Zgjedhjet vendore do të zhvillohen në territorin e Republikës së Shqipërisë më 14 Maj 2023 për të zgjedhur kryetarët e bashkive dhe anëtarët e këshillave bashkiakë.

Zgjedhjet vendore në Shqipëri 2023
Shqipëria
2019 ←
14 maj 2023 (2023-05-14)
→ 2027

Si votohet? Redakto

Votuesi do të ketë në duar dy fletë: një për kryetarin e bashkisë dhe një për këshillin bashkiak.

Për të votuar në mënyrë të vlefshme, zgjedhësi duhet të shënojë me X ose + përbri në kutinë e bardhë anash emrit të kandidatit për fletën e kryetarit të bashkise dhe anash emrit të partisë për fletën e këshillit bashkiak.

Nuk është e thënë që zgjedhësi të votojë për të kandidatin e të njëjtës parti dhe për listën e saj për këshilla bashkiakë. Pra nqs do të kishim partitë "Tek" dhe "Çift", zgjedhësi mund të votojë për kandidatin për kryetar të partisë "Tek" duke shënuar përbri emrit të tij në fletën e kryetarit, por mund të zgjedhë partinë "Çift" në fletën e këshillit.

 
Harta e Bashkive të Shqipërisë

Prapavija Redakto

zgjedhjet vendore të Shqipërisë 2019, opozita shqiptare bojkotoi zgjedhjet duke bërë që socialistët të garonin të vetëm në 31 bashki. Vetëm Shkodra dhe Finiqi u fituan nga kandidatët e opozitës, ndërsa të gjithë kryetarët e tjerë dolën nga Partia Socialiste . [1] Sipas shifrave zyrtare, pjesëmarrja ishte 22,97% ose 812,249 persona. [2] Opozita deklaroi se sipas përllogaritjeve të tyre pjesëmarrja ka qenë 15.12%. [3] Zgjedhjet u quajtën "farsë" nga lideri i opozitës, atëherë Lulzim Basha. [4]

Sali Berisha dhe Ilir Meta u takuan zyrtarisht më 26 tetor 2022 për të planifikuar zgjedhjet e ardhshme. [5] [6] Si Meta ashtu edhe Berisha zgjodhën të zhvillonin primare (paraprake) për të përzgjedhur kandidatët e përbashkët për secilën bashki, ndërsa Partia Socialiste zgjodhi garonte e vetme pa asnjë aleancë elektorale. [7] Megjithatë, duke qenë se Partia Demokratike ishte e ndarë mes Enkelejd Alibeajt dhe Sali Berishës, ishte e paqartë se kush do të mbante emrin e partisë në fletëvotim. [8] Belind Këlliçi fitoi në paraprake duke qenë kandidati për të sfiduar Erion Veliajn në Tiranë si kandidat i Berishës, [9] ndërsa Alibeaj nuk e shpalli kandidatin e tij në Tiranë.

Ilirjan Celibashi, kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, deklaroi se as Enkelejd Alibeaj dhe as Sali Berisha nuk do të lejoheshin të regjistronin kandidatët e tyre nën emrin e subjektit "Partia Demokratike e Shqipërisë" përpara se afati të 7 marsit, që do të thotë se Partia Demokratike (PD) nuk do të lejohet të kandidojë në zgjedhjet e ardhshme vendore. [10]

Në shkurt të vitit 2023, pati polemika rreth lidhjeve të kryeministrit Edi Rama dhe Charles McGonigal, i cili besohej se ishte i lidhur me oligarkun rus Oleg Deripaska, dhe gjithashtu u padit veçmas për akuzën e pranimin e pagesave nga ish -inteligjenca shqiptare Agron Neza. [11] [12] [13] [14]

Më 3 mars 2023, emri Partia Demokratike e Shqipërisë iu dha pjesës së drejtuar nga Enkelejd Alibeaj. [15] [16] Fillimisht Gjykatat e Tiranës e kishin pranuar fillimisht ankesën e Sali Berishës. [17] Megjithatë, më 11 mars 2023, Alibeaj nuk u lejua të regjistronte Partinë Demokratike nga KQZ, shkak mungesa e dokumentacionit të rregullt. Në fakt, u duk se Lulzim Basha ishte ende kryetar i partisë, edhe pse Basha kishte deklaruar dorëheqjen në mars të 2022. Megjithatë Basha nuk e kishte finalizuar kurrë dorëheqjen e tij në asnjë burim të shkruar. Alibeaj njoftoi se do të apelojë vendimin e KQZ-së. [18]

Kandidatët e Berishës u lejuan të regjistroheshin si Partia Demokratike, por në listën e partisë së Ilir Metës . Më 15 mars 2023, Berisha dhe Meta njoftuan se koalicioni i tyre do të quhej Bashkë Fitojmë . Ai do të përbëhej nga PBDNJ, Partia e Lirisë së Shqipërisë, Partia Demokristiane dhe shumica e Partisë Demokratike të Shqipërisë. [19] Pas këtyre zhvillimeve, disa kandidatë të Alibeajt do të jepnin përfundimisht dorëheqjen ose do të mbështesnin kandidatët e Berishës. [20] [21] [22] [23]

Zgjedhjet pjesore mars 2022 Redakto

Pas zgjedhjeve të fundit, Presidenti shpalli zgjedhjet e pjesshme më 6 mars 2022, pasi në atë kohë nuk kishte asnjë kryetar bashkie të zgjedhur në gjashtë bashkitë Vorë, Dibër, Shkodër, Lushnjë, Rrogozhinë dhe Durrës . Kandidatët që ishin zgjedhur në qershor 2019 në ato bashkësi nuk mund të merrnin detyrën për shkak të veprave dënuese që ishin bërë të njohura në të kaluarën ose kandidati kishte vdekur. [24] [25]

Partinë Demokratike ishte përfshirë në beteja të brendshme për pushtet. [26] [27] [28] Ish-kreu i partisë Sali Berisha u përjashtua nga partia që ai ndihmoi të themelonte, por më parë kishte zhvilluar personalisht një kongres partie ku pjesëmarrësit kishin rrëzuar kryesinë e partisë së Lulzim Bashës. [29] [30] Në zgjedhjet e pjesshme në të gjashtë bashkitë, një kandidat i Partisë Demokratike dhe një kandidat i përkrahur nga Berisha garuan përkrah një kandidati të Partisë Socialiste. Kandidatët besnikë të Berishës garuan me emrin e koalicionit Shtëpia e Lirisë. [31] [32] Në të gjitha bashkitë, kandidatët e Shtëpisë së Lirisë morën rreth dukshëm më shumë vota se përfaqësuesit zyrtarë të PD-së. Në Shkodër fitoi kandidati i Berishës, ndërsa në pjesën tjetër të bashkive fitoi Partia Socialiste. [33]

Rezultatet nga zgjedhjet e pjesshme [34]
Rrethet Pjesëmarrja në votime Fituesi Partia politike PS PD SHeL
Vorë 41.04% Blerim Shera Partia Socialiste 69.39% 6,29% 24.33%
Dibër 41,99% Rahim Spahiu Partia Socialiste 60.82% 19.28% 19.46%
Lushnjë 35.88% Eriselda Sefa Partia Socialiste 58,80% 10.43% 30.77%
Shkodër 28.05% Bardh Spahia Shtëpia e Lirisë 39.51% 16.82% 43.67%
Durrës 26.57% Emiriano Sako Partia Socialiste 58.47% 11.85% 29.68%
Rrogozhinë 28.45% Edison Memolla Partia Socialiste 60.73% 21.96% 17.31%

Partitë dhe koalicionet Redakto

Number Party Acronym Chairman Coalition
1 Koalicioni Bashkë Fitojmë[a] BF Sali Berisha Bashkë Fitojmë
2 Partia Socialiste e Shqipërisë PS Edi Rama Aleanca për Shqipërinë Europiane
3 Partia Agrare Ambientaliste(sq. Mjedisore) PAA Agron Duka
4 Partia Republikane PRSH Fatmir Mediu
5 Lëvizja e Legalitetit(sq. Ligjshmërisë) PLL Shpetim Axhami
6 Partia Demokracia Sociale PDS Paskal Milo
7 Aleanca Liberale e Djathtë[b] ALD Artur Roshi Aleanca Liberale e Djathë
8 Partia Social Demokrate PSD Tom Doshi
9 Partia Demokratike PD Enkelejd Alibeaj
10 Lëvizja për Zhvillim Kombëtar LZHK Dashamir Shehi
11 Fryma e Re Demokratike FRD Sali Shehu
12 Partia për Drejtësi, Integrim dhe Bashkim PDIU Shpëtim Idrizi
13 Partia për Europianizimin dhe Integrimin e Shqipërisë PEISH Rivelino Çuno
14 Aleanca Demokratike AD Eduard Abazi
15 Bindja Demokratike BD Astrit Patozi
16 Partia për Mbrojtjen e të Drejtave të Emigrantëve PMDE Ymer Kurti
17 Aleanca Arbnore Kombëtare AAK Gjet Ndoj
18 Partia e Ballit Kombëtar PBK Adriatik Alimadhi
19 Aleanca për Demokraci dhe ADS Gaqo Apostoli
20 Lëvizja Punëtore Shqiptare PLPSH Genci Sakaj
21 Fronti i Majtë

