Polluzha (Rahovec)

(Përcjellë nga Polluzha)

Polluzhë është një vendbanim në komunën e Rahovecit, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Palushë.

Polluzhë
Palushë
Fshat
Vendndodhja
Polluzhë is located in Kosova
Polluzhë
Polluzhë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prizren
Komuna Rahovec
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 27′ 10″ Veri

20° 33′ 50″ Lindje

GjeografiaRedakto

Fshati Polluzhë kufizohet me këta fshatra: Çifllakun, Pastasellën, Petkoviqin dhe Dabidolin. Fshati është me gjelbërim dhe me një mjedis të pastër.

DemografiaRedakto

Fshati Polluzhë ka rreth 1000 banore ose diku rreth 100 shtepi.

EkonomiaRedakto

Bujqësia është e zhvilluar në këtë fshat ku rreth 80 % merren me bujqësi.

Fshati Polluzhë ka nje siperfaqe shum te pershtatshme per blegtori dhe zhvillim industrial, eshte nje fshat i dalluar per urtesi dhe Mikpritje.

KulturaRedakto

Rreth 70 % janë me shkollim të lartë (të diplomuar).

HistoriaRedakto

Ne kete fshat janë gjetur shum artifakte te vjetera qe datojne qysh ne kohen e Ilireve.

Në pjesën e dytë të shekullit XIX bëhet themelimi i bajraqeve në kazën e Rahovecit, të Polluzhës dhe Hoçës së Vogël që i kan takuar regjionit të Prizrenit. Prej asaj kohe Rahoveci bëhet si qendër Administrative e bajrakut të dikurshëm të Hoçës së Vogël dhe Polluzhës.

Gjatë kohës së luftës ky fshat kishte dhëne 2 luftëtare trima të UÇK-se Shani Hotin dhe Afrim Bajraktarin si dhe 11 Martir (Viktimaa).

Ne vitin 2013 eshte ndertuar edhe Ambulanca e fshatit, afer shkolles fillore.

Lidhje të jashtmeRedakto