Përdoruesi diskutim:Planeti/Arkivi

Active discussions
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Planeti/Arkivi. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Pershendetje

E kam te kjarte se nuk e kam vendos ne vend te duhur por a ka mundesi te me kthehet e ta vdndosi ne vendin e duhur.Planeti 20 Gusht 2007 12:40 (UTC)

Po e shoh cka mund te bej. (Puntori 20 Gusht 2007 13:08 (UTC))

Ngatërrim

Planet shiko se ke ngatërruar Kategorit me Artikujt. Si do që të jetë nëse të duhet ndrihmë pyet. Nuk ka pyetje të gabuar por vetëm përgjegje të gabuar. Si do që të jetë për pjesët që mendonë se nuk je në gjendje të i integroshë në artikujt ekzistues shkruaj në fleten e diskutimit të artikullit përkatës ose nën seksionin Shiko edhe këtë.--Hipi Zhdripi 29 Gusht 2007 14:18 (UTC)

Nisja me titullin:Editimi i Figures

 
Flamuri i Shqipërisë. (shembull)

Pershendetje! Kam nevoj per nduihme rreth vendosjes-veprimit me foto. nese keni mundesi te me ndihmon do t'u jem mirenjohes. Falminderit...

[[Figura:Shembull.jpg|thumb|220px|right|Komenti ...]]
[[Figura:Shembull.jpg]] - eshte baza e figures
thumb - e vendos nese i shton figures koment, pa thumb nuk paraqitet komenti nen figure.
right, center apo left - jane qe te mundesojne qe figuren te e vendosh djathtas, ne mes ose majtas. Nese e ke thumb nuk ke nevoj te e vendosh right sepse figura automatikish kalon ne te djatht.
220px - eshte numer i cili mund te nderrohet dhe sipas petij numri caktohet madhesia e figures por nuk duhet harruar gjithmon prapa te i vendoset px.
Komenti... - Nese do i vendos fotos koment
| - Tegjitha komandat ndahen me |.
Pa thumb - nese nuk do te i vendosh fotos koment, mos i vendo komanden thumb.
Pershendetje (Puntori 19 Shtator 2007 14:05 (UTC))

Kategoria dhe Artikulli

 

Vini re!

Jeni duke shfletuar fletët e enciklopedisëlirë, Wikipedia. Nëse keni ndërmend të kontriboni për të krijuar një enciklopedi popullore shqiptare në Internet, atëherë ju lutem kontriboni ashtu si i ka hije një shqiptari të arsimuar. Do t'ju ndihmoj me gjithë dëshirë nëse më lejoni. Që të mund t'ju ndihmoj, nevojitet që së paku të keni parasysh rregulloren tonë.

Shih dhe këtë:


Category:Ishuj‎ --> Brionet Vlerësimi i juaj për artikullin më duket tepër kritik, dhe i tepruar. Nëse për juve nuk vlenë të shkruhet se Gad. I Istrës ka marr emrin nga fisi Ilir atëherë le të jet shtu , por unë megjithëate mendoj se ka vlerë të madhe. Ju faliminderit për bashkpunim pres ndihmen tuaj konkrete, do t'u jam mirënjohës.Planeti 2 Shtator 2007 10:53 (UTC)

Ne jemi duke u munduar të ndihmojmë në gjërat konkrete (teknike) të projektit. Për përmbajtjen e artikullit nuk e kemi fjalën. Shiko më poshtë udhëzimet që po i jepë Përdoruesi:Eagleal. Do të vije dita që do qeshim për këto mosmarrveshje. Tung--Hipi Zhdripi 2 Shtator 2007 18:05 (UTC)


Planet, meqë informacionet i ke shkruar ti të lutem të marësh textin që shkruajte dhe ta vendosësh te artikulli Bionet. Poshtë texti:
<!--(Mere textin që ketu)-->
Ishuj dhe park nacional në detin Adriatik, në pjesën kroate të Adriatikut.Gjinden në perendim të bregdetit të Istrës
dhe përbëhet nga 14 ishuj me një sipërfaqe 36.3 km katrorë. Dy ujdhesat më të mëdha jan Brionet e Mëdha 7 km katrorë
dhe Brionet e Vogla 1.7 km2. Brionet jan të banuara qysh heret. Në mijëvjeqarin e prë para krishtit në Brijone vjen
fisi ilir Histri, nga I cili fis më vonë e merr edhe emrin gadishulli I Istrisë. Ma vonë vijnë Keltët, dhe Romakëtdhe
në shek. e në e VI-të Kroatët.<br/>
Duke iu faliminderuar bukurive natyrore Brionet në vitin 1983 i kan shpallë park nacional.
<!--(Mere textin deri ketu)-->
Shpresojë të kesh kuptuar, faleminderit. --Eagleal  2 Shtator 2007 13:22 (UTC)

Kategorit

Futja e artikujve në kategori bëhet duke shënuar në fund të fletës [[Category:Filonkategoria]]. Fatëkeqësisht ky term i urdhëresës së sistemit operues ende na duhet të përdorim në anglisht.--Hipi Zhdripi 3 Shtator 2007 08:01 (UTC). Shiko historikun e fletës Versioni Planeti ; Versioni Eagel; (këtu e futa në kategori)--> Versioni Dan--Hipi Zhdripi 3 Shtator 2007 08:06 (UTC)

Upss!!Nëse jemi duke të bezdisur vazhdoje tënden dhe mos u ndal. Vetëm se me pak përkushtrim na lhtëson edhe neve punën.--Hipi Zhdripi 3 Shtator 2007 08:09 (UTC)

Ke një përgjegje

KËTU. Tek kategoritë nuk është pikë-presje; por pikë-pikë :. Zmadhojë shkronjat se i dëmtonë sytë.

Upss!! Ndoshta të hynë në punë kjo -- > Ndihmë:Tabela. Ka edhe disa gjëra tjera pos Tabelave por ende nuk është përfunduar ky Doracakë.--Hipi Zhdripi 8 Shtator 2007 07:13 (UTC)

Kategorizimi i kategorive

I nderuar editues kategorizimi i kategorive behet sipas logjikes vertikale te gjerësisë tematike gjithëpërfshirëse. Pra logjikisht kategoria Male nuk mund te jet pjese e kategorisë Male në Kosovë, por e kundërta, pra ajo që është më e vogël hyn në atë që është më e madhe. Ja një shembull: Category:Maja në Kosovë --> Categoy:Male në Evropë -->Category:Male. (Kështu me e vogla shkon tek e madhje). (Puntori 9 Shtator 2007 13:31 (UTC))

Ne te shkruajm ty per diskutim kurse ti nuk diskuton dhe pastaj ankohesh se artikujt jane ne emer te tjeterkujt apo edhe te jan grisur.
Puna qe po ben ti eshte gabim. Malet e karadakur nuk shkruhet ne kategori por haper artikull per to si Alpet, Korabi, Himalajet, Olimpi etj etj. pra : Malet e Karadakut e jo te futet material ne kategori sepse do te griset tan kohen dhe ne ket menyr edhe neve na merr koh por dhe vet humb kohe. (Puntori 10 Shtator 2007 07:59 (UTC))

Faleminderit shum, ju kerkoj falje por me te vertete po me ngatrrohen gjerat edhe njiher ju faleminderoj per ndihme.Planeti 10 Shtator 2007 08:05 (UTC)

Je i mire se ardhur.Kurdo qe te duhet ndiohme me shkruaj dhe kurdo qe mundem te ndihmoj. (Puntori 10 Shtator 2007 11:49 (UTC))


pershendetje . Dua te filloj me regjionet e Kosoves si nenkategori te Categori Kosovë, tregom si te vproj ose te lutem rregulloje qe te mund te vazhdoj te shkruaj per regjipnet e Kosoves. psh, Anamorava si regjion, pastaj regjionet tjera etj ju faleminderoj per ndihme dhe bashkpunim Planeti 12 Shtator 2007 08:45 (UTC)

Ti shkruaj artikuj shembul: Anamorava, etj dhe une pastaj i kategorizoj dhe pasi te e shohesh se si i kategorizoj une patasj edhe ti i kategorizon. Kryesore eshte te mos futesh materiale ne kategori por te krijosh artikuj. (Puntori 12 Shtator 2007 09:23 (UTC))

Pershendetje. Ju kerkoj falje jam munduar qe mos te ju ngarkoj opor si duket i kam ngatrruar gjerat. jam munduar te shkruaj pe rnji vendbanim ne Bullgari e si duket i kam ngatrruar gjerat. ju kerkoj falje, e njiherit ju falaminderoj per ndihme e bashkpunim.tung

Mos ki dert. E permiresova artikullin duhesh vendosur tek Arbanasi (Bullgari), sepse me titullin Arbanasi tanime ekziston arikulli dhe do te ket nje artikull kthjellim per kete per te treguar se me emrin Arbanasi njihen disa vendbanime dhe jo vetem 1. Pershendetje ´(Puntori 17 Shtator 2007 14:14 (UTC))

Comandi Redirect

Nje keshill dhe ndihme:
Kur eshte nevoja si tipi i Kalabria dhe Calabria nuk ka nevoje te besh nje artikull per çdo na ato. Ka dy menyra:

 1. Çone nje #REDIRECT [[artikulli]] ne faqen tjeter, jo ate origjinalen.
 2. E zhvendos faqen (shiko lart ke nje buton Zhvendose) te emri origjinal.

Shembull:

 • Krijove artikullin Kalabria, por duhet te jete Calabria? Atehere "Zhvendos" Kalabria -ne- Calabria.
 • Krijove artikullin Calabria, por duhet edhe Kalabria? Atehere ço #REDIRECT [[Calabria]] ne faqen Kalabria.

Shpresoj se u shpjegova mire. Ke edhe kete ne qofte se te intereson: Wikipedia:Si redaktohet një faqe. --Eagleal  23 Shtator 2007 14:35 (UTC) Falminderit shum por besom krejt meë është ngatrruar tw lutem rregulloje si të mundesh. Flm ne bashkpunim.

Kristofor Kolombi

pershendetje! Nuk kam pasë njohuri se ndodhet artikulli per K. Kolumbon, pastaj ka ndodhë që të jetë i dyfisht. Ju ksha lut ta zgjidhni kete problem sepse nuk kam njohuri si ta bëjë. Vendosni vet cili ka përparsi. Faleminderit për ndihmë.

Ska dert. Meqe je ti autori atehere vetem kopjoje materialin nga artikulli qe ke hapur ti tek ai qe ka ekzistuar me pare dhe pastaj une e grisi kete qe ke hapur tash. (Puntori 26 Shtator 2007 12:45 (UTC))
Faleminderit per mirkuptim dhe bndihme e bashkpunim

Shkronja I = i

Tung planeti,
Shih pasi te i postosh artikujt kontrollo shkronjen i sepse po mbetet me te madhe I neper fjali. (Puntori 10 Tetor 2007 11:39 (UTC))

Pershendetje faleminderit nuk kam menduar per kete, tung

--84.22.47.181 23 Janar 2008 22:33 (UTC)Tekst i pjerrët[[Media: Tekst i pjerrët]]== Rregullimi i figurave ==

Planeti,
Figurat nuk ka nevoj te vendosen vetem ne fund te artikullit, pra mund te i vendosesh kudo dhe madhesia 220px nuk eshte fikse por mund te e rrisesh ose zvogelosh varesisht se si te duket me estetike ty er artikullin.
Sa i perket figurave per nje teme te caktuar mund te gjesh figura te shumta KETU dhe per ta vendosur figren ne wikipedia shqip e kopjon vetem emrin nga atje.
Nese te duhet ndihme me shkruaj. Tung (Puntori 15 Tetor 2007 10:24 (UTC))

Pershendetje faleminderit shum të pwrshendes. Pershendetje 1 Ju lutem te ma korigjoni nji gabim e ka bere ne artikujt e fundit . Kam shkru per Dr. Ejup Ganiq, por ne vend se ta permirsoj gabimin une i kam kriju dy artikuj te ngjjashem por njeri eshte shtypur titulli akademik gabimisht me falni por ju kisha lut qwe ta permirsoni gabimin tim.Ju lutem ta grisni at icli eshte shenuar gabimisht.Ndersa tjetrin ta vendosni te categoria Përsonalitetie. Unë nuk munda ta bëja. Planeti 16 Tetor 2007 15:58 (UTC)

U kry puna gabimit.
E kam edhe nje sugjerim: Kur po i fillon artikujt shpesh po e shoh: 'Emri i artikullit'. - pra kete: .- mos i perdor sepse po duhet pastaj me i largu. Flm per mirkuptim. (Puntori 16 Tetor 2007 16:48 (UTC))

Faleminderit shum. tw pwrshendes

Shkronja q dhe ç

Pershendetje,
Artikujt qe i punon, emrat e fshatrave afersisht i njoh (se vij nga ai rreth), por jo sakt dmth emri zyrtar se si njihen. Shembull ne e njohim Pograxha ti e ke emeruar Pogragja (mbase ke informata me te sakta).
Ajo qe dua te them eshte se duhet te kemi kujdes me shkronjat xh dhe gj sepse ne kosovë shpesh thuhet gj e literaturalisht shkruhet xh.
Ajo qe eshte edhe me e rrezikshme dhe qe perdoret me shpesh eshte q. Pra eshte shume e qarte se ne kosove perdoret q ne te folur e qe ne shume raste nenkupton ç dhe shkruhet ç. Per kete duhet qe te jemi te sigurt kur kemi ç te e shkruajm ashtu dhe jo q.
Shpresoj ne mirkuptim. (Puntori 18 Tetor 2007 07:55 (UTC))

Më vjen mirë që mund të kontriboj në këtë drejtim. Repekt të madh për punën tuaj. Sinqerisht. Kemi probleme sa i përket përdorimit të shkronjëws q, dhe ç pastaj gj dhe xh kur përdren për emrat, e kam edhe unë. Emrat zyrtar mendoj se disa as qëw kan kuptim por ne mundësisht duhet respektuar faleminderit për korigjim . pres ndihmen tuaj gjithnji.

