Maroc (serbisht: Маровац/Marovac) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Maroc
Маровац
Fshat
Vendndodhja
Maroc is located in Serbia
Maroc
Maroc

Koordinatat: 42°43′0″V 21°41′0″L / 42.71667°V 21.68333°L / 42.71667; 21.68333

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 1020 m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 43′ 0″ Veri

21° 41′ 0″ Lindje

DemografiaRedakto

Nga 542 banor sa kishte në vitin 1948 numri i banorëve ka rënë në 76 ne vitin 2011.

Dikur i banuar nga shqiptarët, ndërsa tash vetëm nga serbët dhe malazezët kolonizator.

Lidhje të jashtmeRedakto