Llapashtica e Epërme (Medvegjë)

vendbanim

Llapashticë e Epërme (serbisht: Горња Лапаштица/Gornja Lapaštica) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Llapashticë e Epërme
Горња Лапаштица
Fshat
Vendndodhja
Llapashticë e Epërme is located in Serbia
Llapashticë e Epërme
Llapashticë e Epërme

Koordinatat: 42°51′30″V 21°40′15″L / 42.85833°V 21.67083°L / 42.85833; 21.67083

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 51′ 30″ Veri

21° 40′ 15″ Lindje

GjeografiaRedakto

Ne veri kufizohet me Llapashticen e Ulet dhe Rukocin, ne jug me Gjylekarin, ne lindje kufizohet me fshatin Rafuna qe ndodhet ne Komunen e Lebanes dhe ne perendim kufizohet me Kapitin.

DemografiaRedakto

Nga 631 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 82.

Dikur i banuar vetëm nga shqiptarët, ndërsa tash ka edhe 36.05% serb.

Lidhje të jashtmeRedakto