Dardania është një vendbanim në komunën e Ferizajt, Kosovë.

Dardani
Fshat
Vendndodhja
Dardani is located in Kosova
Dardani
Dardani
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Ferizaj
Komuna Ferizaj
Të dhëna dhe statistika
Vendasit Dardanë/Dardane
Themelimi XX 1960
Lartësia 559 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 70000
Prefiksi -
Targa 05
Koordinatat 42° 20′ 52″ Veri

21° 8′ 16″ Lindje

Popullsia 3.500 banorë (2011)

Ky fshat numeron mbi 200 biznese per arsye te pozites gjeografike pasi gjindet afer ferizajit ,vitisë dhe Gjilanit.

HistoriaRedakto

E veçanta e këtij fshati është se ky fshat më heret nuk ekzistonte si fshat fare, që do të thotë u krijua dhe u emerua dhe është rasti i vetem ne Kosovë. Gjendet në magjistralen Ferizaj - Gjilan. Është fshati më i gjatë në republikën e Kosovës. Karakteristikë e fshatit është se ishte fshati më i gjatë në ish Jugosllavi, kurse tani në Ballkan. Me shtrirje përgjatë rrugës me 4.6 km dhe si e veçantë e fshatit ishte se kishte shtrirje vetëm me nga një radhë të shtëpive në të dy anët e rrugës.

Lidhje të jashtmeRedakto