Gërbac (serbisht: Грбавце/Grbavce) është fshat në komunën e Medvegjës, Serbi.

Gërbac
Грбавце
Fshat
Vendndodhja
Gërbac is located in Serbia
Gërbac
Gërbac

Koordinatat: 42°43′9″V 21°38′25″L / 42.71917°V 21.64028°L / 42.71917; 21.64028

Administrimi
Shteti Flamuri Serbia
Krahina Gallap/Jabllanicë
Qarku Jabllanicë
Komuna Medvegjë
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 900m m (m.n.d.)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ (UTC+1)
Verore OVEQ (UTC+2)
Koordinatat 42° 43′ 9″ Veri

21° 38′ 25″ Lindje

GjeografiaRedakto

Ne veri kufizohet me Ramabajën, ne jug e lindje me Marecin dhe ne perëndim kufizohet me Starabajën.

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të popullsisë së vitit 2003 ka pasur 289 banor. Deri në vitin 1971 ka pasur rritje pastaj ka fillu të bjerë numri i popullsisë si rezultat i emigrimit të në drejtim të qendrave në Kosovë. Në vendbanimin Gërbac jetojnë 182 banor të moshës madhore, ndërsa mosha mesatare e popullsisë arrijnë 31,7 vite. Në vendbanim ka 59 ekonomi shtëpiake, ndërsa numri mesatar i anëtarëve të ekonomive shtëpiake është 4,68. Gërbaci krejtësisht është i banuar nga popullsisë shqiptare.

StatistikatRedakto

Viti Banorë Grafiku
1948 639
1953 715
1961 807
1971 828
1981 750
1991 252
2003 289

Lidhje të jashtmeRedakto