Bërnica e Epërme

fshat në Kosovë

Bërnicë e Epërme është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Rrezanë.

Bërnicë e Epërme
Rrezanë
Fshat
Vendndodhja
Bërnicë e Epërme is located in Kosova
Bërnicë e Epërme
Bërnicë e Epërme
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Prishtinë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 764 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 43′ 4″ Veri

21° 9′ 32″ Lindje

Popullsia 1595 banorë (2011)

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 1595 banorë. 1580 (99,06 %) u deklaruan si shqiptarë ndërsa 11 si shkije.[1]

BurimetRedakto

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 20 korrik 2018.

Lidhje të jashtmeRedakto