Dallimi mes Q dhe Ç dhe GJ DHE XH Me vjen mir qe keni zgjedhur temen qe ta beni dallimin ndermjet shkronjave gj dhe xh dhe q e bute dhe Ç e forte sepse shumica e njerzve dhe sidomos nxënesit gabojne sidomos ne dallimin e shkronjave q dhe c te forte shumica prej nesh fjalen qepa e shkruajne Çepa me Ç te forte kjo është fjala qe e ngatërrojne me se shumti te dallimi mes q dhe ç , ndersa saj perket shkronjave xh dhe gj mendoj se fjala me e ngatërruar eshte xhami shumica prej nesh xhami e shkruajnë gabimisht me gj te butë gjami e ne realitet duhet xhami.Pergëzime për punën.

Reth fshatrave shqiptare ne Mal te Zi

Nese e kupton serbishten atehere KETU mund te gjesh fshatrat e malit te zi dhe mund t'i kombinosh informatat tua dhe informatat qe ata i kan. (Puntori 25 Tetor 2007 19:49 (UTC))

Pershendetje ! Nuk kam problem me serbishten aspak, por po kam roblem me perdorimin e grfikoneve , bartjen e tyre, shabllinin e grafikoneve , para dy dite mesova shabllonin e vendbanimeve ne serba e Mal te zi, po po kam nevoje per grafikone e tabelat tjera. Flm nw Ndihmen tuaj te pershendes.

Ok, meqe nuk ke problem me serbishten atehere e ke leht me i bart grafikonet se ato i kishin pershkru brenda se ku fillon grafikoni dhe ku mbaron dhe vetem kopjoje edhe fshija pershkrimin serbisht dhe u kry. Nese nuk funksionon ne fund te kodit vendoja: |} sepse behet fjale per 2 grafiqe. Nese nuk funksionon atehere kopjoje ashtu si eshte edhe fute ne kod te artikullit dhe e fsheh dhe pastaj une e permiresoj.
Nje material e fsheh ne artikull nese e fut ne mes kti kodi: <!---- (materiali) --->, pra ajo qe eshte mes ketyre kllapave nuk paraqitet ne publik por mbetet ne kod. (Puntori 26 Tetor 2007 09:09 (UTC))

Pershendetje! rregulloje nese ke mundesi artikullin rreth Trojeve Shqiptare. flm tug.

Emrat e fshatrave

Per emrat e fshatrave qe i nderrova mund te vertetosh KETU. (Puntori 8 Nëntor 2007 12:50 (UTC))

Pershendetje . Flm e kam te kjartë. tung.Tung.

Hartat e fshatrave

Tung Planeti,
Ki kujdes me fotografite e fshatrave sepse nese nuk kane license ato grisen, pra duhet te jau vesh licensen e duhur ose linkun e web hartes ose web faqes ku i merr. (Puntori 22 Nëntor 2007 08:25 (UTC))

Licensimi i fotografive

Tung Planeti,
Gjer me tani nuk te kam percjell se i ngarkon ti fotografite apo i gjen ne "commons", por e pash se ti i ngarkon. Vendosju license fotografive sepse fotografite pa license nje dite te aferme do te gisen, pra cdo here qe ngaron 1 fotografi venso licensen. Per fotografite tanime te ngarkuara mund te shikosh ketu licensat dhe tua vendosesh. (Puntori 3 Dhjetor 2007 09:50 (UTC))

Tung Puntori, flm per verejtjet. por te lutem me ndihmo si duhet te vproj ne lidhje me licencat. Por te me ndihmosh eshe si mund ti krijoj fotot qe i bej vet. nukpo kam njohuri. E di se jam i tepert por me ndihmo. Faleminderit per bashkpunim dhe te persghendes perzemersisht. tung. pres ndihmen tende.

Tung Planeti,
Kjo: Category:Licensa_skedash i ka licensat, kur e trus linkin e licenses celet licensa edhe shkrun se cfar lloji asht dhe ker me e perdor nje lloj qe e sheh se duhesh me ja ndu ndonje fotografies tonde atehere i përdor kllapat {{ dhe }}, shembull: {{Stampa:Albumcover}} , kjo asht licensa per kopertinat e albumeve te kengeve.
Menyra me e leht per ty si fillestar ne ket sfer eshte qe ti fotografive cka i ke ngarku (( fotot qe i ki ngarku ti jan KETU)), dmth ketyre fotove shkrujau nga nje kompent dmth ku e ki mar ne cilin web, nese e ki bo vet me aparat ose dicka. dmth informata per burimin e fotos se ku eshte mar shkruj dhe pastaj une i licensoj dhe pastaj ti mesohesh nga ato qe i licensoj une se si me i licensu. (Puntori 3 Dhjetor 2007 20:33 (UTC))
Veprimet qe do t'i marr metej jane ne baze te vlerësimit te veprimeve ne wikipedia anglisht dhe ne commons dhe ne wikipediat tjera te medha.
Keto veprime jane::
Grisje
Tëgjitha figurat e marra nga faqja fallingrain.com grisen sepse asnje wikipedia nuk ka marr foto nga kjo faqen por vetem ka perdorur lidhjen tek "lidhjet e jashtme". Gjithashtu edhe fotografite e marra nga web faqja millsaps.edu do te grisen sepse nga ky burim nuk eshte marr asnje fotografi pervec 1 me licens te kaluar e ajo gjendet ne wiki commons. (Puntori 4 Dhjetor 2007 19:53 (UTC))
Pershendetje
I neruar planeti, sipas mendimit tim gabim bën qe figurat i licenson me licensen Free Use duke mos qene te tilla. Me heret ose me vone ato figura duhet shikuar dhe licensa e tyre duhet ndryshuar sepse kjo eshte ne enciklopedi dhe informata eshte e lire e hapur, nese ti e liron nje fotografi nga pergjegjesia duke mos qene e liruar nga wikipedia cdokush mund te e perdor ne web te vet ose cdokund dhe pergjegjesia mbetet mbi wikipedia shqip. (Puntori 5 Dhjetor 2007 10:21 (UTC))

faleminderitI Po e shoh se nuk po i kuptoj kwto gjera, ndihmom si duhet vepruar.

