Gubac (serbisht: Губавце/Gubavce) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gubac
Губавце
Fshat
Vendndodhja
Gubac is located in Serbia
Gubac
Gubac

Koordinatat: 42°45′45″V 21°24′56″L / 42.76250°V 21.41556°L / 42.76250; 21.41556

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 807 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 45′ 45″ Veri

21° 24′ 56″ Lindje

GjeografiaRedakto

Kufizohet me Brainen e Vogel ne veri,me Medevcin ne lindje, ne jug Kufizohet me fshatra te Komunes se Prishtines dhe ne perendim me ato te Besianes.

DemografiaRedakto

Nga 168 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 36.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Lidhje të jashtmeRedakto