jemi të gjallë në atë kohë hahah. Faleminderit për mirëkuptimin - Zmarlind5 (diskutimet) 1 dhjetor 2017 18:02 (CET)

EmriRedakto

E fshiva emrin para se të më paralajmëroje. Kështu që nuk po e marr si warning meqë u tregova më i shpejtë :P Qeshë në udhë e sipër të të kërkoj t'i fshish redaktimet sipas rregullave kur pashë se kishe komentuar në kuvend.--Udha (diskutimet) 6 dhjetor 2017 23:09 (CET)

Mund t'i fshish ca nga redaktimet problematike këtu?--Udha (diskutimet) 7 dhjetor 2017 00:49 (CET)
Pastrues jam po jo deri në atë pikë, :-). Nuk besoj se është e nevojshme, pasi fundja paralajmërimin e fundit ia dhashë dhe ti nuk i ngele mangut po e ftove që ta linte wikin në mënyrë vullnetare, :-). Në kuvend, po, të dhashë të drejtë. Besoj se mjafton. --1l2l3k (diskutimet) 7 dhjetor 2017 00:57 (CET)


Ftese për Wiki Weekend Tirana 2017Redakto

Komuniteti i Open Labs zhvillojnë për të katërtin vit rradhazi Wiki Wekeend Tirana 2017 me qëllimin për të pasuruar artikujt në gjuhën shqipe në Wikipedia. Ky aktivitet do të zhvillohet gjatë fundjavës së dytë të dhjetorit, përkatësisht në datat 9 dhe 10 dhjetor, ku pjesëmarrësit do të mblidhen në ambientet e Open Labs Hackerspace (Tiranë) në një program që kombinon puntoritë (workshops) me prezantimet nga wikipedianët nga Tirana, Elbasani, Durrësi, Prishtina, Gjilani, Zyrihu etj. Do të ketë gjithashtu workshope/editathons të ndryshme rreth Wikidata, Wiki Loves Maps, Wikiprojekti LGBT dhe Wikimedia Commons. Wiki Weekend synon që të ndërtohen ura bashkëpunimi me wikimedianë të tjerë nga vendi dhe rajoni, të inspirohen wikimedianë të rinj që të bashkohen me komunitetin, të njihet publiku me projektet e Wikimedias, të organizohen editathone dhe të rritet ndërgjegjësimi i mediave lokale dhe institucioneve rreth rëndësisë së ndarjes së dijes përmes projekteve të lidhura me platformat dhe kulturën bashkëpunuese wiki.

Aktiviteti fillon në 9:30 dhe mbaron në 16:00 (të shtunën dhe të dielën). Ju ftojme të bashkoheni në abientet e Open Labs.

--Nafie shehu (diskutimet) 7 dhjetor 2017 22:03 (CET)

English-speaking Albanian admin neededRedakto

Can an administrator from this project who speaks good English please take a look at the discussion here, and comment on the underlying conversation in Albanian which is the subject of the complaint? Thanks. Beyond My Ken (diskutimet) 9 dhjetor 2017 02:29 (CET)

I'd like to help, but I won't, I don't have the time. For now sqwiki is more than sufficient for my spare time. Sorry about that. --1l2l3k (diskutimet) 9 dhjetor 2017 04:35 (CET)

Ankesë për HatakenRedakto

(po e rikthej tekstin e ankesës që e postova dhe fshiva para ca ditësh. Shpresoj të ndërmerren masa)

  • Fyerje personale, krahinore dhe politike (Kosmet= shkurtesë e Kosovo i Metohija = Term politik me të cilin i referohen serbët Kosovës dhe që sipas kushtetutës së Serbisë është emri zyrtar i "provincës jugore" të tyre.)1 2
  • Edit Warring
  • Vandalizem (po aty: Lindi > Leu)

I njëjti përdorues ka bërë shkelje të tilla edhe më parë: Edit Warring: Rasti 1: 11 reverts breda një ore në faqen e një përdoruesi për t'i rikthyer fyerjet që ia largonin Rasti 2 Rasti 3 Rasti 4: 14 reverts + Rasti 5: Kasem Trebeshina (për të cilin u bllokua një herë). Meqenese nuk mbushet qe nuk mbushet mend, duhet te largohet per nje periudhe me te gjate prej Wikipedias.

PËRDITËSIM: Vandalizëm 1 2
Ore a i monitoron ndokush këtu redaktimet që bëhen për përputhshëmri me rregullat, apo jo? Meqenëse unë nuk shihem me sy të mirë kur ndërhyj në artikujt ku ka redaktuar zotnia, kush tjetër po i mbikqyr pra?--Udha (diskutimet) 9 dhjetor 2017 22:07 (CET)
Të bllokova ty për 1 ditë, dhe Hataken për 3 muaj. Të kisha paralajmëruar për të dytën herë që të ndaloje wikihoundin ndaj tij, po e vazhdove. --1l2l3k (diskutimet) 11 dhjetor 2017 16:41 (CET)
Krijoi Sockpuppet...--Udha (diskutimet) 14 dhjetor 2017 23:49 (CET)
E ke fjalen per kete? --1l2l3k (diskutimet) 14 dhjetor 2017 23:50 (CET)
Po. Shikoje mënyrën si e shkruan referencën. Hatake dhe Përdoruesi i ri. As kjo s'do koment.--Udha (diskutimet) 14 dhjetor 2017 23:54 (CET)
Shih përgjigjen që dhashë më poshtë. Kuvendi vendos nëse do përdoret checkuser. --1l2l3k (diskutimet) 18 dhjetor 2017 18:35 (CET)
Kush po na bën tani Wikihounding? 1. Sapo kthehet vandalizon prapë një artikull senistiv për të cilin edhe më parë kishim diferenca të thella, atë të Trebeshinës, duke larguar burimet dytësore për ti shtuar parësoret ndonëse i është thënë që të parat janë të preferueshme në Wikipedia, duke larguar burimet nga gazetat dhe duke shtuar në vend të tyre blogje si "radiandradi"(!), duke hequr tinëzisht referenca si një të Ag Apollonit dhe duke e ridrejtuar gabimisht tek një referencë krejt tjetër si Bejko. A do ta cilësosh edhe këtë si Wikihounding nga ana e tij? A do ta cilësosh edhe këtë si "karrem" nga ana e tij për të më detyruar mua të ndërhyj në artikull në mënyrë që të më akuzojë pastaj për "vazhdim" të "Wikihoundit" ndaj tij (pa marrë parasysh se ndryshimet shihen tek Ndryshimet e fundit dhe tek Lista Mbikqyrëse e imja, ku artikulli është që prej Nëntorit, pra nuk ka lidhje me kurrfarë monitorimi imagjinar të veprimtarisë së tij, për të cilën akuzohem unë nga ca zotërinj këtu)--Udha (diskutimet) 20 dhjetor 2017 12:13 (CET)
Po këtë zhbërjen e redaktimeve të mija të sotme, si ta shoh unë tani? A ta shoh si "karrem" për Edit Warring?--Udha (diskutimet) 20 dhjetor 2017 12:56 (CET)
Kjo nuk perben wikihound, pasi Hatake ka edituar atje edhe me pare. Gjithsesi e mbrojta artikullin dhe ktheva mbrapsht editimet e tij pasi prishnin referencat. Kthejuni te dy te faqja e diskutimit dhe zgjidheni atje. Editwarring nuk ndihmon asnjeri. 1l2l3k (diskutimet) 20 dhjetor 2017 13:04 (CET)

Artikujt e rinjRedakto

Përshëndetje 1l2l3k , desha vetëm tët them lidhur me artikujt e rinj dhe disa redaktime që i kishe bërë , nëse ke mundësi ti kontrollosh dhe ti pranosh pasi dikush nuk mund ti zë si të sakta . Gjithë të mirat . Suksese ! - Zmarlind5 (diskutimet) 14 dhjetor 2017 23:09 (CET)

