Besi është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë.

Besi
Fshat
Vendndodhja
Besi is located in Kosova
Besi
Besi
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Prishtinë
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 608 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 45′ 14″ Veri

21° 8′ 55″ Lindje

Popullsia 694 banorë (2011)

DemografiaRedakto

Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 694 banorë. Të gjithë (100 %) u deklaruan si shqiptarë.[1]

Shih dhe këtëRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 23 korrik 2018.

Lidhje të jashtmeRedakto