Si të veproj me foto që i bëjë vet.
Fotot qe i ben vet i licenson me licensen {{PD-self}}, pra kete kodin e kopjojn dhe e fut tek fotografia dhe kryhet. Kurse fotot qe i merr nga web faqet edhe pse i licenson prap se prap vendose linkun se ku e ke marr, ashtu eshte me lehte per te vertetuar. (Puntori 5 Dhjetor 2007 10:55 (UTC))

Figurat ne commons

Pershendetje,
vetem deshta te te informoj se figurat qe gjenden ne commons nuk duhet kopjuar por vetem linkun e figures e kopjon dhe e vendos ne artikullin perkates dhe wikipedia shqip e lexon nga commons. nga wikipediat tjera nuk e lexon por nga commons tegjitha llojet e skedareve (fajllave) i lexon. (Puntori 9 Dhjetor 2007 00:05 (UTC))

Figurat pa license

figurat u lisencuan. (Puntori 13 Dhjetor 2007 14:14 (UTC))

Figura Atns7.jpg u gris sepse i mungonte licensa. (Puntori 13 Janar 2008 13:50 (UTC))

I nderuar Planeti figurat nga ameza e internetit http://www.fallingrain.com nuk kemi te drejt ti marrim e asesi te i emerojme si publik domain figura. (Puntori 13 Janar 2008 13:45 (UTC)) Ok faleminderit .por tregom sea kemi drejt ti perdorim nw at formen si lidje te jashtme siq e kam prektikuar.

Po, si lidhje te jashtme mund te perdoren linkat nga aj server. (Puntori 13 Janar 2008 18:30 (UTC))

Tung Puntori. je i zellshem . permirsome kete gabim .Artikulli Gadishulli Ballkanik ekziston, e un e kam bwrw edhe nji por me titull gabim te lutem grise. Feleminderit per ndihmë. Planeti 14 Janar 2008 11:12 (UTC)

Emrat e figurave

Pershendetje Planeti,
Fotografite qe i ke ngarkuar gjer me tani shumica nuk kan emra perkates, por thuajse vetem shkronja. Keto fotografi duhet emera me emer perkates. Me vie keq por mesa verejta e vetmja menyr per te ber kete eshte duke ngarkuar ato foto pereri dmth duke jau nderruar emrin ne kopmjuter. Fotot e tua jan KETU. E di se te del pune, por fotot pa emer jan te pa pranueshme sepse mund te ngarkohen me shume se 1 here dhe perseri te mos ken vlere ne me shume se 1 artikull.
Une kete e lash te e besh ti sepse ti je ai qe ke punuar per ti ngarkuar heren e pare. Nese ti nuk do te interesohesh per ta bere kete do te jem i detyruar une te e bej.
Flm per mirkuptim. (Puntori 20 Shkurt 2008 12:33 (UTC))

Flm, per keshilla. Te kisha lute me me ndihmu, shiqo dy -tri te fundit se a jane mire te punuara. flm per bashkpunim .20 Shkurt 2008 19:18 (UTC)

Mir e ke bere. Dmth emrat ti vendohen fotove ashtu si e kan funksionin. Fotot qe kane nje funksion te njejt si ati te statistikave te popullsise qe i ke bere ti ato mir kishte pas qen mundesisht me i ba me emrea te njejte ne fillim. Shembull: Levzja e pupullsisë së ..... , dmth pjesen e pare te emrit te e ken te njejte. Pershendetje (Puntori 21 Shkurt 2008 09:19 (UTC))

Zevendesimi i figurave

Pershendetje Planeti,
nese ka mundesi kur i zevendeson fotot me foto te reja me emer te rregulluar, atyre te vjetrave te ua vendosesh stampen grise ashtu me leht i gjej edhe i grisi. Flm. (Puntori 3 Mars 2008 10:32 (UTC))

Harta

Tung!

Po më duket se ke të dhëna për kahinat e ndryshme shqiptare. Nëse kjo nuk është vetëm "dukje" atëher do të ishte mirë që të krijojmë harta.

Pasi që për krahinat mendojë se është vështirë të tërhiqen vijat e kufirit, për këtë do të ishte mirë që mbi qendrat (qytet, fshatrat etj) të vendosen tolla ngjyre ashtu që edhe hapsirat nën ndikimin e dy krahinave të mund të dallohen që kanë qenë apo janë si të tilla. Deri më tani një gjë e till në hapsirën shqiptare nuk ekziston!!! Ka harta të ndryshme, që besa edhe me kufinjë por saktësia e tyre lë një pikëpyetje të till që krijon botëkuptim të gabuar. --Hipi Zhdripi 6 Mars 2008 11:15 (UTC)


Përshëdetje të përzemërta! Jam i gatshëm të ja kontributin tim aq sa mundem. Jam shum i interesuar pikërisht në këtë lami ta jap kontributin tim.Më duhet ndihmë e madhe sepse nuk kam njohuri të mjaftushme me kopjuter. Por jam i gatshëm të bashkpunoj, gjithësesi. teritorin e Kosovës e njoh shum mirë, por mendoj se munde mjaft të kotriboj edhe pë teritoret shqiptare edhe jasht kosovës sidomos në Mal të Zi dhe Serbi. kam njohuri të mira për Sanxhakun e Tregut të Ri. Vetëm më duhet ndihmë dhe përkrahje. pres ndihmen dhe sygjerimet tua. Hartat kan vlerë të pa savendsushme. Tung, të përshëndes.Planeti 6 Mars 2008 11:55 (UTC)

Do të mundohem të gjejë ndonjë ndihmë teknike. Nëse nuk gjejë diçka të mirë e bëjmë të thejeshtë.--Hipi Zhdripi 6 Mars 2008 18:38 (UTC)

Tung, Më pëlqen kjo që bëni ju dhe të tjerët, të faliminderoj për këshillat dhe ndihmen tuaj.Planeti 6 Mars 2008 18:41 (UTC)

Une mund te ju ndihmoj qe nga hartat e lejuara te krijojme harta tjera me ngjyra perkatese, qofte me ngjyrim te nje teresie qoft me vendosje te pikave te identifikimit te vendbanimeve. Kam njohuri shume te mira mbi programet fotografike. (Photoshop. photoimpact, Jasc etj.). (Puntori 6 Mars 2008 20:58 (UTC))

Mirë pra. Do të ishte mirë që të lokalizojmë përafërsisht vendbanimet nga kjo listë Lokalitete Shqiptare në Principatën serbe (1817-1865). Është vështir me siguri po bile e kemi një hartë ashtu që të dalim në internet me ta e ndoshta e tërheq edhe dikë që ka informata për vendbanime të tilla. Pas nja gjashtë mujve me siguri shtohen t´dhënat dhe na mbetet që ti vërtetojmë. --Hipi Zhdripi 9 Mars 2008 00:51 (UTC)

Upss!! Kom pas kontakte me djemë e pleqë të shumtë të rrafshit të Kosovës që thojin që e kanë prejardhjen prej Serbisë (rasti i fudit, me mbiemrin "Abazi" - sot jetojnë në Prishtinë, pastaj Sekiraça etj.). Shumica e të rinjëve janë të interesuar ta dinë nga ku. Të rinjët i kanë mundësit tjera nga pleqtë.

Tjeta. Në qoftë se mund tju jem në ndihmë, unë kam njohuri në ambientin e design. Si Inkscape, Adobe Illustrator, qe perdoren per grafik vektoriale. Te fala. --Eagleal  9 Mars 2008 01:36 (UTC)

Të mos gabohem Fjala "Ar" (Ara që punohet) në sllavishte nuk është toponim i zakonshëm? Po pyes pasi që për fillim do të ishte mirë të bëjmë një hartë të toponimeve që për bazë kanë fjalët shqipe apo fjalët si alaban, arbanas e të ngjajshme.--Hipi Zhdripi 9 Mars 2008 05:07 (UTC) Tung.Kurë eshte fjala per Ara , pra ara qe punohet kemi raste te sllavet kur perdorin p.sh. Hasanova ara, Hasanova vedenica etj, Ndersa tek ne kemi shum raste psh> Ara e Milloshit, ara e shkavt,etj etj. raste te shumta. Pajotohem se duhet ti japmi redesi emtave qe kan per baze fjalet shqipe .Planeti 9 Mars 2008 07:43 (UTC)

Kategorizimi

:Pershendetje Planeti,

Kisha nje verejtje rreth kategorizimit.
Kategorizimin e artikujve ketu e bejme sipas shkalleve me qellim qe te arrijme efikasitet dhe lehtesi te gjetjes se materialeve nga ana e kerkuesve te tyre, pra nga lexuesit e wikipedias.
Shkallezimi nenkupton kategorizimin e kategorive dhe futjen e artikujve ne kategorite me pake perfshirese.
Sqarim: Shembull artikulli : Gjeografia e Kosovës duhet futur vetëm ne category:Gjeografia e Kososvës dhe në asnjë kategori tjetër, kurse kjo kategori duhet të futur në kategoritë category:Gjeografia e shteteve dhe category:Kosovë, kategoria category:Gjeografia e shteteve futet në kategorinë category:Gjeografi.
Në këtë mënyrë i ikim stërngarkimit të kategorisë Gjeografi dhe lehtësojmë gjetjen e shpejtë të materialeve.
Flm për mirëkuptim. (Puntori 2 Prill 2008 09:45 (UTC))

Portal

Këto posht janë fletat që mund të hynë në punë. Rregullo ashtu si mendon që është më mirë. Do të ishte mirë (e di që kushtonë kohë) të krijosh një regjister ku mbanë shënime (në Portal:Gjeografi/WikiProjekte, fotografit e përdorura etj.) për ndryshimet. Janë të mira për veten tënde dhe për të tjerët.--Hipi Zhdripi 3 Prill 2008 23:38 (UTC)

 1. Portal:Gjeografi/A e dini se
 2. Portal:Gjeografi/Artikuj të ri
 3. Portal:Gjeografi/Artikulli i muajit
 4. Portal:Gjeografi/Fotografia e muajit
 5. Portal:Gjeografi/Gjeografi Lista
 6. Portal:Gjeografi/Intro
 7. Portal:Gjeografi/Kategori
 8. Portal:Gjeografi/WikiProjekte
 9. Portal:Gjeografi/box-header

Harta të Kosovës

Artikulli Harta të Kosovës nuk mund të ekzistoj i till. Nëse kam kuptuar qëllimin tënd drejtë atëherë shiko një shembull këtu. Për çka duhet ajo nuk e di por e di që me kohë i gjendet vendi edhe asaj. Aty ku ka mund të bëhet sortimi :).--Hipi Zhdripi 5 Prill 2008 20:51 (UTC)


Pershendetje! Unë kam menduar diqka tjetër ashtu si ma ka marr mendje. Ekam pa me nji portal te Gjeografise dhe me ka pelqy, prandaj mendova qe mundemi edhe ne ne shqip. megjitheate flm per bashkpunim.Planeti 6 Prill 2008 06:13 (UTC)

Pershendetje edhe njiher! Në anglisht edhe te të tjerët në portalin e gjeografisë ekziston Categoria harta, ku janë te vendosura pastaj nënkategoritë tjera...., më ndihmoni t'a kuptoj se si qendron puna . Planeti 6 Prill 2008 06:24 (UTC)

Puna është kështu (si mendoj unë). Enciklopedia sq.Wikipedia ndahet në 8 hapësira. 7 janë si "kuzhinë/punishte" (edhe kjo këtu ku po bisedojmë është një hapësirë-fushë) dhe një është hapsira për artikujt d.m.th Encilopedia. Për t´i dalluar i këto hapsira i kemi ngjrosur pakës hapsirat që nuk i takojnë hapsirës së artikujve. Pak si ngjyrë vjollcë është edhe hapsira e portaleve. Portalet ekzistojnë gjaja se për të ndihmuar lexuesin për të "notuar" në lëmi të caktuara. Projektet e redaktorëve ju ndihmojnë redaktorëve që të punojnë në pjesë më të zbehta të një lëmije të caktuar. Nëse ke ndërment të krijosh ndnjë projekt atëherë e hapë një fletë me të cilën i lidhë fletat tjera ashtu që në fund japin një projekt i cili më vonë shërben për redaktorët gjatë redaktimeve të arikujve. Me fjalë tjera shërben si vegël për mirë mbajtjen e artikujve.

vegla të tilla për gjeografi:

Wikipedia:Projekti i shteteve
Wikipedia:Projekti Kalendarë
Wikipedia:Projekti Popuj
Wikipedia:Projekti Qytete
Wikipedia:Projekti Harta - këtu mund të krijosh një magazinë me harta.--Hipi Zhdripi 6 Prill 2008 11:25 (UTC)

Komunat e Malit te Zi

Tani sapo verejta se komunat ne Mal te Zi vec jane te krijuara shih:


Pra artikullin Komuna Tivari dhe Komuna e Tivarit duhesh bashkuar ne 1 artikull dhe pastaj si eshte emri i drejt i emerojme komunat. (Puntori 8 Prill 2008 10:44 (UTC))