(sq. Balli i Majtë)

FM Marko Dajti
22 Partia e Unitetit Kombëtar

(sq. Partia e Bashkimit Kombëtar)

PUK Idajet Beqiri
23 Partia e Gjelbër e Shqipërisë PGJ Edlir Petanaj
24 Partia Konservatore KONS Bashkim Murati
25 Partia Lëvizja e Re LRE Arian Galdini
26 Aleanca për Barazi dhe Drejtësi Evropiane ABDE Valentino Mustaka
27 Partia Kombëtare Konservatore PKKA Kujtim Gjuzi
28 Partia e Mbrojtjes së të Drejtave të Punëtorëve Shqipëtarë PMDPSH Kadri Isufaj
29 Aleanca Maqedonase për Integrimin Evropian AMIE Vasil Sterjovski Aleanca për Shqipërinë Europiane
30 Partia e Emigracionit Shqiptar PESh Kostaq Papa
31 Partia e Reformave Demokratike Shqiptare PRDSh Krenar Rryci
32 Partia Komuniste e Shqipërisë PKSH Qemal Cicollari
33 Partia Ora e Shqipërisë POSH Zef Shtjefni
34 Partia Kristian Demokratike PKD Dhimiter Muslia
35 Nisma Thurje NTH Endrit Shabani
36 Lëvizja Bashkë BASHKË Arlind Qori
37 Minoriteti Etnik Grek për të Ardhmen MEGA Kristo Kiço
38 Aleanca Demokristiane ADK Zef Bushati
39 Liga Demokristiane LDK Mhil Gecaj
40 Partia e të Ardhmes së Shqipërisë PASH Emin Subashi

Sondazhet Redakto

Kujtesë: Sondazhet masin mbështetjen popullore por kanë edhe gabime statistikore. Sondazhet nuk duhet të merren paraprakisht si të vërteta. Nuk ekziston asnjë sondazh i cili parashikon saktësisht rezultatin e zgjedhjeve, por vetëm sondazhe që u afrohen sa më shumë atij.Tiranë

Anketues Data PS BF PD LB nuk e di Abstenim Plumbi
style="background:#5B15B4
" |
style="background:#0080C6
" |
style="background:#FF7070
" |
EuroNews Albania 14 prill 2023 42.1 28.7 1.4 0.8 20.2 6.6 style="background:#5B15B4
color
white;" | 13.4
EuroNews Albania 17 mars 2023 45.8 23.8 - - 21.9 8.5 style="background:#5B15B4
color
white;" | 22
EuroNews Albania shkurt 2023 45.6 21 - - 24.4 9 style="background:#5B15B4
color
white;" | 24.6

Zgjedhjet për Kryetar Bashkie Redakto

Çdo kryetar/e bashkie është në zgjedhje, edhe ata/o që janë zgjedhur në vitin 2022.

