Braina e Vogël

fshat në rrethin Jablanica,Serbi

Brainë e Vogël (serbisht: Мала Браина/Mala Braina) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Brainë e Vogël
Fshat

Gjeografia

Redakto

Brainë e Vogël ne veri kufizohet me Brainën e Madhe, ne lindje kufizohet me Tullarin dhe me Medevcin,ne jug me Gubavcin dhe ne perendim me komunen e Besianes.

Demografia

Redakto

Nga 109 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 13. Dikur i banuar vetëm nga shqiptarët, ndërsa tash me shumicë serbe dhe malazezë kolonizator. Ne regjistrim doli vetem 1 banor i perkatesise shqiptare ne vitin 2002.

Shih edhe

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto