Prelezi i Muhaxherve

fshat në Kosovë

Prelez i Muhaxherëve është një fshat vendbanim në komunën e Ferizajt, Kosovë.

Prelez i Muhaxherëve
Fshat
Vendndodhja
Prelez i Muhaxherëve is located in Kosova
Prelez i Muhaxherëve
Prelez i Muhaxherëve
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Ferizaj
Komuna Ferizaj
Kryetari i Komunës Agim Aliu
Partia udhëheqëse PDK
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 584 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 70510
Prefiksi -
Targa 05
Koordinatat 42° 26′ 3″ Veri

21° 10′ 1″ Lindje

Sipërfaqja dhe demografia
Sipërfaqja 2.59 km2 km2
Popullsia 1500 banorë (2020)

Prelezi i Muhaxherve është një fshat në komunën Ferizajt. Të gjithë banorët janë shqiptarë. Fshati ka një popullsi prej 1,500 banorë. Qyteti i madh i Ferizajt ndodhet në veri të fshatit.

Prelezi i Muhaxherëve është fshati i 32te për nga madhesia sipas popullsisë në Ferizaj.

Ky fshat ka një tank të bombarduar të ish-Jugosllavisë nga NATO[1] si një muze, një xhami, shkollë fillore dhe një hero gjatë luftës Kosovë-Serbi të vitit 1990.


  1. ^ https://sq.wikipedia.org/wiki/Bombardimi_i_Jugosllavis%C3%AB_nga_NATO=. Mungon ose është bosh |title= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto