Kolovicë është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë.

Kolovicë
Fshat
Vendndodhja
Kolovicë is located in Kosova
Kolovicë
Kolovicë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Prishtinë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Gallap
Lartësia 781 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 10000
Prefiksi -
Koordinatat 42° 41′ 10″ Veri

21° 11′ 55″ Lindje

Popullsia 2545 banorë (2011)

GjeografiaRedakto

Kolovica është një lagje e Prishtinës që gjendet në lindje të qytetit. Ujsjellesi i Prishtinës gjendet poashtu në Kolovice. Kolovica është e rrethuar me lagjen e Vranjevcit në perëndim. Rruga Xhemajl Ibishi kalon nëpër Kolovicë, e cila rrugë të dërgon deri në Serbi. Po ashtu në Kolovicë është shkolla më e madhe në Kosovë.

TransportiRedakto

Sa i perket transportit, ne kolovic kemi gjithsej 3 linja te autobuseve: 7, 7a, 7b

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 2545 banorë. 2537 (99,69 %) prej tyre u deklaruan si shqiptarë.[1]

BurimetRedakto

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 20 korrik 2018.

Lidhje të jashtmeRedakto