Qarku Qyteti Kryebashkiaku/ja Partia Aleanca
Berat Berat Ervin Demo Partia Socialiste
Berat Kuçovë Kreshnik Hajdari Partia Socialiste
Berat Poliçan Adriatik Zotkaj Partia Socialiste
Berat Skrapar Adriatik Mema Partia Socialiste
Berat Urë Vajgurore Juliana Memaj Partia Socialiste
Dibër Bulqizë Festime Mjeshtri Partia Socialiste
Dibër Dibër Rrahim Spahiu Partia Socialiste
Dibër Klos Valbona Kola Partia Socialiste
Dibër Mat Agron Malaj Partia Socialiste
Durrës Durrës Emiriana Sako Partia Socialiste
Durrës Krujë Artur Bushi Partia Socialiste
Durrës Shijak Elton Arbana Partia Socialiste
Elbasan Belsh Arif Tafani Partia Socialiste
Elbasan Cërrik Andis Salla Partia Socialiste
Elbasan Elbasan Gledian Llatja Partia Socialiste
Elbasan Gramsh Besion Ajazi Partia Socialiste
Elbasan Librazhd Mariglen Disha Partia Socialiste
Elbasan Peqin Bukurosh Maçi Partia Socialiste
Elbasan Përrenjas Nuri Belba Partia Socialiste
Fier Divjakë Josif Gorrea Partia Socialiste
Fier Fier Armando Subashi Partia Socialiste
Fier Lushnjë Eriselda Sefa Partia Socialiste
Fier Mallakastër Qerim Ismailaj Partia Socialiste
Fier Patos Fatjon Duro Partia Socialiste
Fier Roskovec Majlinda Bufi Partia Socialiste
Gjirokastër Dropull Dhimitraq Toli Partia Socialiste
Gjirokastër Gjirokastër Flamur Golemi Partia Socialiste
Gjirokastër Këlcyrë Kelmet Ndoni Partia Socialiste
Gjirokastër Libohovë Leonard Hide Partia Socialiste
Gjirokastër Memaliaj Albert Malaj Bashkë Fitojmë
Gjirokastër Përmet Alma Hoxha Partia Socialiste
Gjirokastër Tepelenë Tërmet Peçi Partia Socialiste
Korçë Devoll Eduard Duro Partia Socialiste
Korçë Kolonjë Erion Isaj Partia Socialiste
Korçë Korçë Sotiraq Filo Partia Socialiste
Korçë Maliq Gëzim Topçiu Partia Socialiste
Korçë Pogradec Ilir Xhakolli Partia Socialiste
Korçë Pustec Pali Kolefski Partia Socialiste
Kukës Has Miftar Dauti Bashkë Fitojmë
Kukës Kukës Safet Gjici Partia Socialiste
Kukës Tropojë Rexhë Byberi Partia Socialiste
Lezhë Kurbin Majlinda Cara Partia Socialiste
Lezhë Lezhë Pjerin Ndreu Partia Socialiste
Lezhë Mirditë Albert Mëlyshi Bashkë Fitojmë
Shkodër Fushë-Arrëz Hilë Curri Bashkë Fitojmë
Shkodër Malësi e Madhe Tonin Marinaj Partia Socialiste
Shkodër Pukë Rrok Dodaj Bashkë Fitojmë
Shkodër Shkodër Benet Beci Partia Socialiste
Shkodër Va i Dejës Kristian Shkreli Partia Socialiste
Tiranë Kamëz Rakip Suli Partia Socialiste
Tiranë Kavajë Fisnik Qosja Bashkë Fitojmë
Tiranë Rrogozhinë Edison Memolla Partia Socialiste
Tiranë Tiranë Erion Veliaj Partia Socialiste
Tiranë Vorë Blerim Shera Partia Socialiste
Vlorë Delvinë Besmir Veli Partia Socialiste
Vlorë Finiq Romeo Çakuli MEGA
Vlorë Himarë Fredi Bejleri Bashkë Fitojmë
Vlorë Konispol Ergest Duli Partia Socialiste
Vlorë Sarandë Oltian Çaçi Partia Socialiste
Vlorë Selenicë Nertil Bellaj Partia Socialiste
Vlorë Vlorë Ermal Dredha Partia Socialiste

Vendet në Këshillat Bashkiakë Redakto

Çdo vend në Këshill është në gatishmëri për zgjedhje.