Une, si kontrollues, kam kontroll automatik, keshtu qe nuk ka nevoje. Do kisha nevoje shume per ndihmen tende te kjo liste. --1l2l3k (diskutimet) 14 dhjetor 2017 23:14 (CET)

Ankesë për UdhënRedakto

Kërkoj vëmendje ndaj tonit që i jep debatit dhe qëndrimeve prapanike që ka kundrejt historisë. Pretendoj kthjellim.
  • Pretendoj po ashtu si përdoruesi me të cilin ngatërrohem që të kuvendohet sërish folja "për të lerë", për shkak se nuk kemi arsye për t'i dhënë foljes "për të lindur" polisemi semantike duke e patur foljen përkatëse, mbarëshqiptare. Ftoj për konsultim fjalorësh para se vendimmarrjet të bëhet arbitrare. Me nderim, punë të mbarë --Ku-kemi-lerë-o-Çajup (diskutimet) 17 dhjetor 2017 14:29 (CET)
Lol. Ka faj admini @1l2l3k, që të lejon të lodrosh këtu në kundërshtim me rregullat e Wikipedias, se do të duhej të ishe përjashtuar me kohë nga Wikipedia për krijim të kukullave dhe për fyerjet e panumërta ndaj përdoruesve të tjerë. Tani duhet t'i vuajmë pasojat edhe ne përdoruesit e ndershëm pasi çuam kohë dëm duke u marrë me ty, në vend që të shpenzonim kohën tonë të çmuar për të kontribuar në Wikipedia. Edhe një gjë, jepi fund teatrit se e morëm vesh të gjithë që je Hatake. Kush tjetër zhbën redaktimet në faqet e përdoruesve?--Udha (diskutimet) 17 dhjetor 2017 15:59 (CET)

Duhet të ketë gjithashtu një lloj kufizimi së paku në nivel paralajmërimi të mirëbesuar për ta ndalur wikigjurmimin që e paska të domosdoshëm të bëjë mëgjithëse në pension. Ai artikull po punohej dhe tani që është përfunduar, së paku hëpërhë, paragrafin biografik mundesh lehtësisht ta matësh se ç'gjendje qe para dhe si është tani pas punimit. Ftoj kontrollorët që mirësisht m'i shqyrtuan artikujt @Tiimiii, dhe @Zmarlind5, që të peshojnë në kandar të arsyes hakërrimin e këtij përdoruesi që është e paktë ta quaj një reagim histerik. --Ku-kemi-lerë-o-Çajup (diskutimet) 17 dhjetor 2017 16:31 (CET)