Po nukj anë të shkruara si duhet pastaj ke pas problem.Planeti 8 Prill 2008 10:47 (UTC)

Si mendo ti se duhet : Komuna Tivar apo Komuna e Tivarit?
Une personalisht mendoj se duhet shkruar : Komuna e .... (Puntori 8 Prill 2008 11:21 (UTC))

Une mendoj te shkruhet Komuna e Tivarit po permirsoje lirishtPlaneti 8 Prill 2008 11:22 (UTC)

Ok, keshtu: Materialin cka eshte te Komuna Tivari barte tek Komuna e Tivarit sepse artikulli Komuna Tivari do te griset dhe komunat do te ken emrin: Komuna e Tivarit, Komuna e Ulqinit etj. (Puntori 8 Prill 2008 12:39 (UTC))
Komuna Gucia grise, sepse Gucia nuk eshte qender komunale.Planeti 8 Prill 2008 13:50 (UTC)

Burimi i të dhënave

Është një seksion (nga ana teknike adresë) i paramenduar për shkrimin e një titulli shkrese të përdorur si burim për ndonjë të dhëne, për t´a vërtetuar pohimin brenda artikullit. I tërë artikulli nuk ka kuptim logjik brenda këtij projekti të jetë vetëm nga një burim. Edhe pse për një kohë mund të jetë e saktë ajo thënje kjo nuk do të thotë se nuk do të ndryshojë me kohën pasi që artikulli do të ndryshojë. Për këtë ka dy mundësi:

Në fund të pohimit brenda artikullit shënohet <ref>Libri Kutadiunë 2008 Kutadiunë</ref>. Për paraqitjen e kësaj lexuesit në seksionin Burimi i të dhënave shënohet <references />. Ndërsa nëse ke burime që i ndihmojnë lexuesit për thellime më të gjëra në temë atëherë është mirë të krijohet një nën seksion Shtypi (literatur etj.). Për burimet të tilla në internet vlenë seksioni ==Lidhje të jashtme==

Shumë fjalë e pak kuptim, por shpresojë t´më kesh kuptuar.--Hipi Zhdripi 9 Prill 2008 03:17 (UTC)

Upss!!!Shiko edhe këtu, kam zhgallavit pakë ndoshta të ndihmon, shikoj shembujt.--Hipi Zhdripi 9 Prill 2008 03:21 (UTC)

Ka stamp shkurtese per references, shkruhet {{ref}}. (Puntori 9 Prill 2008 08:52 (UTC))

Foto

Fotot qe jan ne commons (dallohen me këtë shenjë nëpër wiki në të gjithë gjuhët   )nuk kanë nevoj të ngarkohen edhe njëher në wikin shqip. me emrin korrekt mund të përdoren edhe në wikin ton. shiko një shembull këtu Figura gjindet në të vërtet në commons. Përndryshe Figurat pa licencë përdorimi të qartë grisen nga administratoret, prandaj publiko vetëm fotot që i ke bë vet ose foto me licencë të qartë. tung --bet_0 15 Prill 2008 20:40 (UTC)

Tung. me fani ju lutem.Planeti 16 Prill 2008 12:08 (UTC)

Kandidim ne Wikibooks

Do te beje mire te e paraqisje qendrimin tend KETU. (Puntori 13 Maj 2008 11:37 (UTC))

Emrat e qyteteve

Emrat e qyteteve vendosi si janë në origjinal, versionin shqip mundesh ta bësh redirect. tung --bet_0 22 Maj 2008 16:20 (UTC)

FLM Planeti 22 Maj 2008 17:42 (UTC)

Fotot e fshatrave

O Planeti, ato fotot e disa fshatrave te Vitise a prej kodres se Budriges i ke ba a? --Zeke 24 Maj 2008 18:06 (UTC)

Përshëndetje. si duket po të pelqejne. Nuk e di si quhet ajo kodra ka nji emer sllav, nuk po me kujtohet. Ka nji pozite te mire. Nese te pelqejn flm.Planeti 25 Maj 2008 07:00 (UTC)

Me jane shume te njohura keto pamje per ate edhe me pelqejne. Flm qe i ke sjell ketu. --Zeke 25 Maj 2008 19:38 (UTC)

Do te sjell edhe tjera, me te reja, te fresketa pershendetje.Planeti 26 Maj 2008 12:07 (UTC)

Wikipedia:Fjalori i termeve të përdorura në Gjeografi

Ke nisur Wikipedia:Fjalori i termeve të përdorura në Gjeografi unë e transformova në [1], është kjo e kuptueshe apo duhet lënë e thjeshtë siq ishte. Nëse po atëherë do të ishte mirë që Wikipedia:Fjalori i termeve të përdorura në Gjeografi të ridrejtohet tek Wikipedia:Projekti Fjalori/Gjeografi. Për 100-200 fjalë, mënyra e nisur nga ti mjaftonë por (nga përvoja) për një lëndë nuk mjaftonë.--Hipi Zhdripi 15 Qershor 2008 02:38 (CEST)

Përshëndetje! Po më pwlqen kete qe ke bere ti. Po me duket se eshte me mire.Wikipedia:Projekti Fjalori/Gjeografi, po ma merr mendja se që ështe i qelluar. Unë do te vazhdoj te krijoj ne kete mënyrë.Planeti 16 Qershor 2008 08:34 (CEST)

Gjatë redaktimit (sidomos redaktimeve me shumicë) e kamë vërejtur që përdorimi sa më i vogël i shenjave si b.f. ' * # është sumë më i mirë. Kjo ndodhë sidomosë për rradhitjen e fjalëve sipas ABC-së. Kjo bie në sy sidomos kur merren parasyshë rreshtat e gjatë dhe referimet. Po mundohem me gjetë një rastë kur kamë hasë në vërshtërsi gjatë redaktimit.--Hipi Zhdripi 16 Qershor 2008 20:51 (CEST)

Referimet nga një adresë

Nëse e emërtonë një referim brenda një flete, atëherë atë mund ta thërrasish në bazë të emërtimit. Kështu kursen hapsirën dhe është më qartë. E kamë fjalën për këtu

Po e marrë përshembull këtë referim të emëruar/adresuar Planeti <ref name=Planeti>Përmbajtja e tekstit</ref> [1] dhe tani po e përdorim të njëjten adresë/emër me të njëjten përmbajtje<ref name=Planeti /> [1]. Që të dyjat i ftojmë të paraqiten me urdhëresen <referenes /> e cila zakonisht shkruhet pas titullit të seksionit Burimi i të dhënave. Në rastin tonë kjo është e shkruar në fletën e W.


Pershendetje. Nuk po e kuptoj , veshtire po ma rrokë.Planeti 18 Qershor 2008 18:30 (CEST)


 1. ^ a b Suksese

Interese?

Je i interesuar që të krijojm një përmbledhje të përgjithëshe për gjeografin këtu. Jam i interesuar që t'hapë një pjesë aty me titullin gjuha e gjeografëve ose Gjeografi i vogël ose zgjidhe ti ashtu që të zë vendë aty.

Ups! Një hembull për të pasë një imazh si do të dukej në fund b:Dua të di. Për pjesën që e kamë fjalën: b:Dua të di/Ndodhit/Fizikë Njëren anë fjala tetren aty këtu foto.--Hipi Zhdripi 21 Qershor 2008 04:22 (CEST)

Përshëndetje! Më vjen mirë që po llogaritë në mua. Jam i gatshëm vetëm paraprij. Si propozim mund të jetë edhe kështu p.sh.Gjeoshkolla ,Horizonti gjeografik, Abetarja gjeorafke , krejt njësoj ti veq urdhno paraprij dhe më trego qka të bëjë. E ke përkrahjen time. FLM për bashkëpuim. Planeti 21 Qershor 2008 10:05 (CEST)

E vërtet që titujt e propozuar janë më serioz, po ja që lumi e ka ndru shtratin dhe mendojë se vetëm me durim kthehet. Rifat Kuka-t (shpresojë që emri është korrekt) e sotit nuk po ndëgjohen. Do të punojë atje diçka ti përcile dhe korigjo. --Hipi Zhdripi 21 Qershor 2008 10:36 (CEST)

Une i shtrova pyetjet ashtu si ma murr mendja (i kamë edhe përgjegjet po nuk janë shqip). Si do që të jetë nëse donë të përgjegjesh përgjigju. Do të ishte mirë të përgjegjesh në gjuhën profesionale ashu që të bëhen dallimi mes "Hipi Zhdripit" dhe "Ekspert Gjeografit" - ky i fundit përdorë shprehjet latine e të huaja që duhet ditur. --Hipi Zhdripi 24 Qershor 2008 15:55 (CEST)

Upss!! Adresa e pyetjeve: [2]--Hipi Zhdripi 24 Qershor 2008 15:59 (CEST)

Po më pëlqen shum puna që ke bërë. Ndërsa sa i perket pergjegjjeve me duhet kohe,. Por nese nuk prish pune perkthej dhe jepi pergjegjjet , nese ka nevoj i pershtati.Planeti 24 Qershor 2008 16:28 (CEST)

Help / Pomoc

Hi! I'm a Hungarian Wikipedia editor, my name is Norbert Kiss. I'm very proud of my village and I would like to read about it in a lot of langauges. I translated already it into 10 languages (and it is already in 63 languages, including Serbian), but I can't speak Shqip. Could you help me. My village's Serbian page is this: Ecser. Could you translate the page of Ecser into Shqip? My Hungarian Wikipedia side is: My profile. Thank you! Norbert

OK, thank you, I will help you. But if you speak Serbain, there is a good translation :) - Eino

Licensat

Pershendetje Planeti,
Fillimisht falmenderit qe me ke shkruar dhe te lutem mos kerko falje, sepse je duke punuar pa kokecarje dhe pa ankesa (te cilat plot editues po i bejn pa pas te drejt). Une keshtu knaqem te bashkepunojme.
Sa i perket licensimit, kjo pune duhet marre seriozisht ne menyre qe punen te e bejme sa me paster qe eshte e mundur, sa me moralshem dhe ndershem duke respektuar punen e te tjereve qe te tjeret te e respektojne punen tone. Licensimi i figurave duhet te jet i domosdoshem.
Gjat ngarkimit te nje skede (ose figure) ne pjesen e poshtme ke nje "drop down menu" (meny qe hapet poshte) dhe aty gjenden disa lloje te licensave qe jane me te perdorura dhe mund te e zgjedhesh njeren.
Sa i perket licensimit si teresi atehere ai duhet kuptuar dhe pastaj implementuar. Pra nese nje kopertine te nje libri ta ka skenuar dhe dhene ty autori i librit ose shtepia botuese atehere eshte kjo pune e jotja? JO. Nese ti e ke skenuar vete ate kopertine eshte kjo pune e jotja? JO. Nese ti e ke fotografuar ate kopertine vetem ate kopertine, eshte kjo pune e jotja? JO. Atehere e drejta e asaj kopertine i takon autorit te librit ose botuesit te saje. Ne anen tjeter nese ti e ke vizatuar miki mausin me doren tende, prap se prap kjo nuk eshte pune e jotja dhe num mund te jet PD-self sepse e drejta e identitetit i takon tjeterkujt. Ne te njejten vi te se drejtes gjenden edhe punet tjera si karakteret tjer te filmave televiziz, logot (kan licensen logo), krijimi i nje fotografie te pamjes se nje web faqeje (web-screenshot), krijimi i nje fotografie te pamjes se nje programi kompjuterik (software-screenshot), kopertina e librit (bookcover), pamja e nje gazete (newspapercover) etj etj.
E jotja eshte vete ajo qe ti e punon, e grafikon, e fotografon, (por jo edhe ajo qe e punon me fotoshop dhe fotografia baz eshte e marre nga tjeterkund).
Shpresoj ne mirekuptim, nese ke pyetje mos hezito. Puntori 9 Tetor 2008 10:50 (CEST)

Udhezuesit

Wikipedia:Udhëzuesit eshte projekt, pra mund te shtosh tek ajo pjesa per gjeografine artikujt e ri qe krijohen ose edhe nese ke idene per krijimin e ndonje udheziesi tjeter atehre krijoje ne te njejtin stil si i kam krijuar une keto ose edhe nese ke ide per korniza tjera qe mendon se rrine me mire krijoj ashtu qe me von e hedhim ne diskutim dhe marrim ndonje vendim qe eshte i mire. Puntori 14 Tetor 2008 20:53 (CEST)

Grisja e artikujve

Ngutu bac e ploteso shtete se jemi nxeh e dojm me e bo lakna projektin tuj gris se shti viti i ri e duhet me bo dicka per ket vit shka po shkon. Hahahahhahha. Puntori 11 Nëntor 2008 20:25 (CET)

Administrues

A pranon te te propozoj per administrues? Puntori 14 Nëntor 2008 16:46 (CET)
Sidoqoft meqe per weekend nuk dote jem ne gjendje te editoj, une ty te propozova. Shih tek Wikipedia:Administruesit#Kandidatura_t.C3.AB_sponsorizuara.
Nese je kunder kandidatures shkruaj KUNDER - kandidatures, nese pranon kandidaturen shkruaj PER kandidaturen, tek votimet. Puntori 14 Nëntor 2008 16:53 (CET)

