Barilevë është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin.

Barilevë
Barilaj
Fshat
Vendndodhja
Barilevë is located in Kosova
Barilevë
Barilevë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Prishtinë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 525 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 45′ 19″ Veri

21° 7′ 35″ Lindje

Popullsia 2212 banorë (2011)

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 4212 banorë. 2210 (99,91 %) prej tyre u deklaruan si shqiptarë.[1]

Shih dhe këtëRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 20 korrik 2018.

Lidhje të jashtmeRedakto