Koordinatat: 42°14′27″V 21°15′36″L / 42.2407°V 21.2601°L / 42.2407; 21.2601

Partesh është një vendbanim në komunën e Parteshit, Kosovë.

Partesh
Fshat
Vendndodhja
Partesh is located in Kosova
Partesh
Partesh
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Partesh
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 24′ 7″ Veri

21° 26′ 1″ Lindje

Sipërfaqja dhe demografia
Sipërfaqja 30 km2
Dendësia 59.56 banorë/km2

DemografiaRedakto

Komuna e Parteshit sipas rezultateve preliminare te regjistrimit të popullsisë së vitit 2011 ka 629 banesa (shtëpi), 418 ekonomi familjare dhe 1787 banorë.

Lidhje të jashtmeRedakto 
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj