Binçë është një vendbanim në komunën e Vitisë, Kosovë. Pran këtij vendbanim kalon lumi i cili merr emrin Morava e Binçës, pikërisht nga ky fshat. Vendbanimi kryesisht është i banuar nga popullata shqiptare, por ka edhe serb.Dom Lush Gjergji

Binçë
Fshat
noform
Murale në tavan të kishës Katolike të Binçës
Vendndodhja
Binçë is located in Kosova
Binçë
Binçë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Viti
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 18′ 13″ Veri

21° 23′ 15″ Lindje


Shih dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto