Busi është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë.

Busi
Fshat
Vendndodhja
Busi is located in Kosova
Busi
Busi
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Prishtinë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 875 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 38′ 28″ Veri

21° 18′ 35″ Lindje

Popullsia 814 banorë (2011)

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 814 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

BurimetRedakto

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 23 korrik 2018.

Lidhje të jashtmeRedakto