Titulli Administrues

Ne bazë të vendimit të marrë tek Wikipedia:Administruesit#Kandidatura_t.C3.AB_sponsorizuara, ti ke fituar të drejtën e Administruesit.
Me këtë të drejtë ju duke respektuar rregullat e Wikipedias në gjuhën shqipe fitoni të drejtën e :
Bllokimit të përdoruesve të regjistruar ose të pa regjistruar (përkohësisht ose pa kohë të caktuar)
Largimin e bllokimit të përdoruesve të caktuar.
Gjysmë mbylljen e artikujve.
Mbylljen dhe hapjen e faqeve të bllokuara.
Editimin e një artikulli të mbyllur (pa patur nevojë të hapet)
Grisjen dhe kthimin e artikujve të grisur.
Grisjen e skedave dhe kthimin e skedave të grisura.
Nëse shkelni rregullat e wikipedia duke përdorur lejen e administrimit për shfrenim personal ose duke vepruar jo drejte ndaj edituesve të caktuar atëherë leja juaj mund të pezullohet dhe pastaj pas një diskutimi dhe votimi tek faqja e Administrimit mund të vije deri tek marrja e lejes për administrim.
Për çfarëdo ndihme rreth përdorimit të mundësive administruese si administrues pa hezitim i kontakto administruesit më të vjetër.
Punë të mbarë. Puntori 26 Nëntor 2008 12:27 (CET)
Ju faleminderoj pëzemërsisht të gjithëve. Shpresoj se me ndihmen tuaj do ta kontriboj në rriten dhe zhvillimin e http://sq.wikipedia.org. Planeti 26 Nëntor 2008 13:12 (CET)

Sugjerim

Pershendejte,
kisha dashur te te sugjeroja qe cdo here para grisjes se ndonje artikulli, ose ndonje permbajtje vandale nga edituesit e rastit te e shikosh Historikun e asaj faqeje sepse shpesh ka ndodh nga administruesit jane grisur faqe te punuara me materiale duke mos e shikuar historikun por vetem editimin e fundit (te ber nga ndonje editues rasti pa kuptim). Puntori 27 Nëntor 2008 13:35 (CET)

Stampat

Pershendetje,
Verejta se te disa artikuj te gjeografise ke kopjuar tere tekstin e stampes ne artikull. Kete nuk ka nevoj te e besh sepse vetem me vendosjen e titullit te stampes del e gjith permbajtja (tek disa stampa qe jan komplete, kurse disa duhet plotesuar dmth jane ndihmese).
Shemdull listat e shteteve per gjeografi, histori, demografi te shteteve te evropes kane te gjitha stampa dhe vetem me kopjim te titullit te stampes paraqitet e gjith lista shembull: {{Evropa-hist}}, {{Evropa-demo}}, {{Evropa-gjeo}} e stampa te tjera.
Per te pare se a ka stampe per ndonje lloj artikulli qe je duke punuar shi Category:Stampa. Puntori 5 Dhjetor 2008 13:52 (CET)

Burimi i të dhënave dhe atikulli

Më ra në sy një problem që kamë pasë në lidhje me këtë qështje në Wikipedia. Teknika e cila përdoret në wikipedia është e tillë shënimi i burimit të një artikullit fund e krye nuk ka kuptim. Për këtë arsye është problem ku një artikull bazohet në një burim sepse për të qëndruar e vërteta pas ndryshimeve që i bëjnë artikullit redaktorët tjerë duhet që në çdo rreshtë të futet burimi i të dhënës. Kjo ishte edhe njëra nga arsyet pse kam filluar të punojë në mënyrë vetjake në wikilibër. Aty mund ta provoshë të krijoshë një hapsirë tënde, ashtu që të mbledhesh burimet dhe pastaj, ti apo dikush tjetër e formulon artikullin, natyrish duke i cituar burimin e të dhënave.

Nga përvoja kamë arritur të shohë nevojen e kësaj hapësire : b:Vitviteja. Për gjeorafi të kisha propozu të hapësh një hapsirë të ngjajshme apo edhe ta shfrytëzon hapsiren që kamë hapur për vete : b:http://sq.wikibooks.org/wiki/Hipi_Zhdripi_i_Gjeografisë. Në këtë hapsirë fusë gjithçka që më duket e vleshme edhe nëse janë mendime të ndryshme për të njëjten gjë aty mund të shkruhen ashtu që gjatë formulimit të artikullit të kihet shka të formulohet. TUNG me shpresë se e kuptonë qëllimin tim.--Hipi Zhdripi 14 Dhjetor 2008 16:31 (CET)

FLMN

Dhe gjithëashtu--Hipi Zhdripi 30 Dhjetor 2008 12:55 (CET)

Figura pa licence


Skeda gfdl dhe pd

Tjeta Planet! Po te keshilloja qe skeda si Skeda:Hogoshti.JPG dhe te tjera, te liçensuara ne gfdl-self, pd, apo ne ndonje liçense tjeter te lire, ti karikosh ne commons, meqe ke nje account atje. Kjo sepse skeda si ajo, qe rrine ne Wikipedia te paperdorura, me kohe do te fshihen per mirembajtje. Keshtu qe mund ti shpetosh duke i ngarkuar te commons. --  eagleal  19 Shkurt 2009 10:41 (CET)

Atje mund te krijosh edhe galerine tende. --Eagleal (Talk) 19 Shkurt 2009 10:43 (CET)

Rreth portaleve

Planet, unë i kamë kriju portalet ashtu që përfshijnë një ndarje të tillë në mes të hapësirave si janë të njohura pakë a shumë në nivel gjithë shqiptar. Kështu edhe për nga mudësit tona është e realizueshme në përmbledhje e tyre.

Për këtë të lutem, aq sa ke mundësi nëpër portale të paraqesësh hapsirën me qendër dhe jo vetëm qendren. Përndryshe krijohet rrëmujë nga lokalistët.

Nëse mund t'ma plotësosh pasqyrën për krijimin e portaleve të ngjajshme edhe të hapsirave në Serbi (Novi Pazari, Bujanoci, Presheva ...), Mal të Zi (Ulqini, Podgorica ...), Maqedoni (Shkupi, Tetova, Ohri, (?Struga), Gostivari, Kërçova, Manastiri ...) dhe Greqi (...) do të isha mirënjohës. Unë nuk jamë në dijeni se cilat qendra janë pak a shumë më të njohura si emra ndër pjesën më të madhe të shqiptarve.--Hipi Zhdripi 3 Prill 2009 07:08 (CEST)

Ups! Ndoshta do të ishte mirë të arkivosh faqen - është ngarkes e madhe.--Hipi Zhdripi 3 Prill 2009 07:08 (CEST)

Ndalo

Është gabim Portal/Presheva duhet Portal:Presheva.--Hipi Zhdripi 3 Prill 2009 08:33 (CEST)

Return to the user page of "Planeti/Arkivi".