Gubac (serbisht: Губавце/Gubavce) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gubac
Fshat

GjeografiaRedakto

Kufizohet me Brainen e Vogel ne veri,me Medevcin ne lindje, ne jug Kufizohet me fshatra te Komunes se Prishtines dhe ne perendim me ato te Besianes.

DemografiaRedakto

Nga 168 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 36.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Lidhje të jashtmeRedakto