Maqedoncë (serbisht: Маћедонце/Maćedonce) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Maqedoncë
Маћедонце
Fshat
Vendndodhja
Maqedoncë is located in Serbia
Maqedoncë
Maqedoncë

Koordinatat: 42°48′31″V 21°34′7″L / 42.80861°V 21.56861°L / 42.80861; 21.56861

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 508 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 48′ 31″ Veri

21° 34′ 7″ Lindje

DemografiaRedakto

Nga 705 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 236.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Lidhje të jashtmeRedakto