Lloshkobara

fshat të Kosovë

Lloshkobarë është një vendbanim në komunën e Ferizajt, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Ujmisht.

Lloshkobarë
Ujmisht
Fshat
Vendndodhja
Lloshkobarë is located in Kosova
Lloshkobarë
Lloshkobarë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Gjilan
Komuna Ferizaj
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 573 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Koordinatat 42° 23′ 40″ Veri

21° 7′ 21″ Lindje

GjeografiaRedakto

Toponimi Lloshkobarë < Llashkobare < Vllashkobare është i lidhur me termin Vllah, një fjalë e përdorur për arumunët (vlleh).[1]

BurimetRedakto

  1. ^ Begzad Baliu (Mars 2013), "Toponimia Arumune në Kosovë", Konferenca: Lidhjet Kulturore dhe Historike Shqiptaro-Rumune, Universiteti Fan S. Noli Fakulteti i Edukimit dhe i Filologjisë, Shtëpia Botuese "Promo Print", Korçë, ISBN: 9789928146144, Marrë më 4 Shkurt 2018, fq. 100.

Lidhje të jashtmeRedakto