Qarku Bashkia Ulëset e Këshillit Ulëset(Bashkë Fitojmë) Ulëset e Partisë Socialiste Ulëset e PD-së Parti të tjera dhe kandidatë të pavarur Fituesi
Berat Berat 31 7 20 3 1 PS
Berat Dimal 21 3 11 4 3 PS
Berat Kuçovë 31 8 18 3 2 PS
Berat Poliçan 15 1 13 1 0 PS
Berat Skrapar 15 5 8 0 2 PS
Dibër Bulqizë 21 3 9 1 8 PS
Dibër Dibër 31 5 13 1 12 PS
Dibër Klos 21 2 6 1 12 PS
Dibër Mat 21 2 9 2 8 PS
Durrës Durrës 51 13 28 5 5 PS
Durrës Krujë 31 5 11 2 13 PS
Durrës Shijak 21 4 12 2 3 PS
Elbasan Belsh 21 2 10 3 6 PS
Elbasan Cërrik 21 3 11 2 5 PS
Elbasan Elbasan 51 12 28 7 4 PS
Elbasan Gramsh 21 2 6 1 12 PS
Elbasan Librazhd 21 3 13 1 4 PS
Elbasan Peqin 21 4 9 3 5 PS
Elbasan Përrenjas 21 3 9 2 7 PS
Fier Divjakë 31 5 18 4 4 PS
Fier Fier 51 7 33 4 7 PS
Fier Lushnjë 41 7 24 4 6 PS
Fier Mallakastër 21 2 9 3 7 PS
Fier Patos 21 3 16 1 1 PS
Fier Roskovec 21 7 12 0 2 PS
Gjirokastër Dropull 21 3 15 0 3 PS
Gjirokastër Gjirokastër 31 5 21 2 3 PS
Gjirokastër Këlcyrë 15 1 3 1 10 PS
Gjirokastër Libohovë 15 5 8 2 0 PS
Gjirokastër Memaliaj 15 3 7 2 3 PS
Gjirokastër Përmet 15 1 9 1 4 PS
Gjirokastër Tepelenë 15 1 11 1 2 PS
Korçë Devoll 21 4 9 2 6 PS
Korçë Kolonjë 15 2 10 0 3 PS
Korçë Korçë 41 9 23 2 7 PS
Korçë Maliq 31 6 20 2 3 PS
Korçë Pogradec 31 5 19 2 5 PS
Korçë Pustec 15 4 5 0 6 PS
Kukës Has 21 3 4 1 13 PS
Kukës Kukës 31 4 4 1 22 PS
Kukës Tropojë 21 4 4 0 13 PS
Lezhë Kurbin 31 6 9 1 15 PS
Lezhë Lezhë 41 6 9 2 24 PS
Lezhë Mirditë 21 2 4 2 13 PS
Shkodër Fushë-Arrëz 15 1 2 1 11 PSD
Shkodër Malësi e Madhe 31 3 6 3 19 PSD
Shkodër Pukë 15 1 2 1 11 PSD
Shkodër Shkodër 51 13 18 5 15 PS
Shkodër Vau i Dejës 31 7 7 3 14 PSD
Tiranë Kamëz 41 11 19 3 8 PS
Tiranë Kavajë 31 9 13 3 6 PS
Tiranë Rrogozhinë 21 4 9 3 5 PS
Tiranë Tiranë 61 15 34 4 8 PS
Tiranë Vorë 21 4 13 0 4 PS
Vlorë Delvinë 15 3 8 1 3 PS
Vlorë Finiq 21 5 7 2 7 PS
Vlorë Himarë 21 7 9 1 4 PS
Vlorë Konispol 15 3 7 1 4 PS
Vlorë Sarandë 31 4 12 3 12 PS
Vlorë Selenicë 21 1 8 2 10 PS
Vlorë Vlorë 51 9 33 3 6 PS

Referime Redakto

 1. ^ "Albania votes amid opposition boycott". BBC News (në anglishte britanike). 2019-06-30. Marrë më 2022-11-03.
 2. ^ "Deklarate | KQZ". 3 korrik 2019. Marrë më 2022-11-03.
 3. ^ "DP refuses to accept the turnout number announced by CEC". top-channel.tv (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-11-03.
 4. ^ "Opposition rallies again to get Albanian PM to quit". Reuters (në anglisht). 2019-06-08. Marrë më 2022-11-03.
 5. ^ "Meta goes to the blue headquarters, meeting with Berisha". politiko.al. Marrë më 2022-11-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Zgjedhjet lokale të 2023/ "Ja kush fiton", ish-deputeti bën deklaratën e fortë: Rakipi nuk flet kot, ka informacione për Bashën". sot.com.al. Marrë më 2022-11-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ redi. "Kandidatët e mundshëm nga PS dhe PD për zgjedhjet lokale të 14 majit 2023". Gazeta Koha Jone | E perditshme e pavarur (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-11-03.
 8. ^ "Berisha's, Alibeaj's Representatives to Resume Talks for Joint Local Polls Candidate". ALBANIA DAILY NEWS (në anglisht). Marrë më 2022-11-03.
 9. ^ "Belind Kellici Is DP's Official Candidate for Tirana Municipality". ALBANIA DAILY NEWS (në anglisht). Marrë më 2023-01-23.
 10. ^ Report TV -Celibashi paralajmëron mosregjistrimin e PD në zgjedhjet vendore: Zgjidhni ngërçin! (në anglisht), marrë më 2023-02-19
 11. ^ "Agron Neza (person A) in the American file, journalist: He introduced himself as an FBI man". politiko.al. Marrë më 2023-02-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Erebara, Gjergj (2023-02-16). "McGonigal's Albanian 'Adventure' Demands a Deeper Investigation". Balkan Insight (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-02-19.
 13. ^ "The latest 'McGonigal' scandal, this is what Edi Rama will face tomorrow". sot.com.al. Marrë më 2023-02-19. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Kuka, Giada (25 janar 2023). "Exclusive/ He met Rama and the former FBI official, Agron Neza reacts for Euronews Albania | Euronews Albania" (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-02-19.
 15. ^ "Alibeaj Calls for Unification of Democrats". ALBANIA DAILY NEWS (në anglisht). Marrë më 2023-03-03.
 16. ^ Sinoruka, Fjori (2023-03-03). "Tirana Court Rules Retrial in Main Opposition Party's Leadership Battle". Balkan Insight (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-03-03.
 17. ^ Sinoruka, Fjori (2023-03-03). "Tirana Court Rules Retrial in Main Opposition Party's Leadership Battle". Balkan Insight (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-03-03.
 18. ^ "Alibeaj Group Asks KAS to Review CEC Decision on DP Registration". ALBANIA DAILY NEWS (në anglisht). Marrë më 2023-03-13.
 19. ^ ""Bashkë fitojmë", PD dhe Partia e Lirisë dorëzojnë kërkesën në KQZ për regjistrimin e koalicionit". oranews.tv. 2023-03-15. Marrë më 2023-03-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "What is happening? Alibeaj 'resigns' again, another candidate withdraws from the race". sot.com.al. Marrë më 2023-04-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "Alibeaj in difficulties, the legal advisor of the Parliamentary Group resigns". politiko.al. Marrë më 2023-04-14. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ Albania, Euronews (2023-03-29). "Why are candidates leaving Alibeaj? Out of 19 proposals, 5 are successful". Euronews Albania (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-04-14.
 23. ^ "Vau i Dejes Municipal Council's Candidates Support Ex-PM Berisha's Nominee". ALBANIA DAILY NEWS (në anglisht). Marrë më 2023-04-14.
 24. ^ "Albanian President Slams Constitutional Court Ruling on 2019 Local Elections". Exit - Explaining Albania (në anglishte amerikane). 2021-12-08. Arkivuar nga origjinali më 3 nëntor 2022. Marrë më 2022-11-03.
 25. ^ "e-Voting as the magic ballot for European Parliamentary elections? Evaluating e-voting in the light of experiments in UK local elections", The European Union and E-Voting (Electronic Voting), Routledge, fq. 72–102, 2004-08-02, doi:10.4324/9780203391044-13, ISBN 978-0-203-39104-4, marrë më 2022-11-03 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Basha përjashton Berishën nga grupi parlamentar PD derisa të zbardhet çështja Non Grata". Ora News. Marrë më 2022-11-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "January 8 protest in the yard of the PD headquarters, Bardhi: Only someone who has lost his reason from a big problem calls". politiko.al. Marrë më 2022-11-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "Sali Berisha rizgjidhet pas nëntë vitesh kryetar i ri i PD-së – Epoka e Re". www.epokaere.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-11-03.
 29. ^ "Kuvendi i thirrur nga Berisha, shkarkon Bashën dhe Kryesinë e PD". Euronews Albania (në anglishte amerikane). 2021-12-11. Marrë më 2022-11-03.
 30. ^ "Public Designation of Albanian Sali Berisha Due to Involvement in Significant Corruption". United States Department of State (në anglisht). Marrë më 2022-11-03.
 31. ^ "2022 Albania: "House of Freedom" vs. Drug cartel". www.ifimes.org (në anglisht). Marrë më 2022-11-03.
 32. ^ "STATEMENT – Tomorrow's Partial Local Elections extremely important for the prevalence of democratic values and principles in the future of the country - KRIIK" (në anglishte britanike). 2022-03-06. Marrë më 2022-11-03.
 33. ^ "Komisioni Qendror i Zgjedhjeve". kqz.gov.al. Marrë më 2022-11-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "Komisioni Qendror i Zgjedhjeve". kqz.gov.al. Marrë më 2023-01-27. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>