Ramabajë (serbisht: Равна Бања/Ravna Banja) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Ramabajë
Fshat

GjeografiaRedakto

Ramabaja është fshat kodrinoro-malor. Kufizohet me Sijarinen ne veri, ne lindje kufizohet me fshatra te Komunës se Lebanes, ne jug kufizohet me Marecin dhe Gerbacin dhe ne perëndim kufizohet me Stara Bajen dhe me Svirrcen.

DemografiaRedakto

Ramabaja është e banuar me shumice nga shqiptaret dhe serbet. Ne regjistrimin e vitit 2002 doli se ne këtë vendbanim jetonin 364 banor.

Kombësia Numri Përqindja
Serb 205 56.31
Shqiptar 153 42.03
Malazez 1 0.27
Bullgar 1 0.27

Lidhje të jashtmeRedakto