Ballabani (Prishtinë)

fshat në Kosovë

Ballaban është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë.

Ballaban
Fshat
Vendndodhja
Ballaban is located in Kosova
Ballaban
Ballaban
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Prishtinë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Gallap
Lartësia 774 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 47′ 32″ Veri

21° 19′ 19″ Lindje

Popullsia 167 banorë (2011)

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 167 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Shih dhe këtëRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 23 korrik 2018.

Lidhje të jashtmeRedakto