Vallès Oriental

Qark në Kataloni, Spanjë

Vallès Oriental është komarka (qark) në provincën Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 321431 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 851.9 km2.

Vallès Oriental
Location of Vallès Oriental
Popullsia
 • Gjithsej321.431

Lista e komunave Redakto

Aiguafreda, L'Ametlla del Vallès, Bigues i Riells, Caldes de Montbui, Campins, Canovelles, Cànoves i Samalús, Cardedeu, Castellcir, Castellterçol, Figaró-Montmany, Fogars de Montclús, Les Franqueses del Vallès, La Garriga, Granera, Granollers, Gualba, La Llagosta, Lliçà d'Amunt, Lliçà de Vall, Llinars del Vallès, Martorelles, Mollet del Vallès, Montmeló, Montornès del Vallès, Montseny, Parets del Vallès, La Roca del Vallès, Sant Antoni de Vilamajor, Sant Celoni, Sant Esteve de Palautordera, Sant Feliu de Codines, Sant Fost de Campsentelles, Sant Pere de Vilamajor, Sant Quirze Safaja, Santa Eulàlia de Ronçana, Santa Maria de Martorelles, Santa Maria de Palautordera, Tagamanent, Vallgorguina, [

Referimet Redakto

Lidhje të jashtme Redakto