Rimanishti

fshat në Kosovë

Rimanisht është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë.

Rimanisht
Fshat
Vendndodhja
Rimanisht is located in Kosova
Rimanisht
Rimanisht
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Prishtinë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 772 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 46′ 2″ Veri

21° 11′ 54″ Lindje

GjeografiaRedakto

Etimologjia e toponimit Rimanisht është me prejardhjen arumune, prej një kohë në të kaluarën kur arumunët (vlleh) jetonin në atë trevë.[1]

Rimanisht është fshat i cili gjendet 15 kilometra në verilindje të Prishtinës, në aksin rrugor Prishtinë-Podujevë.

Fshati Rimanishti nga Prishtina është larg 15 km dhe kufizohet me këto fshatra, me Besiën, Vranidollin, Serocin, Ternavën, Vanocin, Sharbanin, Siqevën dhe Lebanën.

Naltësia mbidetare e Rimanishtit është prej 600 m deri në 1000 m, në malet e këti fshati ekzistojnë shumë llojë të drunjeve, poashtu ka bimë nga më të ndryshmet, edhe prej atyre që përdoren edhe në mjekësi për barna, toka është e cilësisë së lartë, por këtu kultivohen të gjitha kulturat bujqësore, madje edhe përimet e të gjitha llojeve, këtu gjenden edhe shumë llojë të pemëve, të cilësisë së mirë me rëndimente shumë të mira. Rrugët e Rimanishtit janë të gjitha të kalueshme me automjetë dhe mjetë tjera motorike.

Banorët e Rimanishtit janë të ndarë në disa lagje si Rexha, Musliu, Lahu, Arifi, Mustafa, Syla etj. Më tepër së gjysma e territorit të fshatit është mal kurse gjysma tjetër është livadhe dhe tokë e punushme e cilësisë tejet të mirë.

DemografiaRedakto

Ma tepër se gjysma e popullsisë së këti fshati janë autokton, të besimit musliman, me kulturë dhe tradita të pastërta shqiptare.

Ka rreth 140 shtëpi me 950 banorë.

HistoriaRedakto

Sipas disa studimeve të pakonfirmuara, Rimanishti si vendbanim ka ekzistue edhe para shekullit XIV.

Rimanisht fshat malore i cili shtrihet në veri lindje të Prishtines në dokumentet e gjetura daton qe nga shekulli i XIV i njohur me emrin Rimaniste.

Disa persona nga Rimanishta janë edhe: Nazmi Mustafa(kryetar i Prishtinës), Avni Arifi(ministër)Rrahman Fetahu(aktorë), Kastriot Rexha-Majk(këngëtar),Muhamed Arifi (aktorë),Albina Arifi(sportiste),Dibran Rexha dhe Qerim Arifi (ish të burgosur politikë)

BurimetRedakto

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë Arkivuar 14 korrik 2018 tek Wayback Machine", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 99.

Lidhje të jashtmeRedakto