1l2l3k ta tërhoqi vërejtjen të mos përdorësh këtë llogari Sockpuppet ore Përdoruesi:Hatake, se je i bllokuar deri në mars 2018 për fyerjet e egra ndaj meje. Mbaje agresivitetin tënd për vete. Sidoqoftë është gabimi im që nuk e kërkova përjashtimin tënd me kohë dhe tani toleranca ime ndaj teje po më kthehet si boomerang--Udha (diskutimet) 17 dhjetor 2017 16:36 (CET)
Sinqerisht nuk shoh asgjë nga linket më sipër, për të cilën përdoruesi Udha duhet të sanksionohet. Udha përdor terminologji komuniste, po nga ana tjetër nuk janë të mjaftueshme për bllokim dhe Udha ka të drejtë të heqi gjëra nga faqja e tij e diskutimit, edhe pse s'është e rekomandueshme. Sakaq ftoj përdoruesin Udha të ketë më shumë kujdes në etiketimin e përdoruesve të tjerë, nëse nuk do t'ia kthejnë me të njëjtën monedhë. Nëse administratorë të tjerë nuk e shohin si unë (po ftoj disa prej tyre, @Liridon,, @Olsi,, @Euriditi,) ju lutem, më thoni.--1l2l3k (diskutimet) 18 dhjetor 2017 18:33 (CET)
Nuk jam shumë i informuar për detaje të diskutimeve, por kam parë qe keni pasur shumë, si duket më shumë për të përmirësuar/nënvlerësuar mendimin e njëri tjetrit se sa për të përmirësuar sqwikin, prandaj nuk do hy në detaje se kush ka ose jo të drejtë. Çdo ditë e re është një fillim i ri, prandaj mundohuni të harroni debatin e vjetër në çdo diskutim të ri, mundohuni të jeni konstruktiv dhe tolerantë. Nëse vazhdoni kështu, të ndiqni njëri tjetrin, ti gjeni gabime njëri tjetrit në mënyrë të qëllimshme, atëherë më e drejta do ishte të dy të bllokoheni përgjithmonë. Ka plotë artikuj të tjerë që duhen krijuar/përmirësuar.--Liridon (diskutimet) 18 dhjetor 2017 18:53 (CET)
@Liridon, I nderuar, nëse dëshiron mund të të postoj një listë të detajuar me shkeljet që i ka bërë Hatake në Wikipedia, në mënyrë që të qartësohet se cili prej nesh kishte të drejtë. Arsyeja pse nuk e kam bërë këtë, pra që nuk kam kërkuar një përjashtim të tijin, është se përpos sjelljes dhe fjalorit vulgar, ka kontribute të mira në Wikipedia. Me gjithë historinë e problemeve të tij me përdorues tjerë dhe nga gjitha shkeljet e rregullave që ka bërë po mjaftohem të të tregoj e faktin që përdoruesi Hatake pos që është bllokuar dy herë për fyerjet e përsëritura ndaj meje 1 2 ("tutkun","i paburrë"," i pabesë", "i paudhë", "udbash", "KosMet-as" etj), tri ditë pas bllokimit të dytë ka krijuar Sockpuppet, postimin e të cilit mund ta shohësh më lart. Duke u shtirur si një përdorues krejt tjetër ka krijuar këtu një seksion duke tentuar të më bllokojë. Ju lus për mirëkuptim që jam nxehur me të se jam lodhur me jokonstruktivitetin, kokëfortësinë dhe fyerjet e tij, si dhe me përkëdheljen e çuditshme që u bëhet atyre këtu në sqwiki. Fundja edhe bllokimi 3 muajsh iu hoq vetëm pas një jave.--Udha (diskutimet) 20 dhjetor 2017 16:06 (CET)
@Udha, askush, askënd nuk e përkëdhel këtu, me rëndësi është mos shkoj debati në ekstreme dhe të humbet thelbi se pse po kontribojmë në Wikipedia. Në momentin e komentit skam qenë në dijeni të kërkesës nga Olsi për sock-puppet, por shoh që tani ka rikthyer bllokimin për 3 muaj të Hatake-s, duket se drejtësia ka shkuar në vend ??. Un mbes me mendimin e mësipërm.--Liridon (diskutimet) 20 dhjetor 2017 16:33 (CET)
@Liridon,Sa për sqarim, Olsi nuk e kishte parë që une e kisha zhbllokuar Hataken. @Udha, Blloqet nuk janë ndëshkues, janë thjesht për mbrojtje të wikit dhe të përdoruesve të tij. Hatake më premtoi që nuk do ofendonte më, dhe unë nuk kam asnjë arësye për të mos e besuar. Nëse vazhdon ofendimet, të lutem më thuaj: premtimet bëhen vetëm një herë. --1l2l3k (diskutimet) 20 dhjetor 2017 21:25 (CET)
Përshëndetje. Më fal që po të shqetësoj, por a vlejnë "parazit", analfabet funksional dhe shqiptarovogël si ofendime?--Udha (diskutimet) 24 dhjetor 2017 21:05 (CET)

Abuzim i të drejtave të adminitRedakto

Nga ia lejon vetes të bllokosh ose të zhbllokosh sipas dëshirës përdorues që kanë thyer rregullat, pa pyetur askënd? Përdoruesi në fjalë ka krijuar sockpuppet dhe në vend që t'ia zgjasësh bllokimin, t'ia ia heq krejt. Kurse mua më hidhesh në qafë me akuza patetike për gjoja karreme që u paskam vënë ca përdoruesve dhe "wikihounde" të paqena.--Udha (diskutimet) 18 dhjetor 2017 17:00 (CET)

Që Hatake ka sockpuppet duhet vërtetuar. Mund të kërkosh një checkuser në Kuvend dhe, kur të aprovohet, e cojmë në meta. --1l2l3k (diskutimet) 18 dhjetor 2017 17:13 (CET)
Ah ashtu? Interesnate si iu shmange çështjes së parë--Udha (diskutimet) 18 dhjetor 2017 17:21 (CET)
Cilës çështje? Që nuk pyeta asnjeri? E kush të garantoi ty që unë nuk u konsultova me administratorë të tjerë? Kurse për akuzat e mia që ti i quan "patetike", ki kujdes: unë të paralajmërova dhe ti vazhdove wikihounding, e pastaj të bllokova. Me miliona artikuj ka për të bërë, po ti merresh vetëm me Hataken. Dramat e tua zënë gjysmën e faqes sime të diskutimit. Nëse e sheh wikin si fushë beteje, ka sanksione të tjera të posaçme edhe per atë punë. --1l2l3k (diskutimet) 18 dhjetor 2017 18:26 (CET)
Qetesohuni se po vjen edhe Viti i Ri, nga zemerimi harroni te hani kofshen e gjelit. Udha eshte nje kontribues cilesor, prandaj edhe admini duhet te ofroje me shume bashkepunim. Udha eshte nje kontribues i vjeter, pra me pervoje, edhe Udha duhet te perpiqet te mirekuptoje me shume qellimet e mira te adminit. Njerez jemi, kemi moskuptime, shkembeni emailet me njeri-tjetrin dhe bisedoni me qetesi. Udha, vendose emailin sepse kjo do te te ndihmoje. Shendet te dyve. Ktrimi991 (diskutimet) 18 dhjetor 2017 19:54 (CET)
Ktrimi, mirëseerdhe te faqja ime: Të garantoj që nga ana ime nuk ka asfarë zemërimi, :-), bile edhe kur më akuzojnë për abuzim privilegjesh.--1l2l3k (diskutimet) 19 dhjetor 2017 19:57 (CET)

LeuRedakto

Akoma po e përdor foljen "Leu" ndonëse në Kuvend jemi marrë vesh ndryshe, madje ma riktheu edhe ndryshimin nga Leu në Lind që e bëra. (P.S. Kjo nuk është Wikihound)--Udha (diskutimet) 23 dhjetor 2017 19:16 (CET)

Leu eshte forme dialektale. Wikipedia nuk do vdesi po te perdoret po mire eshte te perdoret "lindi". Problemet me te medha jane kredencialet e burimeve qe po perdoren, te tjerat me shqetesojne me pak. Mundohu te fokusohesh te burimet, kur qartesohen ato, gjithe te tjerat behen me kollaj. --1l2l3k (diskutimet) 24 dhjetor 2017 20:53 (CET)
A ta marr këtë si leje për të përdorur dialektin gegë në artikuj? Meqenëse jam folës i tij, do ta përdorja atë më me dëshirë sesa gjuhën standarde--Udha (diskutimet) 24 dhjetor 2017 21:25 (CET)
E cilit dialekt te lutem, Përdoruesi diskutim:1l2l3k?--S. Saiti (diskutimet) 25 dhjetor 2017 00:37 (CET)

Lushnja HistorikeRedakto

Është përdorues i mirë, i përkushtuar në përmirësimin e Wikipedias, por nuk ia ka haberin burimeve.--Udha (diskutimet) 24 dhjetor 2017 21:07 (CET)

Do rritet. Wiki eshte si droga: me disa perjashtime, sa me shume pushtet te kesh, aq me perdorues i mire behesh, :-). --1l2l3k (diskutimet) 8 janar 2018 15:48 (CET)
Return to the user page of "1l2l3k/Arkivi 2017".