Braina e Vogël

fshat në rrethin Jablanica,Serbi

Brainë e Vogël (serbisht: Мала Браина/Mala Braina) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Brainë e Vogël
Мала Браина
Fshat
Vendndodhja
Brainë e Vogël is located in Serbia
Brainë e Vogël
Brainë e Vogël

Koordinatat: 42°46′33″V 21°25′0″L / 42.77583°V 21.41667°L / 42.77583; 21.41667

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 46′ 33″ Veri

21° 25′ 0″ Lindje

GjeografiaRedakto

Brainë e Vogël ne veri kufizohet me Brainën e Madhe, ne lindje kufizohet me Tullarin dhe me Medevcin,ne jug me Gubavcin dhe ne perendim me komunen e Besianes.

DemografiaRedakto

Nga 109 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 13. Dikur i banuar vetëm nga shqiptarët, ndërsa tash me shumicë serbe dhe malazezë kolonizator. Ne regjistrim doli vetem 1 banor i perkatesise shqiptare ne vitin 2002.

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto